Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Park pałacowy w Krokowej - OP7397
Ogród naturalistyczny
Właściciel: telefonalarmowy
Założyciel: Plata
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 18 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-10-2013
Data utworzenia: 14-10-2013
Data opublikowania: 14-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 05-06-2020
189x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
95 odwiedzających
136 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Park pałacowy w Krokowej
Ogród naturalistyczny
O miejscu:
Etapy powstawania parku w Krokowej:

Etap I – Zameczek rycerski – XV w.

W II połowie XIV lub na początku XV w. powstał w Krokowej obronny zameczek, otoczony fosą. Jego ogrody posiadały najpewniej prostą kompozycję i składały się z ogrodów użytkowych oraz części „dla wypoczynku”. Tenże ogród wypoczynkowy mógł zawierać zielnik, różankę, czy chłodnik.

Etap II – Ogród włoski – XVII – XVIII w.

W pierwszej połowie XVII wieku zamek w Krokowej wzmiankowano jako „schloss”, co wskazuje na jego militarną funkcję. Później, zgodnie z holenderską modą, dawne elementy fortyfikacyjne przekształcono w kompozycje ogrodowe. Stary wał ziemny rozebrano, a na jego miejscu powstał „ogród włoski”. W miejsce dawnych palisad posadzono drzewa, zaś w ogrodzie znalazły miejsce Letniczka, staw z karasiami oraz sad. Już wtedy istniał wygodny mostek, łączący wyspę zamkową z ogrodami.

Etap III – Wielki park romantyczno-krajobrazowy – XVIII – XIX w.

Była to faza rozkwitu parku w Krokowej. Po trudnych dla krokowskich dóbr czasach posiadłość została wystawiona na licytację. Przed przejściem w obce ręce uratowała ją para małżeńska wywodząca się z linii Pieszcza. Luiza von Krockow wygrała licytację w imieniu swojego małżonka Heinricha Joachima von Krockow. Wkrótce pałac przebudowano, zaś park przeszedł metamorfozę, o której wyniku świadczyć może literacki opis hrabiego Augusta von Lehndorfa. Tekst ten, choć bardzo poetycki, opisuje szczegółowo elementy ówczesnego założenia parkowego. Regularny układ ogrodowy wzbogacono o elementy stylu romantycznego, zaś tereny graniczące z parkiem osuszono i włączono w jego granice. Lehndorf wymieniał między innymi kwatery roślin, stawy, posągi, „kąpielisko Diany”, fontanny, jaskinie i pieczary. W pięknym „Sowim Jarze” znajdowały się pomniki filozofów: Immanuela Kanta i Jana Bogumiła Fichtego. Do tychże filozofów nawiązuje także słynna kasztanowcowa „Aleja Filozofów”. W pobliżu zamku znajdowały się” dworek myśliwski” oraz „zwierzyniec”.

Etap IV – Ogród naturalistyczny – XIX – XX w.

Pod koniec XIX wieku zmieniono koncepcję wystroju architektonicznego zamku i parku, wprowadzając elementy architektury neogotyckiej. Wzniesiono istniejący do dzisiaj mur, wzmacniający brzeg stawu, zaś na jego końcu wzniesiono neogotycką wieżę, pełniącą rolę gołębnika. Koło zamku wybudowano także małą, neogotycką „wieżyczkę” – romantyczny pawilon ogrodowy.

Etap V – Odbudowa ogrodów krokowskich po 1990 roku

Po utworzeniu Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa zdecydowano odbudować zamek i zrekonstruować jego najbliższe otoczenie. Mieszkająca w Niemczech rodzina von Krockow udostępniła do tego celu przedwojenne pocztówki oraz wiele zdjęć z rodzinnego archiwum. Naukowcom z Politechniki Gdańskiej udało się w dużym stopniu odtworzyć obraz parku sprzed zniszczeń w 1945 roku. Do dzisiaj zachowała się, akcentująca osiowość kompozycji, magnolia drzewiasta. Mostek ogrodowy zrekonstruowano. Ze starego drzewostanu dzisiejszych czasów doczekały: zachowana w formie odroślowej katalpa bignoniowa, miłorząb japoński, cztery platany klonolistne, modrzew europejski i pomnik przyrody, żywotnik olbrzymi.

 

Źródło: zamekkrokowa.pl


O skrzynce:
Skrzynka ukryta jest na terenie parku, pod współrzędnymi.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pałac w Krokowej
Ogród pałacowy
Pałacowa fosa
Tabliczka parkowa
Tego szukamy!