Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WOJCIECH - OP73A7
Zdrój w Lądku
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 462 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 12-10-2013
Data utworzenia: 15-10-2013
Data opublikowania: 15-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 10-10-2015
27x znaleziona
5x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
14 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Nefryt+, Peter Wolf , rudymaniek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
HISTORIA UZDROWISKA:

Zasoby wód termalnych bijących w Lądku Zdroju wykorzystywane są w leczeniu już od XIII w. Tak długa historia kuracji uzdrowiskowej upoważnia Lądek Zdrój do określenia miasta jako najstarszego uzdrowiska w Polsce. Liczne lądeckie źródła, potrafią ukoić zmęczone ciało, a także dostarczyć organizmowi energii i sił witalnych.                                                        

Dr Schilling z Nysy zbadał zdrój Jerzego i odkrył jednocześnie źródło, które nazwał „Nowym" (obecnie noszącym imię „Marii Skłodowskiej-Curie"). Zostało prawdopodobnie znalezione około 1622 roku, a w 1788 roku zostało przemianowane na „Tuszowe".

W 1637 roku zarządca Hrabstwa Kłodzkiego Zygmunt Hoffmann wykupił opisane przez dr Schillinga źródło i jego okolice, jednak z powodu toczących się wojen przez 40 lat nie dokonywał żadnych prac. Dopiero w 1678 roku właściciel zlecił oczyszczanie tego źródła i wtedy w pobliżu znaleziono źródło cieplejsze, o większej wydajności, które Zygmunt Hoffmann na cześć swojej żony nazwał „Maria". Po dokładnym odsłonięciu nowego wypływu wody, odkryto również wykuty w skale zbiornik o długości prawie trzech metrów, szerokości dwóch i głębokości ponad dwóch metrów. A w nim resztki łopat, czerpaków i innych przedmiotów. Wszystko wskazywało na istnienie zorganizowanej formy leczenia zdrojowego w odległym czasie, i to znacznie wcześniej niż w zdroju „Jerzy".
Hoffmann rozpoczął budowę zakładu kąpielowego, który został oddany do użytku w 1680 roku. Nadał mu nazwę „Marienbad” (obecnie „Wojciech"). Był to okazały ośmioboczny obiekt o wysokości ponad 20 metrów i średnicy prawie dziesięciu metrów. W środku znajdował się ośmiokątny basen o przekątnej około 6 m i głębokości ponad l, 5 m. Dno basenu stanowiła drewniana podłoga, przykrywająca wypływy wody.
Na przełomie wieków trwała walka pomiędzy źródłem miejskim i prywatnym. Publikowane były konkurencyjne opracowania medyczne, które dotyczyły wód lądeckich oraz zaleceń, jak je należy stosować. W zależności od patrona wydawnictw, autorzy tych prac bardziej zachwalali zdrój „Jerzego" bądź zdrój „Marii".  Dopiero w 1736 roku, gdy od wnuka Hoffmanna władze miejskie wykupiły „Marię” oferta lecznicza stała się pełna, i do dziś sprawiedliwie promuje zarówno radonowe jak i siarkowo-wodorowe zasoby termalne Lądka.

ZDRÓJ "WOJCIECH"

Zdrój Wojciech to obiekt wybudowany w 1680 r. bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś źródłem wody mineralnej. Łączy w sobie niezwykłość architektury, wysmakowaną stylistykę oraz szlachetne wykończenia wnętrz. Przepiękna, oryginalna bryła budynku, wzorowana na planach łaźni tureckiej, dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a górująca na uzdrowiskiem kopuła wyróżnia obiekt na tle kurortu. W budynku znajduje się pijalnia wód (źródła Zdzisław i Curie-Skłodowska, basen kąpielowy, kawiarnia oraz pokoje dla kuracjuszy.



KESZ:


Kordy wskazują miejsca ukrycia skrzynki. Pijalnia wód ogólnodostępna jest dla wszystkich codziennie w godzinach od 9.00 do 21.00 (wejście od strony parku przez recepcję na pierwsze piętro lub schodami od strony hotelu. 

TEREN JEST RUCHLIWY I TRUDNY WIĘC ZADBAJ O MASKOWANIE I KONSPIRACJĘ SWOICH DZIAŁAŃ ŻEBY NIE SPALIĆ SKRZYNKI!
Obrazki/zdjęcia
Na starych kartkach
Kiedyś
Dzisiaj w całej okazałości
Pod dachem
Spojler