Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #39 - Sochaczew - OP7C34
Bohaterowie 18 Pułku Piechoty
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 11-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 30-04-2018
48x znaleziona
4x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 5 obserwatorów
86 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: mateusz.z, Plebek, tadeusz.z, tygryskris, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Opowiadając o obrońcach Sochaczewa trzeba w tym miejscu sprostować kwestie słynnego zdjecia przedstawiającego podobno żołnierzy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii gen. Abrahama. Prawdziwa historia tego zdjęcia została opisana w artykule Piotra Bojarskiego- Ani polscy ułani, ani Sochaczew . Warto poświęcić chwilę aby poznać prawdę i oddać hołd prawdziwym bohaterom tamtych dni. 

Szykując się do tego projektu odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Bój o Sochaczew był krwawy a na trzech cmentarzach spoczeli bohaterowie tamtych dni często w bezimiennych mogiłach.

Walki o miasto i przeprawę trwały 3,5 doby. W dniach 13 - 15 września 1939 r. obroną Sochaczewa dowodził major Feliks Kozubowski dowódca II batalionu 18 Pułku Piechoty. W czasie obrony Sochaczewa batalion stracił 80% stanu osobowego a major F. Kozubowski zginą 15 września podczas odwrotu z miasta na przeprawie pontonowej przez Bzurę. Samo miasto legło w gruzach.

Bitwa o Sochaczew była najdłuzszą batalią o miasto w całej kampanii wrzesniowej oczywiscie poza obroną Warszawy, Helu czy Westerplatte.

Na cmentarzu parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w wydzielonej kwaterze pochowani zostali żołnierze Armii Poznań i Pomorze walczący nad Bzurą a wśród nich obrońcy Sochaczewa wraz z ich dowódcą majorem Feliksem Kozubowskim.

Kordy wskazują na skrzynkę Etap I w której podane są kordy do skrzynki finałowej ( mała prowizorka ale wkrótce poprawię).

Aby zalogować znalezienie potrzebne jest hasło. Aby je odczytać wejdź na cmentarz furtka od ulicy cmentarnej , stań przed kwaterą żołnierską i odczytaj pierwsze słowa z tabliczek na krzyżach w najdalszym rzędzie. Piszemy kolejno od lewej do prawej bez spacji.

Skrzynka finałowa umieszczonej jest  na cmentarzu żydowskim na którym pochowano żołnierzy uczestników Bitwy nad Bzurą pochodzenia żydowskiego. Uwaga w Szabat proszę nie wchodzić do budynku na cmentarzu ( od zmierzchu w piatek do zmierzchu w sobotę) Generalnie żydzi nie odwiedzaja w tym czasie cmentarzy ale wystarczy jak nie wyjdziemy do Domu modlitwy. Uszanujmy kanony tej religii.

Skrzynka znajduje się na obszarze cmentarza. Nie jest zakopana. Nie jest zakopana a ledynie przykryta zeschłymi gałazkami i liśćmi w kępie klonów. Z dala od wscibskich oczu i ujadających psów.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźdź w stanie który może cieszyć oko.

03.10.2015 zmiana miejsa ukrycia etapu I i skrzynki finałowej

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- Kwatera żołnierska , tu szukaj hasła
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kwatera wojskowa przy ul. Cmentarnej
Kirkut 1
Kirkut 2
Jesli musisz