Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wiatrak pod chmurką - OP84FR
Grodziski wiatrak „Tomasz” pochodzi z 1766 roku. Reprezentuje najstarszy typ wiatraków w Polsce – Koźlak.
Eigenaar: Songoku
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 79 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 29-08-2014
Gemaakt op: 30-08-2014
Gepubliceerd op: 30-08-2014
Laatste verandering: 25-05-2016
89x Gevonden
9x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
120 x Bekeken
58 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Opmerking van OC Team

Data: 25-05-2016 08:58:20, dodane przez brasiaZmieniono typ skrzynki oraz współrzędne.

Beschrijving PL
Jest bliźniaczą konstrukcją młynów wietrznych, które na przestrzeni wieków budowane były w Grodzisku Wielkopolskim. Najstarsza data, która widnieje na mącznicy (największej i najważniejszej belce wiatraka) ukazuje rok 1747. Rozbieżność z datą powstania może wynikać z faktu, iż wiatrak mógł być złożony z innego młyna wietrznego przed rokiem 1766 lub został kupiony i w konsekwencji przeniesiony. Nie zmienia to jednak faktu, że od roku 1766 do 2011, przez 245 lat wiatrak zlokalizowany był w miejscowości Dąbcze pod Lesznem. W 2009 roku Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, chcąc przywrócić dawne tradycje młynarskie miasta i pokazać szczególnie młodemu pokoleniu – jeden z grodziskich symboli, podjął decyzję o zakupie wiatraka w celu jego przeniesienia. W 2011 roku na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnym „Pod Chmurką”, koźlak został przeniesiony i zrekonstruowany.
    Wiatrakom nadawano imiona. Najczęściej imię kojarzono z „charakterem” wiatraka. Najstarsze niemieckie źródła podają, iż wiatrak należał do rodziny Thomas. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem młyna wietrznego był Richard Thomas. Później wiatrak kupił Stanisław Cyprian, następnie młyn przejął Jan Kaźmierczak, a ostatnimi właścicielami byli państwo Kaźmierczak z Dąbcza. Na pocztówce wykonanej przed 1915 rokiem widnieje nazwa wiatraka: „Thomas Windmuhle”, analogicznie idąc, możemy zatem nadać grodziskiemu wiatrakowi imię „Tomasz”. Imię pochodzi od aramejskiego słowa „toma” (podwójny, bliźniak). Koźlak jest bliźniaczą konstrukcją wiatraków wznoszonych niegdyś w Grodzisku Wielkopolskim, dlatego imię  to będzie kojarzyło się z „charakterem” wiatraka.  
    Wiatrak był kilkakrotnie modernizowany. Na pierwszej kondygnacji na potężnym dyszlu widnieje data – 1864. Jest to data remontu młyna. W 1885 roku cieśla o nazwisku Hallmer przeprowadził instalację drugiego koła „palecznego” oraz dodatkowego złożenia kamieni młyńskich. Ostatnia modernizacja wiatraka nastąpiła w 1904 roku, zamontowano wówczas nowoczesny w tamtych latach – mlewnik walcowy. Po II Wojnie Światowej wiatrak działał jako śrutownik, a ostatni raz uruchomiony został w latach 50 – XX wieku.  28 marca 1988 roku wiatrak został wpisany do rejestru zabytków pod nr 455/Wlkp/A i na tej podstawie podlega ochronie Konserwatora Zabytków.
 
 
W jednym z drewnianych młynarzy znajduje się skrzynka. Żadne elektroniczne oko na niego nie spogląda.
 
 
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien