Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół św. Stanisława w Roztoce - OP7638
kościół parafialny pw. św. Stanisława z XVII w
Owner: Dawid PL-DL
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 234 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 11-11-2013
Date created: 13-11-2013
Date published: 13-11-2013
Last modification: 26-07-2021
15x Found
3x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
32 visitors
6 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
kościół parafialny pw. św. Stanisława, z XV-XVII w., jednonawowy, wzniesiony jako ewangelicki w stylu neoromańskim w latach 1873-1874 i wzorowany na katedrze w Speyer; we wnętrzu znajdują się organy z 1905 r.

Nowy kościół ewangelicki pełniący obecnie funkcję rzymsko-katolickiego kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstał na miejscu wcześniejszego domu modlitwy najprawdopodobniej w latach 1873-74 (wg innych źródeł w 1860 r.), z inicjatywy H. H. Bolka XIV. v. Hochberg.
Jest to neoromańska, silnie rozczłonkowana budowla z wydzielonym prezbiterium z półkoliście zamkniętą apsydą, murowana z kamienia granitowego i cegły, wzorowana był na katedrze w Spirze (Speyer) - największej romańskiej katedrze Europy. Elewacje artykułowane ceglanymi lizenami, zakończone fryzem arkadowym. Wnętrze oświetlają 2 kondygnacje okien zamkniętych półkoliście, w ceglanych, uskokowych opaskach; górne większe pojedyncze, dolne mniejsze biforyjne. Obie kondygnacje rozdziela wydatny gzyms. Okazały fronton z ceglanym portalem uskokowym wieńczy trójkątny szczyt z rozetą.
Z boku 5-kondygnacjowa wieża założona na planie kwadratu zakończona ostrosłupowym hełmem nad 3-kątnymi szczytami. Kondygnacje wieży z triforyjnymi oknami dzielone wydatnymi gzymsami. Podobnie wykończona jest sygnaturka wyrastająca z kalenicy nad frontonem. Dachy oraz hełmy wieży i sygnaturki pokryto szarym łupkiem. Pierwotnie na wieży wisiały 3 dzwony. Podczas I-wojny światowej dwa wraz z kilkoma piszczałkami organowymi zabrano na potrzeby wojska. W latach 1923 i 1928 kościół wyposażono w dwa nowe dzwony, które też się nie uchowały - w 1943 r. zostały zagospodarowane do celów wojennych. Trzeci z dzwonów dzwoni do dzisiaj. Wewnątrz drewniana, polichromowana chrzcielnica z pocz. XVIII w. oraz drewniane, polichromowane figury z III ćw. XVIII w. Pozostałe wyposażenie z okresu budowy.
Wszystkie wykonane w budynku freski i malowidła są dziełem znanego malarza i rysownika Carla Andrae. Pod ołtarzem znajdowała się krypta, gdzie podczas powodzi zostały przeniesione sarkofagi i trumny rodziny Hochbergów z kościoła katolickiego. Wiele z nich uległo jednak zniszczeniu. Organy zostały zbudowane w 1905 r. przez firmę "Eule" z Budziszyna. Miały 1800 piszczałek. Początkowo miech musiały obsługiwać dwie osoby . Potem były napędzane elektrycznie. W zimie kościół był ogrzewany. W 1945 r. został przejęty przez katolików.



źródła i więcej foto:
http://dolny-slask.org.pl/517135,Roztoka,Kosciol_sw_Stanislawa.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Roztoka_%28wojew%C3%B3dztwo_dolno%C5%9Bl%C4%85skie%29
http://www.parafiabolkow.ubf.pl/viewpage.php?page_id=8
http://projekt-milo.blogspot.com/2013/08/roztoka-koscio-sw-stanisawa.html
http://www.oczydolnegoslaska.pl/bazainformacyjna,kosciol-pw-sw-stanislawa-w-roztoce,1,4,4214.html?PHPSESSID=b6c6b9db332714e8fc8d1179f80d5c40
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kościół od stawu
kościół front i bok
gdzieś tam
tu szukasz
Log entries: Found 15x Not found 3x Note 0x All entries