Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Polichromia Mehoffera w Turku (WLKP TEJ!) - OP6874
Wspaniałe dzieło polskiego artysty
Właściciel: sniperad
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 31-05-2013
Data utworzenia: 22-05-2013
Data opublikowania: 31-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 31-05-2013
102x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
20 odwiedzających
88 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Józef Mehoffer ur. 19 marca 1869 w Ropczycach, zm. 8 lipca 1946 w Wadowicach – był polskim malarzem, witrażystą, grafikiem. Uprawiał grafikę artystyczną, malarstwo sztalugowe, portret kredkowy i wiele innych. Uznawany za mistrza secesyjnej dekoracyjności, tworzył też wiele grafik książkowych np. projektów okładek, kart tytułowych, ornamentów, winiet, inicjałów itp. Największy rozgłos i światową sławę zdobył w 1895 roku, wygrywając konkurs na wykonanie witraży do gotyckiej kolegiaty Św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu. Pozostawił tam zachwycające do dnia dzisiejszego dzieło obejmujące 21 przeszkleń. Za fryburski witraż „Męczennicy”, w roku 1900, na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal. Po powrocie do kraju poświęcił się przede wszystkim licznym pracom z dziedziny polichromii i witrażownictwa. Wykonał m.in.: dekorację malarską skarbca katedry na Wawelu oraz polichromie i witraże w kaplicy Szafrańców. Jednym z jego wspaniałych dzieł jest również polichromia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku i o właśnie jej poświęcona jest ta skrzynka.

Zaczynając wykonanie projektów polichromii Mehoffer kierował się strukturą obiektu w taki sposób aby zbytnio go nie zaciemnić. Wszystkie postacie miały podkreślać sakralny charakteru wnętrza. Projekt rozpoczął od wykonania prezbiterium, gdzie możemy podziwiać do dzisiaj Chrystusa Króla oraz cztery przedstawienia figuralne Jezusa Chrystusa na ścianach północnej i południowej w przęsłach prezbiterium. Następnie przyszedł czas na sklepienia i nawy. W kościele w Turku znajduje się również 8 witraży oraz olejne obrazy sztalugowe autorstwa Józefa Mehoffera. Początek realizacji witraży sięga roku 1934, są to 4 figuralne, maryjne witraże które zamontowano w prezbiterium, pozostałe cztery znajdują się w kaplicach bocznych i są pozbawione scen figuralnych mając charakter symboliczny. Olejne obrazy sztalugowe wykonane przez artystę to Stacje Męki Pańskiej, które stanowią niewielkie szkice do zrealizowanych w dużych rozmiarach stacji w kaplicy kościoła Franciszkanów w Krakowie. Artysta niestety nie skończył swego dzieła w zakładanym wcześniej wymiarze, uniemożliwił to wybuch drugiej wojny światowej. W 2001r. powstał pomysł dokończenia dzieła. Nawiązano kontakt z wnukiem artysty i zrealizowano założony projekt, czyli wstawiono kolejne 8 witraży, stylem nawiązujące oczywiście do wcześniejszych.


KESZ

Skrzynka „normalnych" rozmiarów schowała się ok 30-40 m. od kordów. Z jej lokalizacją nie powinno być większego problemu gdyż jest schowana w jednym z drzew rosnących wzdłuż rowu przebiegającego nieopodal. Należy szukać przy rowie od strony lasu przy charakterystycznie przewróconym drzewie ze zdjęć. Maskowanie starymi liśćmi itp. Należy uważać by się nie skąpać w rowie! Na pierwsze cztery ekipy/znalazców czekają certyfikaty.

WAŻNE: NALEŻY ZAPISAĆ LITEROCYFRĘ POTRZEBNĄ DO ZDOBYCIA SKRZYNKI: Sniperad (WLKP TEJ!) w której znajdują sie wskazówki do zdobycia finału całego projektu: Polonia Maior

Obrazki/zdjęcia
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła 2
Gdzieś tam..
Miejsce ukrycia