Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Darłowskie Lapidarium - OP838S
Byłem czym jesteś, jestem czym będziesz...
Eigenaar: żeliwny
Plaatser: morrison-1986
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 4 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.10 km
Geplaatst op: 19-07-2014
Gemaakt op: 20-07-2014
Gepubliceerd op: 20-07-2014
Laatste verandering: 21-07-2014
154x Gevonden
4x Niet gevonden
8 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
134 x Bekeken
95 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
21 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: abigeo, bamba, CH&O, crazy_baby, Dallas, drachim i kaczka, Gerald, GHOST.24, Kahlan13, kapafika, Klucken, mangus i 27@, marass1111, MI 888, mikiapole3, nadikot, Pablo1415, Rausz, rubin, Serengeti, Wrzos
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

logo 

 PREZENTUJE

"DARŁOWSKIE LAPIDARIUM"

 

 

     Skrzynka podziękowalna dla Żeliwnej Pięści za żeliwną gościnę w Darłowie, ugoszczenie, opierunek i fantastyczny czas jaki dane mi było wraz z Rodzinką spędzić na żeliwnych Włościach:).

     Forma podziękowania również dla Darłowa z fantastyczną pogodę i za wspomnienia jakie zostaną z wyjazdu oraz dla wszystkich dzięki którym mogłem złapać te kilka skrzynek w okolicy:).

 


 

     1Jeszcze przed wyjazdem do Darłowa oglądałem miejsca w samym mieście i okolicy jakie warto byłoby odwiedzić. Miejsca gdzie nie koniecznie jest skrzynka bo masa fantastycznych lokalizacji w dalszym ciągu jest nieokeszowana. Niestety. Jedną z takich lokalizacji było lapidarium.

     Niesamowite miejsce o jakim mówię znajdujące się przy równie niesamowitym miejscu jakim jest Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstanie budynku datuje się na początek XIV wieku. Przez wszystkie lata stopniowo przebudowywany i modyfikowany aż uzyskał finalny kształt jaki nosi obecnie. Kształt nieprawdopodobnie oryginalny i niepowtarzalny. Jedyny i wyjątkowy budynek.

     A jakie skarby znajdują się w środku!

     Prócz rzeźb, obrazów, krucyfiksów czy chrzcielnic znajdują się tam sarkofagi Książąt Pomorskich! Miejsce zdecydowanie warte polecenia. Z resztą... mądrzę się, prawię i opowiadam, a prawda jest niestety taka, że w środku niestety nie dane mi było być... Wszystkiego dowiedziałem się od Żeliwnego kiedy byliśmy przy kościele. Ja miałem na ten temat wiedzę szczątkową. Bardziej skupiałem się na lapidarium. A więc przejdźmy bardziej do rzeczy.

     Na początku zadajmy sobie pytanie czym jest lapidarium. Więc cóż to takiego?2

     Lapidarium to swego rodzaju muzeum, zazwyczaj znajduje się na świeżym powietrzu (choć oczywiście nie tylko). Prezentowane są na nim kamienne pomniki, nagrobki czy rzeźby - głównie cmentarne. I jedno z takich właśnie lapidariów chciałbym Wam pokazać.

     Czemu takie smutne, cmentarne miejsce? Bo takie miejsca są mi dziwnie i niewytłumaczalnie bliskie. Nie ogólnie cmentarze, które jednak również lubię (szczególnie spacery po zmroku na Wszystkich Świętych) ale cmentarze które są zapomniane (zapomniane ale nie opuszczone! Opuszczony cmentarz to jakieś kuriozalne stwierdzenie. No bo jak cmentarz może być opuszczony...?). Wszelkie zapomniane, z reguły porośnięte konwaliami cmentarze są dla mnie magiczne, tajemnicze. Wyrastające z ziemi pojedyncze, połamane i 3porośnięte mchem nagrobki. Dla jednych coś strasznego, a dla mnie coś niesamowicie tajemniczego i mistycznego. Łatwo w takich miejscach zdać sobie sprawę z przemijania i z tego jak życie jest krótkie i kruche... Łatwo o wyciszenie i spokój. Ale wracajmy do tematu czyli lapidarium w Darłowie.

     O samym lapidarium wiele nie udało mi się znaleźć. Powstało ku pamięci mieszkańców okolicznych miejscowości takich jak Cisewo, Barzewice czy właśnie Darłowo oraz innych wiosek w okolicy. W murach kościoła można dostrzec wmurowane tablice epitafijne (epitafium to po prostu napis upamiętniający osobę zmarłą). Tablice epitafijne oraz nagrobne zostały zebrane właśnie z okolicznych zapomnianych cmentarzy i zgromadzone w jednym miejscu. Na olbrzymi szacunek zasługuje fakt, że zebrano tam nagrobki z cmentarzy różnych wyznań. Więc podziwiać tam możemy płyty zarówno żydowskie, prawosławne, ewangelickie jak i katolickie. Wszystkie obok siebie. Tak jak być powinno...

 


 

     A kesz?

 

     Skrzynka to mikrus w miejsko-leśnym maskowaniu. Spojler powinien rozwiać wątpliwości. Okażcie szacunek miejscu! Nie depczcie trawy, niczego nie przestawiajcie! Nie kręćcie się dookoła nagrobków bo nie jest to potrzebne. Niczego nie trzeba kopać więc broń Boże wywijać łopatką czy jakąkolwiek kłujką!

     Proszę o dokładne zamykanie pojemników.

     Proszę również o dyskretne podejmowanie skrzynki bo wiadomo jak to jest z keszami gościnnymi - nie wiadomo kiedy (o ile w ogóle) będzie okazja do ponownych odwiedzin i ewentualnego serwisu...

     No i to chyba tyle:). Powodzenia!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
spojler