Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KZO01 - Kaplica w Żuradzie - OP6986
Kapliczki Ziemi Olkuskiej - Kaplica w Żuradzie
Właściciel: mikomur
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 368 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-05-2013
Data utworzenia: 03-06-2013
Data opublikowania: 03-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 12-03-2014
72x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
66 odwiedzających
52 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kaplica w Żuradzie.

Nie wiadomo właściwie kiedy powstała. Wiadomo, że jest bardzo stara. Mała ilość wzmianek dodatkowo dodaje jej tajemniczości. Jest to kaplica typu domowego usytułowana przy drodze z Olkusza do Żurady (przez Mazaniec). Stoi schowana odrobinę w głębi lasu na wzgórzu troszkę nienaturalnie unoszącym się niczym kopiec ponad pozostały teren. Podobno wzgórze to zostało usypane z ziemi i gruzów przeniesionych ze starego cmentarza cholerycznego. Archeolodzy twierdzą jednak, że nie ma to logicznego uzasadnienia i wątpią w rzetelność tej informacji. Pierwotnie kapliczka była pod wezwaniem św. Jana. Późnej podobno zmieniono jej patrona na św. Stanisława. Podczas rozmowy z dwoma przemiłymi paniami, które wypoczywały przy kapliczce dowiedziałem się, że św. Stanisław został patronem tej kaplicy ponieważ kiedyś podczas jakiejś podróży wspomniany święty miał się przy niej rzekomo modlić i wypoczywać.

Aktualnie przy kapliczce odprawiane są jedynie nabożeństwa majowe ale jest ona na bieżąco pielęgnowana i wygląda na zadbaną.

 

Skrzyneczka jest ukryta w sposób tradycyjny i jest dostępna 24h/na dobe 365 dni w roku. Nie będzie potrzebna żadna podpowiedź mimo, że kordy tam trochę pływały.

 

Kapliczki Ziemi Olkuskiej - cykl poświęcony kapliczkom tym starszym i tym nowszym usytułowanym na Ziemi Olkuskiej.

Kapliczki w tradycji chrześcijańskiej są zakorzenione od prawie samego początku, chociaż nie da się ściśle określić od kiedy pojawiły się jako obiekty sakralne. Niemniej można założyć, że kapliczki stawiano już w czwartym wieku naszej ery. Zgodę na odprawianie przy nich nabożeństw zatwierdził synod w Agde w początkach VI wieku.

Kapliczki stawiano z różnych powodów: jedne na pamiątkę jakiegoś ważnego wydarzenia inne dziękczynne np. za ocalenie przed zarazą a jeszcze inne aby upamiętnić i niejako uświęcić jakieś miejsce. Zawsze jednak powstają z potrzeby serca zwykłych ludzi. I bardzo często są niemymi świadkami historii.

 

UWAGA !!!

Skrzynka została poddana serwisowi i odtworzona - nowy pojemnik i nowe fanty. Proszę o solidne maskowanie aby jak najwięcej osób mogło się cieszyć z jej odnalezienia. Miłej zabawy.

Obrazki/zdjęcia
Kapliczka Żurada
Kapliczka Żurada
Kapliczka Żurada - z boku
Skrzyneczka na początku