Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CHEŁM –Wojewódzki Szpital Psychiatryczny - OP7780
Właściciel: starletka
Założyciel: NivilS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 189 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-11-2013
Data utworzenia: 30-11-2013
Data opublikowania: 30-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 31-03-2014
83x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
63 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na północ od zabudowań garnizonu chełmskiego i ul. Lubelskiej (w tej części ulica w czasach carskich nosiła nazwę Moskiewska) rozciągał się tzw. Wygon miejski, od średniowiecza przeznaczony na pastwiska. W XIX w. w tym rejonie powstały pierwsze obiekty wojskowe (stajnie i maneż) dla przebywających czasowo w mieście formacji kawaleryjskich. Po podjęciu decyzji o powołaniu guberni chełmskiej, właśnie ten rejon wybrano na lokalizację reprezentacyjnej dzielnicy gubernialnej. Po załatwieniu odpowiednich formalności, związanych z przekazaniem terenów przez miasto, przystąpiono do rozplanowania nowej dzielnicy. Zachowane materiały archiwalne pozwalają na ustalenie jej kształtu. Główną arterią komunikacyjną miała być dzisiejsza ulica Szpitalna, która miała powstać na bazie drogi gruntowej, prowadzącej do cegielni Horodyszcze. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się nowe pawilony szpitala, zaprojektowano rozległy plac, w którego centrum miał zostać wzniesiony sobór prawosławny. Wokół placu rozmieszczono budynki publiczne, po stronie wschodniej Sąd Okręgowy, Sąd Pokoju, Izbę Skarbową, Gimnazjum Żeńskie, Oddział Włościańskiego Banku Ziemskiego, Urząd Akcyzowy oraz czteroletnią szkołą miejską, a od strony zachodniej Urząd Gubernialny oraz Kantor Pocztowo-Telegraficzny. Od strony północnej przewidziano tylko jeden budynek, ale szczególny. Tutaj miał znajdować się pałac gubernatora, najbardziej reprezentacyjny obiekt dzielnicy, który miał być otoczony dosyć obszernym parkiem. Do realizacji zamierzenia przystąpiono w 1914 r. Ostatecznie szybki wybuch I wojny światowej uniemożliwił dokończenie rozpoczętych prac. Jedynie kilka budynków (pałac gubernatora i urząd gubernialny) doprowadzono do stanu surowego. W przypadku innych obiektów powstały zaledwie fundamenty. W okresie międzywojennym część nieukończonych budynków rozebrano, wykorzystując surowiec między innymi do budowy magistratu. Władze miejskie próbowały nawet uzyskać zgodę od PKP na ułożenie kolejki wąskotorowej do transportu gruzu. Pod koniec lat 20-tych dwa gmachy w najlepszym stanie postanowiono przeznaczyć na Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac, taka placówka rozpoczęła funkcjonowanie. Na początku II wojny światowej władze niemieckie zlikwidowały szpital, a wszystkich pacjentów i personel rozstrzelano. Na terenie szpitalnym znajduje się mogiła – kopiec zamordowanych. Po II wojnie światowej budynek urzędu gubernialnego przejął szpital chełmski, a w pałacu gubernatora znalazł lokum funkcjonujący do dzisiaj Zespół Szkół Medycznych.

 

Co do kesza:

Skrzynka ukryta w studni - magnetyk,   

Powodzenia

Powodzenia

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
szpital
tablica