Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Darłowskie Lapidarium - OP838S
Byłem czym jesteś, jestem czym będziesz...
Owner: żeliwny
Founder: morrison-1986
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 4 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:10 h    Distance to travel: 0.10 km
Date hidden: 19-07-2014
Date created: 20-07-2014
Date published: 20-07-2014
Last modification: 21-07-2014
154x Found
4x Not found
8 notes
watchers 8 watchers
134 visitors
95 x rated
Rated as: Excellent
21 x recommended
This cache is recommended by: abigeo, bamba, CH&O, crazy_baby, Dallas, drachim i kaczka, Gerald, GHOST.24, Kahlan13, kapafika, Klucken, mangus i 27@, marass1111, MI 888, mikiapole3, nadikot, Pablo1415, Rausz, rubin, Serengeti, Wrzos
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

logo 

 PREZENTUJE

"DARŁOWSKIE LAPIDARIUM"

 

 

     Skrzynka podziękowalna dla Żeliwnej Pięści za żeliwną gościnę w Darłowie, ugoszczenie, opierunek i fantastyczny czas jaki dane mi było wraz z Rodzinką spędzić na żeliwnych Włościach:).

     Forma podziękowania również dla Darłowa z fantastyczną pogodę i za wspomnienia jakie zostaną z wyjazdu oraz dla wszystkich dzięki którym mogłem złapać te kilka skrzynek w okolicy:).

 


 

     1Jeszcze przed wyjazdem do Darłowa oglądałem miejsca w samym mieście i okolicy jakie warto byłoby odwiedzić. Miejsca gdzie nie koniecznie jest skrzynka bo masa fantastycznych lokalizacji w dalszym ciągu jest nieokeszowana. Niestety. Jedną z takich lokalizacji było lapidarium.

     Niesamowite miejsce o jakim mówię znajdujące się przy równie niesamowitym miejscu jakim jest Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Powstanie budynku datuje się na początek XIV wieku. Przez wszystkie lata stopniowo przebudowywany i modyfikowany aż uzyskał finalny kształt jaki nosi obecnie. Kształt nieprawdopodobnie oryginalny i niepowtarzalny. Jedyny i wyjątkowy budynek.

     A jakie skarby znajdują się w środku!

     Prócz rzeźb, obrazów, krucyfiksów czy chrzcielnic znajdują się tam sarkofagi Książąt Pomorskich! Miejsce zdecydowanie warte polecenia. Z resztą... mądrzę się, prawię i opowiadam, a prawda jest niestety taka, że w środku niestety nie dane mi było być... Wszystkiego dowiedziałem się od Żeliwnego kiedy byliśmy przy kościele. Ja miałem na ten temat wiedzę szczątkową. Bardziej skupiałem się na lapidarium. A więc przejdźmy bardziej do rzeczy.

     Na początku zadajmy sobie pytanie czym jest lapidarium. Więc cóż to takiego?2

     Lapidarium to swego rodzaju muzeum, zazwyczaj znajduje się na świeżym powietrzu (choć oczywiście nie tylko). Prezentowane są na nim kamienne pomniki, nagrobki czy rzeźby - głównie cmentarne. I jedno z takich właśnie lapidariów chciałbym Wam pokazać.

     Czemu takie smutne, cmentarne miejsce? Bo takie miejsca są mi dziwnie i niewytłumaczalnie bliskie. Nie ogólnie cmentarze, które jednak również lubię (szczególnie spacery po zmroku na Wszystkich Świętych) ale cmentarze które są zapomniane (zapomniane ale nie opuszczone! Opuszczony cmentarz to jakieś kuriozalne stwierdzenie. No bo jak cmentarz może być opuszczony...?). Wszelkie zapomniane, z reguły porośnięte konwaliami cmentarze są dla mnie magiczne, tajemnicze. Wyrastające z ziemi pojedyncze, połamane i 3porośnięte mchem nagrobki. Dla jednych coś strasznego, a dla mnie coś niesamowicie tajemniczego i mistycznego. Łatwo w takich miejscach zdać sobie sprawę z przemijania i z tego jak życie jest krótkie i kruche... Łatwo o wyciszenie i spokój. Ale wracajmy do tematu czyli lapidarium w Darłowie.

     O samym lapidarium wiele nie udało mi się znaleźć. Powstało ku pamięci mieszkańców okolicznych miejscowości takich jak Cisewo, Barzewice czy właśnie Darłowo oraz innych wiosek w okolicy. W murach kościoła można dostrzec wmurowane tablice epitafijne (epitafium to po prostu napis upamiętniający osobę zmarłą). Tablice epitafijne oraz nagrobne zostały zebrane właśnie z okolicznych zapomnianych cmentarzy i zgromadzone w jednym miejscu. Na olbrzymi szacunek zasługuje fakt, że zebrano tam nagrobki z cmentarzy różnych wyznań. Więc podziwiać tam możemy płyty zarówno żydowskie, prawosławne, ewangelickie jak i katolickie. Wszystkie obok siebie. Tak jak być powinno...

 


 

     A kesz?

 

     Skrzynka to mikrus w miejsko-leśnym maskowaniu. Spojler powinien rozwiać wątpliwości. Okażcie szacunek miejscu! Nie depczcie trawy, niczego nie przestawiajcie! Nie kręćcie się dookoła nagrobków bo nie jest to potrzebne. Niczego nie trzeba kopać więc broń Boże wywijać łopatką czy jakąkolwiek kłujką!

     Proszę o dokładne zamykanie pojemników.

     Proszę również o dyskretne podejmowanie skrzynki bo wiadomo jak to jest z keszami gościnnymi - nie wiadomo kiedy (o ile w ogóle) będzie okazja do ponownych odwiedzin i ewentualnego serwisu...

     No i to chyba tyle:). Powodzenia!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
spojler
Log entries: Found 154x Not found 4x Note 8x All entries Show deletions