Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
geocache GeoŚcieżki
Nazwa GeoŚcieżki
Typ GeoŚcieżki Co to jest?HelpPomocOkreśla charakter GeoŚcieżki. Jeśli większość skrzynek projektu pokazuje jakieś interesujące miejsce (szczyt, punkt widokowy, pomnik przyrody, pomnik, zabytek itp.), ustaw krajoznawcza. Jeśli większość skrzynek układa się w linię lub rysunek na mapie, ustaw Geo-Szkic. Analogicznie jeśli większość skrzynek tyczy się tematyce historycznej lub przyrodniczej, ustaw adekwatny typ. Jeśli uważasz, że Twoja GeoŚcieżka powinna być w innej kategorii, której tu nie ma, napisz na adres RR (Menu -> kontakt).
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS)
Co to jest?HelpPomocdopiero po zalogowaniu procentowo takiej liczby skrzynek, użytkownik uzyska możliwość zaliczenia GeoŚcieżki, czyli wpisu "zdobyty" w komentarzach GeoŚcieżki
Opis GeoŚcieżki

Naciskając ten przycisk założysz nową GeoŚcieżkę
Waypoint nazwa skrzynki należy do GeoŚcieżki  
(brak skrzynek do wyświetlenia)
GeoŚcieżki
liczba wyświetlonych GeoŚcieżek: {displayedPowerTrailsCount} Opcje wyświetlania
Nazwa Typ {statusOrPoints} Data publikacji Liczba skrzynek Zdobyta


Kozienickie zabytki

Szczegóły GeoŚcieżki
Mentor (?)HelpMentorMentor to osoba, która zarejestrowała GeoŚcieżkę w systemie PeCha
Widoczność
Zdobyta 15 razy
Punktacja 87.02 punktów
Liczba skrzynek 12 (0 / 0 / 0)
% skrzynek wymagany do zaliczenia GeoŚcieżki (WIS) 80% ( Skrzynki)
Typ GeoŚcieżki Tematyczna
Data publikacji 03-11-2019
Założyciele PeCha
Opis GeoŚcieżki

Na pomysł stworzenia tej ścieżki wpadałem dość długo. Najpierw powstała ścieżka [Kozienice-Iwanogród 1914/15], podczas tworzenia której zapoznałem się częściowo z bogatą historią Kozienic. Potem stworzyłem skrzynkę do serii [13tka], umieszczoną w kozienickim zabytku. Warto przy okazji zdobywania zabytkowej ścieżki odwiedzić i tę skrzynkę.

Kiedyś, dzięki Żonie, która pochodzi z okolic, w ręce wpadła mi książka wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej i wtedy czytając ją pobieżnie pomyślałem, że może kiedyś powstanie tutaj kilka keszy, jednak dopiero [13tka] i [Kozienice-Iwanogród] sprawiły, że zacząłem się dokładniej wczytywać w historię tego miasta.

Zadziwiła mnie ilość zabytków i bogata historia miasta, miasteczka tak naprawdę, leżącego gdzieś niemalże na granicy województwa, ale jednak w strategicznym miejscu jeżeli chodzi o przeprawę przez Wisłę.

To tutaj przeprawiało się wojsko idące na Grunwald, tutaj stoczyła się jedna z największych bitew I wojny światowej, właśnie o utrzymanie przeprawy przez Wisłę. To przecież tak niedaleko stąd były walki o przyczółek warecko-magnuszewski podczas II wojny światowej, a że front rozciąga się przecież na długości wielu kilometrów, można powiedzieć, że także tutaj miały miejsce walki o przyczółek. Niedaleko stąd-jakieś 15-20 km miała miejsce bitwa pod Studziankami, również mająca swój pomnik i kesza. Więcej o historii miasta i regionu dowiecie się zdobywając prezentowaną Wam właśnie ścieżkę Kozienickie zabytki, jak również uruchomioną kilka miesięcy temu [Kozienice-Iwanogród].

Być może rozszerzę ścieżkę również na zabytki gminy Kozienice, ale na to trzeba będzie czasu, a być może skończy się to na kilku keszach nie powiązanych w ścieżkę. Przyszłość pokaże.

Teraz zapraszam Was na spacer szlakiem kozienickich zabytków. Oprócz skrzynek znajdujących się w ścieżce polecam odwiedzenie [13stka] Dworek mazowiecki - OP905T , który również jest kozienickim zabytkiem (nr rej. MWKZ 531/A/92 z dn. 30.10.1992).

Będąc tutaj możecie odwiedzić zabytkowy cmentarz wojenny w Świerżach Górnych - [Kozienice-Iwanogród 1914/15] - Świerże Górne - OP91JZ, nie będący co prawda zabytkiem kozienickim i należący do ścieżki [Kozienice-Iwanogród], ale jest względnie niedaleko i pomoże zacząć przygodę z drugą ścieżką ;-)

Postanowiłem również zrobić drugą skrzynkę przy cmentarzu parafialnym w Kozienicach. Pierwsza odpowiada za kwaterę zmarłych Legionistów znajdującą się na cmentarzu i należy do ścieżki [Kozienice-Iwanogród], ale uznałem, że nie dotyczy zabytku jakim jest cmentarz w całości, więc korzystając z możliwości postanowiłem zwrócić uwagę na sam cmentarz właśnie, zachowując oczywiście, i to z naddatkiem, odległość od drugiej skrzynki.

Tworząc skrzynki starałem się trochę urozmaicić poszukiwania stosując różne patenty i maskowania, część się powtarza, ale myślę, że mimo wszystko będzie fajnie ;-)

Jeszcze jedna mała podpowiedź, żebyście na mnie nie klęli jak dojdziecie do finału. Finał to multak, jednak w związku z tym, że współrzędne nie pokazują miejsca ukrycia ani nawet etapu (dlatego skrzynka nietypowa), dla ułatwienia pragnę poinformować, że współrzędne pierwszego etapu są zapisane w jednej ze skrzynek w ścieżce.

Cóż… zapraszam do czytania i zdobywania kolejnych skrzyneczek w Kozienicach.

Skrzynki w ramach GeoŚcieżki Kozienickie zabytki

W pobranym pliku gpx umieść skrzynki:


nieaktywne
ignorowane
założone przez Ciebie
obserwowane
znalezione
Liczba logów w pliku gpx*: 5

*) - dla każdej skrzynki. Dostępne tylko dla formatu "gpx" OK
informacja
Statystyki dla GeoŚcieżki Kozienickie zabytki
Twój stopień zaawansowania dla GeoŚcieżki


0% (znalazłeś 0 z 12 keszy GeoŚcieżki)

Pokaż więcej statystyk

Opinie i komentarze

Dodaj wpis