Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Perła w Koronie Wielkopolski - OP817F
Owner: malyluk
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 111 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 1:30 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 01-05-2014
Date created: 01-05-2014
Date published: 01-05-2014
Last modification: 18-10-2015
8x Found
0x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
16 visitors
7 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: night_time, PrezesKiler, RoDaJJ, ronja, rredan
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  Torch needed  Take special equipment  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nizinnie ukształtowana Wielkopolska wcale nie jest jednostajnie płaska. Wśród zrytych lądolodem obszarów wcinają się w powierzchnię ziemi malownicze jeziora, a nad nimi wznoszą mniejsze lub większe pagóry. Trzydzieści pięć z nich dostąpiło zaszczytu zaliczenia do tzw. Korony Wielkopolski.

Na miejscu 26 uplasowała się Chełmińska Góra. Bujnie porośnięte drzewami i krzewami wzgórze wznosi się nad prowadzącą do Poznania drogą krajową nr 92.

U jego podnóża współcześnie zbudowano kapliczkę wotywną. Bogobojni mieszkańcy Chełmna (wsi położonej u stóp góry) postanowili uhonorować w ten sposób miejsce, w którym leży głaz z dziwnym, przypominającym ślad stopy odciskiem na powierzchni. Dziś mówi się, że zostawiła go tu Matka Boska, ale stara, zapomniana legenda wspomina coś zgoła innego.

Dawnymi czasy na szczycie góry stać miał stos, na którym palono okoliczne czarownice. Pewnego razu któraś z oczekujących na egzekucję wiedźm – powołując się na swoje konszachty z diabłem – zażądała od niego, by pokazał jej człowieka, który na nią doniósł. Kiedy czart wzbił się z nim w powietrze, rozległo się nagle pianie koguta. Przestraszone diablisko upuściło nieszczęśnika, a ten – lądując twardo na kamieniu – pozostawił na nim ślad swojej stopy. Legenda nie wspomina, czy udało mu się przeżyć zderzenie z głazem.

Chełmno leżące u podnóża wzniesienia, od którego kształtu pochodzi nazwa wsi, było kiedyś własnością Raczyńskich. Później właścicielami stała się rodzina von Lehmann-Nitsche. Bezstylowy dwór znajdujący się przy wschodnim zboczu Góry Chełmińskiej, składa się z parterowej części nakrytej dachem naczółkowym z wystawką, wybudowanej ok. poł. XIX wieku, oraz dobudowanego w 1911 roku piętrowego skrzydła z wieżą. W pobliżu zabudowania folwarczne. Budynek ten zamieszkały przez kilka rodzin jest w złym stanie.

Dwór otacza park pochodzący z końca XIX wieku o powierzchni około 3 ha, z kilkoma godnymi uwagi starymi drzewami, m.in. lipą i wiązem. Na zachód od dworu park przechodzi w las porastający górujące nad okolicą wzgórze.

Niegdysiejsza Góra Czarownic (dziś od swojego kształtu nazywana Chełmińską lub po prostu Chełmem) wznosi się na niemal 131 m n.p.m. Jest typowym, osadzonym tu przez wycofujące się wody polodowcowe pagórem kemowym. Jeden z jej stoków – łagodniejszy – kryje pośród drzew relikty starych nagrobków i popadającą w ruinę, a będącą zabytkiem, kaplicę rodową Sczanieckich. Wzniesiono ją w 1785r. (według legendy na miejscu dawnego stosu) i gruntownie odrestaurowano około 1970r. Przez pewien czas pełniła dla mieszkańców Chełmna rolę kaplicy, dziś – z wyrwanymi drzwiami i wybitymi oknami - ulega postępującej dewastacji. Zbudowano ją na planie ośmioboku i nakryto kopulastym dachem z latarnią.

Najwyższy stok (północny) kończy się nagle piaszczystym urwiskiem. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na północ i zachód. W kierunku zachodnim widać stąd Księże Góry koło Pniew z liczącą 124 m n.p.m. kulminacją środkowo poznańskiej moreny czołowej, a na północ pola uprawne.

źródło: www.polskaniezwykla.pl, http://ksp.republika.pl/chelm.htm

Skrzynka jest nietypowa – multiquiz. Pierwszy etap to mikromagnetyk, przyczepiony na kordach. Życzymy miłej zabawy i prosimy o delikatne obchodzenie się ze skrytkami.
Konieczne będzie zabranie pęsety i czegoś do pisania, może przydać się jakiś ogarek.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
pod
obok