Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Czeremcha - prawosławna - OP6CB7
Podlasieee!
Owner: Kao
Please log in to see the coordinates.
Altitude: -4942 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 21-07-2013
Date created: 22-07-2013
Date published: 22-07-2013
Last modification: 23-07-2015
16x Found
4x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
5 visitors
12 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Czeremcha (wieś, owszem, ale nie mylcie z położoną niedaleko Czeremchą-Wsią) – powstała w XVI wieku, siedzibą gminy została równocześnie z utworzeniem szlaku kolejowego Brześć-Czeremcha-Białystok (1905r.). Obecnie na terenie gminy Czeremcha zamieszkuje 3774 mieszkańców, w tym w Czeremsze 2640 osób. Gęstość zaludnienia na jeden km. wynosi 39 osób.

 Do głównych obszarów systemu ekologicznego gminy należą:

* doliny rzek o znaczeniu regionalnym i funkcjach: ekologicznej, krajobrazowej i gospodarczej oraz elementy drobnoprzestrzenne systemu przyrodniczego gminy;

* kompleksy leśne jako elementy drobnoprzestrzenne systemu przyrodniczego gminy o znaczeniu lokalnym i funkcjach ekologicznych, gospodarczych i krajobrazowych, pełniące jednocześnie funkcję wodo i glebo ochronną oraz stanowiące ostoje dla dzikiego ptactwa i zwierzyny, zasobne w owoce runa leśnego.

  

Nie jeździmy do Czeremchy tylko po to, żeby sobie pospacerować, czy napić się tego lub owego. Przywiodła nas muzyka etno – a konkretnie Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego Podwórza”. W połowie lipca goszczą tutaj artyści z naszego bliższego i dalszego sąsiedztwa, odbywają się warsztaty (wyplatania ze słomy, tańców ukraińskich itp.), można posmakować regionalnej kuchni i zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze. Festiwal jest darmowy, dofinansowany m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Podlaskie i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Cerkiew prawosławna pod wezw. Matki Bożej „Miłującej”.

W parafii Czeremcha znajduje się dwie Świątynie. Jedna z nich to kaplica cmentarna we Wsi Czeremcha. Według oficjalnych źródeł powstała ona w XVII w. Druga świątynia jest w Czeremsze -  została erygowana dopiero w 1986 r.  Dzięki staraniom mieszkańców i proboszcza, uzyskano pozwolenie na budowę parafialnej Cerkwi - 11 XI 1987 r. położono kamień węgielny. W owym czasie proboszczem był Ks. Mirosław Oreszuk. W 1988 r. proboszczem został ks. Jerzy Plis, który jest nim do chwili obecnej.

[za www.czeremcha.pl]

 


Skrzynka w niewielkim oddaleniu od cerkwi, mniej więcej na kordach, na widoku. Nie wiem, jak wytrzymałe jest mocowanie, prosiłabym o delikatne obchodzenie się z nią. Zakręcać proszę tylko tyle, aby pudełko się nie otworzyło, a żeby bez problemu można było zrobić to palcami. 

Pictures
budowa cerkwi
Czeremcha
Czeremcha
cerkiew