Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zbójnicka Topola / JK - OP80Q1
Z serii "Opolskie Pomniki Przyrody"
Eigenaar: jelonek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 153 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 17-04-2014
Gemaakt op: 17-04-2014
Gepubliceerd op: 17-04-2014
Laatste verandering: 14-01-2017
40x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
78 x Bekeken
32 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

ZBÓJNICKA TOPOLA

 

       "Przy drodze z Opola do Krapkowic w Wójtowej Wsi rośnie sobie na Kocikowej Łące leciwa topola. Dumnie spogląda z wysokości około 35m na okoliczne pola, park na Wyspie Bolko i przejeżdżające ulicą samochody. Kierowcy przejeżdżający tą drogą nie zwracają na nią uwagi, bo rośnie w otoczeniu innych drzew. Ma ona bardzo ciekawą historię.

      Około 200 lat temu przejeżdżający traktem handlowym kupcy zatrzymali się pod tym drzewem dla odpoczynku. Wiedzieli o tym zbójnicy którzy obserwowali ich już od dłuższego czasu i szli za nimi krok w krok. Kupcy rozłożyli swoje towary pod topolą przygotowując się na targ w Opolu. Gdy zaczęło się ściemniać, niespodziewanie zbliżył się do nich jeden ze zbójców który zaproponował im, że z samego rana, za drobną opłatą, zaprowadzi ich na nowe targowisko w Opolu. Kupcy, jako że nie znali nowego targowiska chętnie tę pomoc przyjęli. W nocy, kiedy zmęczeni podróżą i podanymi podstępnie środkami nasennymi kupcy zasnęli, zbójnik z zapaloną pochodnią dał swoim kompanom umówiony znak. Po chwili na niespodziewających się podstępu kupców napadła zgraja rzezimieszków.  Nie oszczędzili oni nikogo, a zdobyczny majątek zakopali jeszcze tej samej nocy pod Topolą.  Pomordowanych kupców  położyli na wozach, a wozy wyprowadzili na trakt handlowy.
Ażeby zatrzeć ślady zbrodni to wozy te razem ze zwłokami kupców podpalili. Potem umówili się że za rok o podobnej porze, kiedy sprawa przycichnie, spotkają się tutaj ponownie aby podzielić się łupami. Jednak herszt tych zbójców chciał zagarnąć wszystkie te bogactwa dla siebie, i już pół roku później, pewnej gwiaździstej nocy, przybył pod to drzewo aby wykopać skarb. Kiedy trzymał już łup w rękach huknęło, i niespodziewanie z czystego  nieba piorun uderzył w topolę, o którą opierał się zmęczony zbój,  zabijając nieszczęśnika na miejscu.
O świcie, okoliczni wieśniacy, poszli zobaczyć miejsce gdzie uderzył piorun. Zobaczyli wypalony pień topoli i obok martwe ciało z kosztownościami w dłoniach. Od razu skojarzyli to ze wcześniejszym mordem na kupcach. Przybyły na miejsce zdarzenia burmistrz z policmajstrem potwierdzili przypuszczenia mieszkańców. Kilka tygodni później odnaleźli rodziny zamordowanych i zwrócili im odnalezione dobra. Wkrótce, odnaleziono także resztę zbójców, którzy byli sądzeni w Nysie i tam też zostali skazani na śmierć przez powieszenie.
Młoda jeszcze wtedy topola z każdym rokiem stawała się coraz większa i rozrosła się ostatecznie do takich rozmiarów, że jej obwód wynosi 6.28m, a wypalony pień przypomina o tragedii sprzed 200 lat.
Trzeba ją zachować dla historii i potomnych, zasługuje  swymi walorami na miano pomnika przyrody." /źródło: http://eko.opole.pl/?tag=wojtowa-wies
 
Skrzynka:

Skrzynka to mały klipsiak, w którym znajduje się logbook, ołówek, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców oraz kilka drobiazgów. Znalezienie tytułowej topoli nie powinno nastręczyć problemów. Wystarczą kordy. Dojście zarówno od wałów, jak i od ulicy Krapkowickiej. Nie deptać zboża - idziemy po miedzy. Maskowanie typowe, leśne. Nie niszczymy drzewa! W dzień spokojnie można się obejść bez latarki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Owa Topola...