Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Św. Anny - OP80CM
Właściciel: green team
Założyciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-04-2014
Data utworzenia: 02-04-2014
Data opublikowania: 02-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 03-04-2014
69x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
80 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: linfallas, Tris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Lewartów (obecny Lubartów) został założony w 1543 r. na mocy przywileju udzielonego przez Zygmunta Starego Piotrowi Firlejowi z Dąbrowicy. Pierwsza nazwa miejscowości pochodziła od herbu Firlejów lewart. Miasto pierwotnie należało do parafii w Bystrzycy. Samodzielną jednostkę administracji kościelnej erygowano w Lewartowie w 1549 r. Z tego samego roku pochodzą informacje o istnieniu pierwszego, drewnianego kościoła pw. ss. Piotra i Pawła. W roku 1557 Jan Firlej przekazał świątynię kalwinom. W 1598 r. została zwrócona katolikom, dzięki staraniom ówczesnej właścicielki miasta, Elżbiety Kazimierskiej. W roku 1602 kościół został zniszczony w czasie pożaru. Kolejna świątynia, nosząca już wezwanie św. Anny, spłonęła w roku 1636. Trzeci kościół w tym samym miejscu wzniesiony został w 1650 roku.



W roku 1733 rozpoczęto budowę nowej świątyni, której fundatorem był książę Paweł Karol Sanguszko. Architektem był Paweł Antoni Fontana, co ostatecznie potwierdził list odnaleziony w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Krakowie, w którym architekt skarży się swemu mocodawcy na braki finansowe. Najprawdopodobniej nadzór nad pracami budowlanymi sprawował inny architekt – Tomasz Rezler.
Kościół został poświęcony w 1735 roku, a konsekrowany w 1738 r. przez biskupa żmudzkiego Michała Karpę. Na początku lat 90. XVIII wieku padł ofiarą pożaru. Płomienie zniszczyły wówczas oryginalne zwieńczenia wież, a także wieżyczkę z sygnaturką nad prezbiterium. Nadpalone wieże pokryto prowizorycznie gontem.



W latach 60. i 70. XIX wieku kościół przeszedł gruntowny remont, w trakcie którego m.in. zdemontowano prowizoryczne zwieńczenia wież z końca poprzedniego stulecia i obniżono dach, co wpłynęło negatywnie na estetykę budowli.
W ciągu XX wieku kościół przechodził kilka razy prace remontowe. Konserwacji poddawano obrazy, freski i pozostałe elementy wyposażenia.


Świątynia od wielu lat cieszy się wysoką rangą kultową jako sanktuarium św. Anny – Patronki Rodzin. W 2003 r. obraz patronki kościoła został ukoronowany przez abp. Józefa Życińskiego, a w 2008 r. lubartowska fara podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
Wpisy do logu: znaleziona 69x nieznaleziona 0x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria