Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wiatrak pod chmurką - OP84FR
Grodziski wiatrak „Tomasz” pochodzi z 1766 roku. Reprezentuje najstarszy typ wiatraków w Polsce – Koźlak.
Właściciel: Songoku
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 79 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-08-2014
Data utworzenia: 30-08-2014
Data opublikowania: 30-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-05-2016
78x znaleziona
9x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
114 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera OC PL

Data: 25-05-2016 08:58:20, dodane przez brasiaZmieniono typ skrzynki oraz współrzędne.

Opis PL
Jest bliźniaczą konstrukcją młynów wietrznych, które na przestrzeni wieków budowane były w Grodzisku Wielkopolskim. Najstarsza data, która widnieje na mącznicy (największej i najważniejszej belce wiatraka) ukazuje rok 1747. Rozbieżność z datą powstania może wynikać z faktu, iż wiatrak mógł być złożony z innego młyna wietrznego przed rokiem 1766 lub został kupiony i w konsekwencji przeniesiony. Nie zmienia to jednak faktu, że od roku 1766 do 2011, przez 245 lat wiatrak zlokalizowany był w miejscowości Dąbcze pod Lesznem. W 2009 roku Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, chcąc przywrócić dawne tradycje młynarskie miasta i pokazać szczególnie młodemu pokoleniu – jeden z grodziskich symboli, podjął decyzję o zakupie wiatraka w celu jego przeniesienia. W 2011 roku na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnym „Pod Chmurką”, koźlak został przeniesiony i zrekonstruowany.
    Wiatrakom nadawano imiona. Najczęściej imię kojarzono z „charakterem” wiatraka. Najstarsze niemieckie źródła podają, iż wiatrak należał do rodziny Thomas. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem młyna wietrznego był Richard Thomas. Później wiatrak kupił Stanisław Cyprian, następnie młyn przejął Jan Kaźmierczak, a ostatnimi właścicielami byli państwo Kaźmierczak z Dąbcza. Na pocztówce wykonanej przed 1915 rokiem widnieje nazwa wiatraka: „Thomas Windmuhle”, analogicznie idąc, możemy zatem nadać grodziskiemu wiatrakowi imię „Tomasz”. Imię pochodzi od aramejskiego słowa „toma” (podwójny, bliźniak). Koźlak jest bliźniaczą konstrukcją wiatraków wznoszonych niegdyś w Grodzisku Wielkopolskim, dlatego imię  to będzie kojarzyło się z „charakterem” wiatraka.  
    Wiatrak był kilkakrotnie modernizowany. Na pierwszej kondygnacji na potężnym dyszlu widnieje data – 1864. Jest to data remontu młyna. W 1885 roku cieśla o nazwisku Hallmer przeprowadził instalację drugiego koła „palecznego” oraz dodatkowego złożenia kamieni młyńskich. Ostatnia modernizacja wiatraka nastąpiła w 1904 roku, zamontowano wówczas nowoczesny w tamtych latach – mlewnik walcowy. Po II Wojnie Światowej wiatrak działał jako śrutownik, a ostatni raz uruchomiony został w latach 50 – XX wieku.  28 marca 1988 roku wiatrak został wpisany do rejestru zabytków pod nr 455/Wlkp/A i na tej podstawie podlega ochronie Konserwatora Zabytków.
 
 
W jednym z drewnianych młynarzy znajduje się skrzynka. Żadne elektroniczne oko na niego nie spogląda.
 
 
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.