Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mgła wojny - OP72BB
Zadymiacze w okolicach Zalesia (FP010)
Właściciel: FelixP
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 28 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 1.70 km
Data ukrycia: 05-10-2013
Data utworzenia: 03-10-2013
Data opublikowania: 05-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 16-01-2014
38x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 5 obserwatorów
66 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aneczka100+JB, hadrianus88, Orannis007
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Do założenie tej skrzynki natchnęła mnie lektura tematu „[Police] Atrapa Hydrierwerke i zadymiacze” w dziale „Historia” forum „Wirtualne Police i okolice”.

Mówią, że najlepszą obroną jest atak. Ale co zrobić gdy zaatakować nie można a wróg działa znienacka? W takim przypadku najlepszą strategią będzie kamuflaż i dezinformacja. Ale jak ukryć obiekt przed bombowcami, który ma 200 hektarów zwartej zabudowy, taki jak na przykład zakład „Hydrierwerke Pölitz”? Najlepiej sprawić tak, aby atakowany obiekt otoczyła tak zwana „mgła wojny” (niem. Nebel des Krieges) czyli zwiększyć, cytując za Wikipedią, „poziom niejasności co do znajomości sytuacji u uczestników operacji wojennej.”

źródło zdjęcia: http://forum.axishistory.com/download/file.php?id=260683&mode=viewNiemieccy stratedzy wzięli sobie tę mgłę dosłownie i tak za ukrycie potężnego kombinatu pölitzkiego będącego celem licznych nalotów alianckich, jednostką odpowiedzialną był m.in. oddział Nebelkompanie der Luftwaffe 24 (czyli 24-ta kompania zadymiania podległa Luftwaffe).  Co ciekawe jednostkę tą, według wspomnień pracownika przymusowego Hydrierwerke Pölitz, p. J.B. Kozińskiego stanowiły kobiety estońskie.
Głównym narzędziem pracy jednostek zadymiających był wytwornice dymu / mgły (Nebelgerät 80) w postaci przenośnych beczek, wypełnionych kwasem chrolosulfonowym (chemików dociekliwych przepisu na kwaśną mgłę kieruję na ten link). Ale okazuję się nie tylko. W użyciu były też „zadymiacze” stacjonarne, żelbetonowe 2-metrowe kominy, w których palono cokolwiek co dawało dużo dymu.

To - kamuflaż, a co z dezinformacją? Odpowiedzią jest atrapa. W tym przypadku atrapa wielkich zbiorników, takich jakie znajdowały się (i ciągle znajdują się!) na terenie Hydrierwerke Pölitz.
Atrapy w Zelesiu - źródło zdjęcia:http://images43.fotosik.pl/1121/bf72cdb51abc029dmed.jpgAtrapy zbiorników, prawdopodobnie drewnianej konstrukcji, nie zachowały się do dzisiejszych czasów z oczywistych względów. To co się zachowało i jest namacalnym śladem „mgły wojny”, w dosłownym tu znaczeniu, to w/w stacjonarne kominy zadymiaczy. Znaleźć je możemy w Zalesiu, niedaleko Pałacu von Arnimów (dziś siedziba nadleśnictwa Trzebież). W Zalesiu? – zapyta ktoś zorientowany w okolicznej topografii - Przecież to ponad 10 km od fabryki! Po co któs miał zadymiać z takiej odległości?

Odpowiedzi jednoznacznej nie ma, ale doszukałem się 2-ch teorii:
  • jedna mówi o tym, że w Zalesiu powstawało lotnisko (w domyśle dla myśliwców, jako straszak na alianckie bombowce), więc zadymiacze miałyby chronić ten potencjalny cel,
  • druga o tym, że zadymiano również atrapy zbiorników, które znajdowały się m. in. w Zalesiu (vide alianckie zdjęcie atrap w Zalesiu) aby, po pierwsze uwiarygodnić ich „prawdziwość”, a po drugie, ściągnąć bombowce z pułapkę w postaci baterii przeciwlotniczej (tzw. „FLAK”) umiejscowionych w pobliżu i pokrytych „mgłą wojny”.

Pracę jaką wykonywały zadymiacze, mobilne bądź stacjonarne, można zobaczyć na tych filmach zrobionych podczas rzeczywistych bombardowań (luty ’45 i czerwiec ‘44) fabryki Hydrierwerke Pölitz. Dobrze widać działanie zadymiaczy pod Kolonią w 1:49  oraz tych umieszczone na wyspie Policka Łąka pomiędzy 2:18 a 2:31 minutą filmu. Również na tym zdjęciu z innego nalotu (kwiecień ’44):

źródło zdjęcia: http://www.trzebiez.pl/forum-police/alt/obrazek-zadym12.jpgCo do skrzynki:

Schowana w jednym z dwóch kominów  znajdujących się pod kordami. Podpowiedź i zdjęcie spojlerowe powinno wszystko wyjaśnić.
W promieniu ok. 300 metrów znajduje się jeszcze co najmniej 7 innych „zadymiaczy”, w różnym stanie – zaznaczyłem je jako „interesujące miejsca” (POI). Tam gdzie na powyższym zdjęciu widoczne są atrapy to teren na którym znajduje się komin "keszowy" oraz pozostałe zadymiacze (tu kmz dla dociekliwych).
I tu prośba: jeżeli uda się wam znaleźć w okolicy (tej lub gdziekolwiek indziej) jakieś inne kominy zadymiaczy (niż te 9, już oznaczone) bardzo proszę o spisanie współrzędnych i przysłanie na priva (kontakt podany w moim profilu). Pomoże to uzupełnić wiedzę o wojennej historii tych okolic.

Do skrzynki można dotrzeć w zasadzie tylko na piechotę (w pobliżu kesza rower można jedynie prowadzić bądź taszczyć), poprzez dosyć gęste zarośla więc trzeba się zaopatrzyć w broń przeciwkomarową i anty-cierniowe okrycie.  Auto, szczególnie nie-terenowe, zostawić najlepiej na leśnym parkingu przy drodze  do nadleśnictwa w Zalesiu (stamtąd podana jest odległość i czas dla piechura, ścieżkami i bezdrożami) lub alternatywnie przy drodze 115 i atakować od północy (uwaga na mokradła). Rowerem można podjechać ścieżkami leśnymi, ale nie do samego kesza.
UWAGA: Przed odejściem od kesza usłysz 2 razy "klik"
Uśmiech

Dla 3-ch najszybszych tradycyjnie certyfikaty: FTF, STF i TTF. Powodzenia!

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Przy drodze do Zalesia
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI1
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI2
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI3
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI4
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI5
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI6
Interesujące miejsce --- Zadymiacz-POI7
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Cel wyprawy
POI1
POI2
POI3
POI4
POI5
POI6
POI7
Kesz jest za grzybkiem ;)
Wpisy do logu: znaleziona 38x nieznaleziona 0x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria