Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Św. Anny - OP80CM
Eigenaar: green team
Plaatser: Andrzejj
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 158 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 02-04-2014
Gemaakt op: 02-04-2014
Gepubliceerd op: 02-04-2014
Laatste verandering: 03-04-2014
69x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
80 x Bekeken
50 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: linfallas, Tris
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Lewartów (obecny Lubartów) został założony w 1543 r. na mocy przywileju udzielonego przez Zygmunta Starego Piotrowi Firlejowi z Dąbrowicy. Pierwsza nazwa miejscowości pochodziła od herbu Firlejów lewart. Miasto pierwotnie należało do parafii w Bystrzycy. Samodzielną jednostkę administracji kościelnej erygowano w Lewartowie w 1549 r. Z tego samego roku pochodzą informacje o istnieniu pierwszego, drewnianego kościoła pw. ss. Piotra i Pawła. W roku 1557 Jan Firlej przekazał świątynię kalwinom. W 1598 r. została zwrócona katolikom, dzięki staraniom ówczesnej właścicielki miasta, Elżbiety Kazimierskiej. W roku 1602 kościół został zniszczony w czasie pożaru. Kolejna świątynia, nosząca już wezwanie św. Anny, spłonęła w roku 1636. Trzeci kościół w tym samym miejscu wzniesiony został w 1650 roku.



W roku 1733 rozpoczęto budowę nowej świątyni, której fundatorem był książę Paweł Karol Sanguszko. Architektem był Paweł Antoni Fontana, co ostatecznie potwierdził list odnaleziony w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Krakowie, w którym architekt skarży się swemu mocodawcy na braki finansowe. Najprawdopodobniej nadzór nad pracami budowlanymi sprawował inny architekt – Tomasz Rezler.
Kościół został poświęcony w 1735 roku, a konsekrowany w 1738 r. przez biskupa żmudzkiego Michała Karpę. Na początku lat 90. XVIII wieku padł ofiarą pożaru. Płomienie zniszczyły wówczas oryginalne zwieńczenia wież, a także wieżyczkę z sygnaturką nad prezbiterium. Nadpalone wieże pokryto prowizorycznie gontem.



W latach 60. i 70. XIX wieku kościół przeszedł gruntowny remont, w trakcie którego m.in. zdemontowano prowizoryczne zwieńczenia wież z końca poprzedniego stulecia i obniżono dach, co wpłynęło negatywnie na estetykę budowli.
W ciągu XX wieku kościół przechodził kilka razy prace remontowe. Konserwacji poddawano obrazy, freski i pozostałe elementy wyposażenia.


Świątynia od wielu lat cieszy się wysoką rangą kultową jako sanktuarium św. Anny – Patronki Rodzin. W 2003 r. obraz patronki kościoła został ukoronowany przez abp. Józefa Życińskiego, a w 2008 r. lubartowska fara podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
Logs: Gevonden 69x Niet gevonden 0x Opmerking 2x Afbeelding 2x Alle logs Galerij