Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Krokowej - OP7397
Dawna siedziba rodu Krokowskich
Właściciel: telefonalarmowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 18 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-10-2013
Data utworzenia: 14-10-2013
Data opublikowania: 14-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 14-12-2019
121x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
13 odwiedzających
96 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Pałac w Krokowej
Dawna siedziba rodu Krokowskich
O miejscu:
Najstarsze fundamenty zamku w Krokowej pochodzą z XIV wieku. Siedzibę swojego rodu Krokowscy urządzali na kształt warowni - otaczały ją solidne fortyfikacje i umocnienia. Dopiero gdy zawitała tu Luiza Krokowska, pałac zmienił swoje oblicze - nowa właścicielka kazała dobudować dwa skrzydła, a ziemią z wałów obronnych zasypać fosę. Na okolicznych łąkach założyła 50-hektarowy park krajobrazowy. Ale od początku...
--------
W 1292 roku książę pomorski Mściwój II potwierdził tytuł własności Krokowy (i kilku jeszcze okolicznych wsi) Gniewomirowi. Inne źródła podają, że wieś należała już do dziadka Gniewomira, rycerza Mestka albo Mścisława. Z pierwszymi dziedzicami związana jest anegdota: bezskutecznie starali się o parafię w Krokowej, lecz odmawiały im jej siostry Benedyktynki z Żarnowca, aż jeden z nich, Piotr, zaczął przeszkadzać we mszach w żarnowieckim kościele bekaniem i chrząkaniem, w końcu nawet doprowadził do bójki w świątyni, wtedy biskup nałożył na niego karę, którą miało być wybudowanie w Krokowie... kościoła, i w ten sposób Piotr dopiął swego.
---------
Właściciele Krokowy zaczęli używać nazwiska von Krockow w XIV wieku. W genealogii Minakowskiego najstarszym wymienionym członkiem rodu jest Wawrzyniec (Kaszuba) Krokowski żyjący pod koniec XV wieku, czyli w czasie, gdy duża część Kaszub należała do Prus Królewskich. Wawrzyniec był dworzaninem króla Jana Olbrachta. Potem różnie będą się układać losy rodziny. O Krokowej i Krokowskich czytamy w "Ilustrowanym przewodniku po Województwie Pomorskiem"  z 1924 roku między innymi:
 ----------
"Wieś ewangelicka zniemczona, przez Kaszubów zwana Kreków. Od XIII w. własność rodziny Krokowskich, którzy zniemczyli się i używają tytułu hrabiów von Krockow. Ich przodkowie bywali dygnitarzami i patrjotami polskimi, a wielu zginęło w bitwach za ojczyznę (...) W pałacu jest cykl portretów rodzinnych i królów polskich".
-------
Ciekawostką jest, że najwyżej z rodu zaszedł Rajnold Krokowski. Był m.in. dyplomatą na dworze Zygmunta Augusta, walczył w randze pułkownika podczas wojny we Francji po stronie hugenotów i pełnił funkcję dowódcy wojsk miejskich Gdańska. W 1598 roku odwiedził go w Krokowej król Zygmunt III Waza.
-----
Na początku XVIII wieku wygasa linia Krokowskich z Krokowej, a po I rozbiorze Polski tutejszy zamek i okoliczne dobra przechodzą w ręce najbliższej rodziny z linii niemieckiej. W 1772 roku rotmistrz Kaspar Reinhold von Krockow składa przysięgę wierności królowi pruskiemu. W 1920 roku rodzina von Krockow przyjmuje obywatelstwo polskie.
--------
W 1939 roku bracia von Krockow wzięli udział w kampanii wrześniowej. Walczyli przeciwko sobie, Reinhold po stronie polskiej, Heinrich po niemieckiej. Reinhold został wzięty do niewoli, z której jednak go wypuszczono, postanowił wtedy udowodnić, że jednak jest Niemcem. Jakiś czas potem włożył mundur niemiecki i walczył pod Leningradem. Tam zginął w 1944 roku. Rok wcześniej zginął również Heinrich i Urlich, najmłodszy z rodzeństwa. Z czwórki braci wojnę przeżył jedynie Albrecht.
-----
Po wojnie siedzibę rodu Krokowskich zajął PGR. Odbudowa pałacu rozpoczęła się dopiero w latach 90. - jej inicjatorami byli Albrecht von Krockow (do dziś odwiedza on pałac, w swoje urodziny - 2 września, posiada w nim własny pokój) - jeden z ostatnich potomków rodu, i ówczesny wójt gminy - Kazimierz Plocke. Dziś w dawnej siedzibie rodowej mieści się elegancki hotel i Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa.
--------
Dziś pałac stoi w samym centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg z Pucka i z Wejherowa. Ładnie odrestaurowany, otoczony niewielkim parkiem z fosą, mostkiem i alejkami. Perełka. Mieści się w nim uroczy hotel i muzeum. Zainteresowanych noclegiem odsyłam tutaj. Muzeum zaś otwarte jest codziennie w godzinach 13:00-20:00, opłata za wstęp - 1 zł.
-----
O skrzynce:
Skrzynka ukryta jest na terenie parku okalającego pałac, pod współrzędnymi.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pałac w Krokowej
Pałac w pełnej okazałości
Ogród pałacowy
Pałacowa fosa
Tego szukamy!
Wpisy do logu: znaleziona 121x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia