Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Nieśmiertelni #26 - Błonie - OP7C1E
Na przedpolach Warszawy
Eigenaar: keram58
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 116 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:15 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 09-09-2014
Gemaakt op: 10-02-2014
Gepubliceerd op: 09-09-2014
Laatste verandering: 24-08-2023
79x Gevonden
3x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 6 Volgers
111 x Bekeken
58 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Jeanpaul, żeliwny
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

10 września dowódca Armii Łódź gen. Wiktor Thommée, wydał rozkaz aby 2 Dywizja Piechoty Legionów wraz z 2830 Dywizją Piechoty przebijały się w kierunku Warszawy. Początków natarcie przebiegało pomyślnie i po ciężkich walkach o Błonie, Mszczonów i Brwinów a potem Ołtarzew i Ożarów Maz. To właśnie pod Ołtarzewem natarcie zostało zatrzymane przez niemieckie zagony pancerne. Zmagania te historycy określają mianem Bitwy Ołtarzewskiej. Polskie dywizje pod Ołtarzewem związały w boju znaczna część sił wroga opóźniając ich przemarsz spod Warszawy w kierunku pola Bitwy nad Bzurą. Szczególnie wsławiła się tu w boju 2 Dywizja Piechoty Legionów ale to pozostawmy ocenie historyków.

Oddziały Armii Łódź  spotkały się w rejonie Borzęcina z pododdziałami 8 Dywizji Piechoty z Armii Modlin, która prowadziła działania mające na celu umożliwienie odwrotu z nad Bzury Armii Poznań i Pomorze. Tu też wspólnie stoczyły dramatyczny bój jednostkami wroga niszcząc wiele pojazdów pancernych nieprzyjaciela. Tu też podjęto decyzję o odwrocie w kierunku Modlina. Bitwa Ołtarzewska 12-13 września pozostawiła po sobie wiele cmentarzy wojennych: Błonie, Rokitno, Ołtarzew, Brwinów, Pilaszków, Leszno, Borzęcin, Zaborów.

Na cmentarzu w Błoniu spoczywa około 150 żołnierzy wojska polskiego uczestników tych wydarzeń. Razem z żołnierzami września pochowano tu 22 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w okolicach Błonia  w styczniu 1945 r.

Obok znajduje się mogiła w której pochowano mieszkańców Błonia zamordowanych przez hitlerowców we wrześniu 1939 r. O tym mordzie możecie poczytać tutaj.

Jako ciekawostkę dodam, że na kirkucie w Błoniu pochowano żołnierzy wyznania mojżeszowego uczestników Bitwy nad Bzurą.

Skrzynka została ukryta poza terenem cmentarza. Typowe miejsce ukrycia. Oczywiście nie jest zakopana. Dla zalogowania skrzynki w logu internetowym potrzebne jest hasło. Jest nim stopień Imię i Nazwisko pochowanego żołnierza umieszczone na tabliczce ze spojlera. Pisownia oryginalna.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Mogiła pomordowanych mieszkańców Błonia.
1 Fysiek punt --- Kwatera żołnierska i hasło
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
3
Kwatera cywilnych ofiar
Tu szukaj hasła
Jeśli musisz
Logs: Gevonden 79x Niet gevonden 3x Opmerking 6x Afbeelding 1x Alle logs Galerij