Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ścieżka św. Jadwigi - Męstwo - OP828P
"Filmowa" kapliczka
Właściciel: krogulec
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 233 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 24-06-2014
Data utworzenia: 11-06-2014
Data opublikowania: 24-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2020
97x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
48 odwiedzających
83 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza skrzynka z serii ukrytej na trasie tzw. Dużej Ścieżki Świętej Jadwigi. Ścieżka ta została utworzona w 2007 roku w 740 rocznicę kanonizacji Św. Jadwigi. Do wszystkich skrzyneczek z tej serii można się dostać samochodem ale polecam aby skorzystać z możliwości odbycia fajnej rowerowej wycieczki.

Trasa Ścieżki Świętej Jadwigi poprowadzona została głównie polnymi i leśnymi drogami po malowniczych okolicznych wzgórzach i przedmieściach Trzebnicy. Dlatego poza walorami historyczno–edukacyjnymi, ścieżka pełni również doskonałą funkcję krajobrazowej trasy turystycznej, zarówno dla piechurów, jak również rowerzystów. Trasa ścieżki jest zamkniętą pętlą o długości 7 km. Rozpoczyna się i kończy na placu przed Bazyliką Św. Jadwigi. W terenie oznaczona jest kwadratowymi znaczkami z mitrą książęcą (błękitną) na białym tle.Przechodząc ścieżką można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Na trasie ustawionych zostało siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.

 

Kamień szósty – przy Kaplicy św. Jadwigi przy ul. Wrocławskiej

 

VI. MĘSTWO

 

 Męstwo jest cnotą moralną, która zapewnia wytrwałość w trudnościach i stałość w dążeniu do celu. Ta cnota towarzyszyła księżnej Jadwidze w Jej przedsięwzięciach i trudnych momentach życia. Mężnie stawała w obronie skazańców. Z determinacją i wielką odwagą osobiście wzięła udział w uwolnieniu męża, Henryka Brodatego, z niewoli w twierdzy płockiej. Wytrwale znosiła trudy licznych podróży po ziemi księstwa. Z uporem dążyła też do realizacji swoich ambitnych planów.

 

 

Kaplica  Świętej Jadwigi – według tradycji – została wybudowana dla upamiętnienia miejsca odpoczynku Księżnej podczas podróży z Wrocławia do Trzebnicy. Obecna budowla pochodzi z XVIII wieku. Miejsce jest bardzo urokliwe, szczególne wrażenie robi aleja lipowa prowadząca do kapliczki, a już naprawdę niesamowity widok przedstawiają te drzewa, gdy są pozbawione liści. Kto zobaczy, ten zrozumie. Miejsce to zostało wykorzystane przez filmowców i posłużyło za plan dla niektórych scen ze słynnego filmu Wajdy "Popiół i diament" oraz jeszcze bardziej słynnego serialu "Czterej pancerni i pies".

 

 

lato

 


nie lato

 

Kesz to klipsowy pojemnik umieszczony w miejscu chyba oczywistym . Na starcie logbook, ołówek, temperówka, fanciki na wymianę, certyfikaty, a także dwa geokrety.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  MYSIAK - Całkowity dystans: 1511 km