Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zielono mi - OP739A
Beskidy nieco mniej znane
Właściciel: tu&ja
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 437 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-10-2013
Data utworzenia: 15-10-2013
Data opublikowania: 15-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-11-2013
1x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
31 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Wymagany dodatkowy sprzęt  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Po skrzynce "czerwonej" i "niebieskiej" proponujemy keszyk "zielony" w zupełnie innym klimacie. Quiz umieściliśmy w miejscu niekoniecznie bardzo znanym i tłumnie odwiedzanym przez turystów, ale naszym zdaniem pięknym, atrakcyjnym - i nam szczególnie bliskim.

Terenem działań jest wieś Lachowice leżąca w dolinie rzeczki Lachówki, której wody przez Stryszawkę toczą się do Skawy. Ponad doliny wznosi się niewybitny zalesiony grzbiet Solnisk należący do Pasma Jałowieckiego /lub inaczej Przedbabiogórskiego/ Beskidu Żywieckiego. Jednym z najwyżej położonych przysiółków Lachowic jest osiedle Adamy - tworzą je położone na zboczach Opuśnioka /w grzbiecie wzmiankowanych Solnisk/ dwie chaty, z których jedna jest obiektem naszego zainteresowania :-)

Do zaliczenia quizu wymagane są 4 etapy:

1. najcenniejszy skarb Lachowic: kościół pw. ŚŚ. Piotra i Pawła datowany na XVIIw. /budowa 1789-1791/, perełka drewnianego budownictwa sakralnego wpisana listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kryty gontem kościółek z charakterystycznymi otwartymi sobotami otoczony jest cmentarzem i pomnikowymi drzewami. Więcej o historii i detalach architektonicznych  zainteresowani znajdą np. tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Świętych_Apostołów_Piotra_i_Pawła_w_Lachowicach

Należy spisać datę roczną /4 cyfry: ABCD/ wyrytą na płycie nagrobnej strzeżonej przez kamienną figurę.

2. kapliczka na Kapałowym Potoku - jedna z wielu przy beskidzkich drogach, ale dla nas kluczowa, gdyż związany z nią potok poprowadzi nas dalej :-)
Należy spisać datę roczną /4 cyfry: EFGH/ powstania /nie renowacji!/ kapliczki.

W dalszych działaniach osobom nieznającym terenu przyda się zaszyfrowany hint nr 2.

3. Chatka /nr 263/ na polanie Adamy, oficjalnie SST "Pod Solniskiem", unikat wśród schronisk studenckich, górski dom z niezwykłym klimatem, miejsce wielu ciekawych, niszowych imprez kulturalnych, turystycznych itp. Więcej o Chatce tu:
http://adamy.ou.pttk.pl/o-chatce/

I znów należy spisać dwie daty roczne:
- datę urodzin najstarszej części Chatki /wyrytą jak zazwyczaj w drewnianych chałupach obok gwiazdy ciesielskiej - 4 cyfry: IJKL/
- datę powstania niezwykłego obrazu wiszącego w salonie /4 cyfry: MNOP/

4. wpis do logbooka :P
Kordy oczywiście nie wskazują kesza, tylko kościółek w Lachowicach. Aby uzyskać współrzędne skrzynki, trzeba wykorzystać następujący wzór:

N 49° 41.5xx
E 19° 28.0yy

xx = CD - GH - 10
yy = KL - OP

Mały maskowany pojemnik pokochał leśne runo i ukrył się na obrzeżach malowniczej polany, którą będziecie mijać, idąc do Chatki. Warto się tu zatrzymać i nasycić wzrok widokami na pobliskie wzgórza Pasma Pewelsko - Ślemieńskiego, czyli Czeretników. Przy dobrej pogodzie widać Skrzyczne, a po zmierzchu błyszczą światła Huciska.

Zaliczenie quizu to plan na całodniową wycieczkę daleko od zatłoczonych szlaków, z możliwością noclegu w Chatce /Chatka czynna jest w studenckie wakacje, ferie i wszystkie weekendy od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia - pamiętajcie o tym, planując wycieczkę, bo etap 3 wymaga wejścia do środka!/. Wedrówka nie jest trudna, ale kamieniste, miejscami nieco strome ścieżki wymagają odpowiedniego obuwia - i ono jedynie kryje się pod hasłem "wymagany dodatkowy sprzęt" wśród atrybutów skrzynki.
Chętni mogą przedłużyć sobie radość obcowania z górami i wybrać się na najwyższy z pobliskich szczytów - Jałowiec /1111 m n.p.m./ lub powędrować zielonym szlakiem "cisowym" przez maleńkie przysiółki do Huciska /trasa szczególnie malownicza wiosną, gdy kwitną krokusy i wczesną jesienią, gdy owocują cisy/.

Życzymy powodzenia i górskiego wyciszenia,
tu&ja
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
lachowicka świątynia
widok na polanę Adamy, Lachowice w dolinie i Beskid Mały
kesz na zdjęciu :-)