Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #26 - Błonie - OP7C1E
Na przedpolach Warszawy
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 87 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 10-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 23-01-2021
74x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
96 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

10 września dowódca Armii Łódź gen. Wiktor Thommée, wydał rozkaz aby 2 Dywizja Piechoty Legionów wraz z 2830 Dywizją Piechoty przebijały się w kierunku Warszawy. Początków natarcie przebiegało pomyślnie i po ciężkich walkach o Błonie, Mszczonów i Brwinów a potem Ołtarzew i Ożarów Maz. To właśnie pod Ołtarzewem natarcie zostało zatrzymane przez niemieckie zagony pancerne. Zmagania te historycy określają mianem Bitwy Ołtarzewskiej. Polskie dywizje pod Ołtarzewem związały w boju znaczna część sił wroga opóźniając ich przemarsz spod Warszawy w kierunku pola Bitwy nad Bzurą. Szczególnie wsławiła się tu w boju 2 Dywizja Piechoty Legionów ale to pozostawmy ocenie historyków.

Oddziały Armii Łódź  spotkały się w rejonie Borzęcina z pododdziałami 8 Dywizji Piechoty z Armii Modlin, która prowadziła działania mające na celu umożliwienie odwrotu z nad Bzury Armii Poznań i Pomorze. Tu też wspólnie stoczyły dramatyczny bój jednostkami wroga niszcząc wiele pojazdów pancernych nieprzyjaciela. Tu też podjęto decyzję o odwrocie w kierunku Modlina. Bitwa Ołtarzewska 12-13 września pozostawiła po sobie wiele cmentarzy wojennych: Błonie, Rokitno, Ołtarzew, Brwinów, Pilaszków, Leszno, Borzęcin, Zaborów.

Na cmentarzu w Błoniu spoczywa około 150 żołnierzy wojska polskiego uczestników tych wydarzeń. Razem z żołnierzami września pochowano tu 22 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w okolicach Błonia  w styczniu 1945 r.

Obok znajduje się mogiła w której pochowano mieszkańców Błonia zamordowanych przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. O tym mordzie możecie poczytać tutaj.

Jako ciekawostkę dodam, że na kirkucie w Błoniu pochowano żołnierzy wyznania mojżeszowego uczestników Bitwy nad Bzurą.

Skrzynka została ukryta poza terenem cmentarza. Typowe miejsce ukrycia. Oczywiście nie jest zakopana. Dla zalogowania skrzynki w logu internetowym potrzebne jest hasło. Jest nim stopień Imię i Nazwisko pochowanego żołnierza umieszczone na tabliczce ze spojlera. Pisownia oryginalna.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Mogiła pomordowanych mieszkańców Błonia.
1 Punkt fizyczny --- Kwatera żołnierska i hasło
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  25 LAT ŁÓDZKIEGO ZOO - Całkowity dystans: 8 km
Geokret  BĄDŹ ROZSĄDNY #4 - Całkowity dystans: 6 km

Obrazki/zdjęcia
1
2
3
Kwatera cywilnych ofiar
Tu szukaj hasła
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 74x nieznaleziona 3x komentarz 4x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria