Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[KZ] Kirkut Kozienicki - OP7334
Stary cmentarz żydowski
Właściciel: PeCha
Założyciel: Rooshoffa
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 118 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-10-2013
Data utworzenia: 09-10-2013
Data opublikowania: 09-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 05-03-2022
68x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
99 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS MIEJSCA


Adam Penkalla w swej książce zatytułowanej "Żydowskie ślady w województwie kieleckim i radomskim" tak opisuje historię osadnictwa żydowskiego w Kozienicach:
"Pierwsza wzmianka o Żydach pochodzi z 1607 roku. W przywileju Zygmunta III wystawionym w Warszawie 13 czerwca 1616 roku zezwolono im na posiadanie 12 domów, prowadzenie handlu, propinację trunków oraz utrzymywanie się z rzeźnictwa. Przywilej potwierdził w Krakowie 9 marca 1633 roku Władysław IV, ponadto zezwolił im mieć bóżnicę oraz użytkować posiadany już cmentarz, zarazem korzystać z tych wszystkich przywilejów jakie mieli Żydzi w Zwoleniu. Powyższe przywileje potwierdzali kolejni władcy".

Liczba Żydów w Kozienicach stopniowo rosła. W 1627 r. w mieście było 8 domów żydowskich. Sto sześćdziesiąt lat później było tu już 1.240 wyznawców judaizmu, którzy stanowili ponad połowę całej ludności. Spis powszechny z 1921 r.odnotował 1.376 osób pochodzenia żydowskiego.

Przez wiele lat Kozienice były znanym i liczącym się ośrodkiem chasydyzmu. Dynastię kozienickich cadyków zapoczątkował w XVIII w. Izrael syn Sabataja Hopstein , zwany Magidem z Kozienic , uczeń słynnego Szmuela Szmelke Horowica z Nikolsburga. Był ogromnym autorytetem religijnym i moralnym, uznawanym za cudotwórcę obdarzonego darem leczenia bezpłodności.

Druga wojna światowa zakończyła kilkusetletnią historię kozienickiego sztetl. We wrześniu 1939 r. część Żydów uciekła z miasta. Pozostałych naziści zamknęli w getcie, do którego przywieziono także Żydów z Magnuszewa, Ryczywołu, Głowaczowa, Sieciechowa i innych miast. W dniu 27 września 1942 r. wszystkich mieszkańców getta w Kozienicach wywieziono i zamordowano w obozie śmierci w Treblince. Cześć osób rozstrzelano na miejscu.

W przechowywanym w Żydowskim Instytucie Historycznym Archiwum Emanuela Ringelbluma, kronikarza warszawskiego getta, zachowały się pojedyncze zapisy dotyczące Kozienic. Wiosną 1940 r. Ringelblum zanotował: "Spaliła się izba magida z Kozienic, wraz z jego łóżkiem, relikwią kozienickich chasydów". We wrześniu tego samego roku Ringelblum napisał: "Mówią, że przed kilku tygodniami rabbi z Kozienic, pobity przez Niemców, miał oświadczyć, że gdy zabrzmi szofar, z Niemców zrobią zające". Niestety, ani kozienicki rabbi ani Emanuel Ringelblum nie doczekali tej chwili.

Cmentarz żydowski w Kozienicach znajduje się na rozległym, piaszczystym wzgórzu u zbiegu ul. Radomskiej i ul. Wójcików. Nekropolia powstała na początku XVII w. Dokładna data założenia cmentarza nie jest znana, z pewnością istniał już przed 1633 r. Powierzchnia cmentarza była kilkakrotnie - między innymi w 1761 r., 1835 r., 1843 r., 1904 r. - powiększana i obecnie zajmuje 59 598 m kw.

W 1814 r. na cmentarzu został pochowany cadyk Izrael syn Sabataja Hopstein, a jego grób stał się celem pielgrzymek wielu pobożnych Żydów.

W latach drugiej wojny światowej cmentarz uległ zniszczeniu. We wrześniu 1939 r. podczas bombardowania miasta uszkodzony został ohel. Podczas okupacji na rozkaz Niemców większość nagrobków wyrwano i wykorzystano do utwardzania dróg i podwórzy. Macewy użyto m. in. do wyłożenia placu przed plebanią, zajętą przez Gestapo. W 1942 r. w zbiorowym grobie pogrzebano ciała osób zamordowanych w trakcie deportacji ludności żydowskiej do obozu w Treblince.

17 kwietnia 1949 r. na cmentarzu odbył się pogrzeb dwóch żydowskich żołnierzy z jednostki saperskiej, ekshumowanych z polowej mogiły.

W 1957 r. na podstawie decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej cmentarz oficjalnie zamknięto, a pięć lat później Skarb Państwa przejął działkę cmentarną.

Dewastacja wiekowej nekropolii trwała także po wojnie. Przytoczmy tu fragment listu, przysłanego w 2002 r. przez jednego z mieszkańców Kozienic do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie: "To co dzieje się na cmentarzu, przerasta ludzką wyobraźnię. Bardziej wartościowe macewy zostały ukradzione kilkanaście lat temu. Obecnie kradnie się i wywozi macewy w postaci dużych, polnych głazów; rozkopuje się cmentarz w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów i kosztowności. Cmentarz co prawda jest ogrodzony płotem, lecz to ogrodzenie w dziwnych okolicznościach znika. Znajdujący się na cmentarzu niewielki ohel został kompletnie zdewastowany".

W 1984 r. cmentarz został ogrodzony, a nad grobem Magida z Kozienic wzniesiono skromny ohel. W 2004 r. Wykonano solidne ogrodzenie oraz wybudowano nowy, znacznie większy ohel. Wewnątrz znajduje się kilka współczesnych macew i mniejszych tablic epitafijnych, które upamiętniają:
- Izraela syna Szabataja Hopsteina, Magida z Kozienic, założyciela dynastii, zm. 28.09.1814 (14 tiszri 5575 )
- Mosze Eliakima Bria syna Izraela, drugiego kozienickiego Rebbe,
- Eliezera syna Mosze Eliakima Bria, czwartego kozienickiego Rebbe,
- Jechiela Jakowa syna Eliezara, piątego kozienickiego Rebbe,
- Jerachmiela Mosze syna Jechiela Jakowa, szóstego kozienickiego Rebbe,
- Aszera Elimelecha syna Jerachmiela Mosze,
- Isachara syna Mosze Eliakima Bria,
- Menachema wnuka Magida z Kozienic,
- Zeliga Eliezera z Kozienic syna Jakowa Icchaka z Błędowa i Mogielnicy.

W obrębie cmentarza można znaleźć około 90 macew. Są to w większości polne kamienie granitowe, bez wyrytych inskrypcji. Można przypuszczać, że stały one nad grobami osób niezamożnych, a epitafia malowano farbą. Jeden z takich nagrobków w latach osiemdziesiątych odnalazł Adam Penkalla. W tym czasie macewa miała jeszcze wyraźne inskrypcje wykonane farbą olejną. W 2013 r. na nagrobku stwierdzono już tylko relikty polichromii.

(http://www.kirkuty.xip.pl/kozienice.htm za K. Bielawski)


CACHE

Kesz to mikromagnetyk ukryty w ogrodzeniu, w miejscu gdzie kończy się ładne, a zaczyna się brzydkie ;)

HASŁO DO LOGU

Hasłem jest tytuł, imię i nazwisko Inwestora. Piszemy wielkimi literami bez spacji. Hasło znajdziemy w okolicy głównej bramy cmentarza. Kordy do bramy:

N51 34.725'
E21 32.884'

Miłego szukania!

 

PS. Skrzynka została założona przez Rooshoffą, która jakiś czas temu przestała się bawić w OC. Jako, że skrzynka cały czas jest w terenie i nie ma z nią problemów postanowiłem zostawić ją w takiej formie, w jakiej została stworzona oryginalnie. Powodzenia w szukaniu!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama