Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ogród Botaniczny - OP84E8
Właściciel: Faminka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 118 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-08-2014
Data utworzenia: 28-08-2014
Data opublikowania: 28-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-08-2015
5x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
5 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu założony został w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w Ogrodzie niewielki staw).

 

W 1945, podczas oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną, ogrom zniszczeń był wręcz przytłaczający. W czasie walk o Festung Breslau na terenie Ogrodu znajdowały się stanowiska niemieckiej artylerii przeciwlotniczej, przyjmowano zrzuty amunicji i żywności. W związku z tym Ogród stał się obiektem bombardowań, co doprowadziło do zburzenia bądź uszkodzenia budynków i zniszczenia kolekcji roślin. Według ówczesnych szacunków pozostało jedynie ok. 50% drzew, natomiast rośliny szklarniowe i byliny zginęły prawie całkowicie. Teren ogrodu był zawalony pniami drzew, gruzem, sprzętem wojennym i amunicją.

W listopadzie 1948 r. przystąpiono do usuwania żelastwa i niewypałów. Musiano całkowicie wypompować wodę ze stawu, aby go oczyścić. Żołnierze wywieźli ok. 10 ciężarówek amunicji i sprzętu wojskowego.

Już w roku 1950, czyli po dwóch latach od rozpoczęcia pierwszych prac porządkowych, Ogród został otwarty dla publiczności. Początkowo można go było zwiedzać tylko w dni świąteczne, a od 1958 r. - codziennie w sezonie letnim. Po smutnych latach wojny zainteresowanie pięknie kwitnącymi roślinami było bardzo duże. Przybywały tu liczne wycieczki szkolne, a także pracownicy naukowi i grupy turystów z zagranicy.

Ciekawostka: Chcąc zachęcić ludzi do odwiedzania ogrodu po wojnie dyrekcja organizowała loterie kwiatowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czy świadczyły ogromne kolejki chętnych do zdobycia rzadkich okazów roślin. Władze zabroniły jednak organizowania loterii, uzasadniając to państwowym monopolem na prowadzenie gier losowych

Obecnie obszar Ogrodu obejmuje 7,4 ha (i 0,33 ha pod szkłem) i znajduje się w nim około 7,5 tysiąca gatunków roślin (licząc różne ich odmiany liczba ta sięga 11,5 tysiąca) szklarniowych i gruntowych.

SKRZYNKA: Na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty! Weź coś do pisania! 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.