Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Przyjezierze - OP81MC
Owner: HanyuuFurude
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 103 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-05-2014
Date created: 16-05-2014
Date published: 16-05-2014
Last modification: 15-07-2019
31x Found
4x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
65 visitors
21 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Comment from OC Team

Data: 15-07-2019 14:00, dodane przez MaciekBDG:Aktualizację spojlera (teraz to elektryk nie-magnetyk)

Description PL

Opis miejsca:

Przyjezierze jest znanym kompleksem turystyczno - rekreacyjnym usytuowanym przy trasie Bydgoszcz - Konin. Administracyjnie miejscowość ta znajduje się na terenie gminy Jeziora Wielkie w powiecie mogileńskim, województwie kujawsko-pomorskim. Kompleks turystyczny położony jest nad Jeziorem Ostrowskim, wśród Lasów Miradzkich i zajmuje ogólną powierzchnię ok. 40 ha, z czego 7 ha znajduje się na terenie gminy Strzelno.

Istotnym walorem Przyjezierza jest specyficzny mikroklimat doceniony przez stałych bywalców. Wody Jeziora Ostrowskiego stwarzają ponadto doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa, okoliczne lasy natomiast są rajem dla myśliwych. Szczególnie jesienią Przyjezierze jest idealnym miejscem dla ludzi szukających ciszy wśród lasów - grzybiarzy, ornitologów, a także artystów szukających natchnienia.

Jedną z pierwszych wzmianek o Przyjezierzu jest opis w przewodniku turystycznym "Województwo Bydgoskie" z 1967r., natomiast początki Przyjezierza jako miejscowości turystycznej sięgają 1929r. Pierwszymi odwiedzającymi byli głównie mieszkańcy Strzelna, którzy w dni wolne od pracy przyjeżdżali do Przyjezierza rowerami i powózkami konnymi. Przybywały tu również drużyny harcerskie, np. w 1936r. obozowali tutaj harcerze chorągwi wołyńskiej. Strzeleńscy harcerze postawili w 1937r. krzyż pamiątkowy, zwany harceskim. Ten czarujący zakątek Kujaw opisywał w 1937r. znakomity botanik poznański Witold Kulesza.  Po zbudowaniu szosy łączącej Mogilno z Wójcinem powstały pierwsze domki kempingowe z drewna, zbudowane przez zakłady pracy dla pracowników na sezon urlopowy. Istotny rozwój ośrodka nastąpił po jego zelektryfikowaniu. Duże zakłady przemysłowe takie jak: "Elana" w Toruniu, "Telkom-Telfa" w Bydgoszczy, "Inofama", H.S.G. "Irena" w Inowrocławiu pobudowały piękne murowane obiekty wczasowe.Dynamiczny rozwój ośrodka zaczął się w 1963r. kiedy to Prezydium PRN w Mogilnie uchwałą nr 20/56/63 powołało Powiatowy Ośrodek Sportu , Turystyki i Wypoczynku w Mogilnie powierzając funkcje kierownika Panu Tadeuszowi Leśnemu. W 1965r. zakończono elektryfikację ośrodka i z tej okazji odbyły się występy "Poznańskich Słowików" pod dyrekcją S. Stuligrosza. W 1966r. uruchomiono wodociąg zaopatrujący Przyjezierze i okoliczne wioski. Masowy napływ turystów, głównie w weekendy spowodował, iż władze gminy powołały z dniem 1.01.1983r. samodzielnego administratora i koordynatora ośrodka - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jeziorach Wielkich z siedzibą w Przyjezierzu, którego dyrektorem został Tadeusz Leśny. W celu ochrony środowiska powołano Spółkę Wodno-Ściekową, a w 1992r. oddano do użytku oczyszczalnię ścieków w Przyjezierzu.

źródło: http://www.przyjezierze.pl/o-miejscowosci.html

 

Skrzynka:

Teraz to elektryk nie-magnetyk. Centrum miejscowości; w sezonie proszę o wyjątkową ostrożność!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints