Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Polichromia Mehoffera w Turku (WLKP TEJ!) - OP6874
Wspaniałe dzieło polskiego artysty
Eigenaar: sniperad
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 117 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.20 km
Geplaatst op: 31-05-2013
Gemaakt op: 22-05-2013
Gepubliceerd op: 31-05-2013
Laatste verandering: 31-05-2013
107x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
26 x Bekeken
92 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Józef Mehoffer ur. 19 marca 1869 w Ropczycach, zm. 8 lipca 1946 w Wadowicach – był polskim malarzem, witrażystą, grafikiem. Uprawiał grafikę artystyczną, malarstwo sztalugowe, portret kredkowy i wiele innych. Uznawany za mistrza secesyjnej dekoracyjności, tworzył też wiele grafik książkowych np. projektów okładek, kart tytułowych, ornamentów, winiet, inicjałów itp. Największy rozgłos i światową sławę zdobył w 1895 roku, wygrywając konkurs na wykonanie witraży do gotyckiej kolegiaty Św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu. Pozostawił tam zachwycające do dnia dzisiejszego dzieło obejmujące 21 przeszkleń. Za fryburski witraż „Męczennicy”, w roku 1900, na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymał złoty medal. Po powrocie do kraju poświęcił się przede wszystkim licznym pracom z dziedziny polichromii i witrażownictwa. Wykonał m.in.: dekorację malarską skarbca katedry na Wawelu oraz polichromie i witraże w kaplicy Szafrańców. Jednym z jego wspaniałych dzieł jest również polichromia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku i o właśnie jej poświęcona jest ta skrzynka.

Zaczynając wykonanie projektów polichromii Mehoffer kierował się strukturą obiektu w taki sposób aby zbytnio go nie zaciemnić. Wszystkie postacie miały podkreślać sakralny charakteru wnętrza. Projekt rozpoczął od wykonania prezbiterium, gdzie możemy podziwiać do dzisiaj Chrystusa Króla oraz cztery przedstawienia figuralne Jezusa Chrystusa na ścianach północnej i południowej w przęsłach prezbiterium. Następnie przyszedł czas na sklepienia i nawy. W kościele w Turku znajduje się również 8 witraży oraz olejne obrazy sztalugowe autorstwa Józefa Mehoffera. Początek realizacji witraży sięga roku 1934, są to 4 figuralne, maryjne witraże które zamontowano w prezbiterium, pozostałe cztery znajdują się w kaplicach bocznych i są pozbawione scen figuralnych mając charakter symboliczny. Olejne obrazy sztalugowe wykonane przez artystę to Stacje Męki Pańskiej, które stanowią niewielkie szkice do zrealizowanych w dużych rozmiarach stacji w kaplicy kościoła Franciszkanów w Krakowie. Artysta niestety nie skończył swego dzieła w zakładanym wcześniej wymiarze, uniemożliwił to wybuch drugiej wojny światowej. W 2001r. powstał pomysł dokończenia dzieła. Nawiązano kontakt z wnukiem artysty i zrealizowano założony projekt, czyli wstawiono kolejne 8 witraży, stylem nawiązujące oczywiście do wcześniejszych.


KESZ

Skrzynka „normalnych" rozmiarów schowała się ok 30-40 m. od kordów. Z jej lokalizacją nie powinno być większego problemu gdyż jest schowana w jednym z drzew rosnących wzdłuż rowu przebiegającego nieopodal. Należy szukać przy rowie od strony lasu przy charakterystycznie przewróconym drzewie ze zdjęć. Maskowanie starymi liśćmi itp. Należy uważać by się nie skąpać w rowie! Na pierwsze cztery ekipy/znalazców czekają certyfikaty.

WAŻNE: NALEŻY ZAPISAĆ LITEROCYFRĘ POTRZEBNĄ DO ZDOBYCIA SKRZYNKI: Sniperad (WLKP TEJ!) w której znajdują sie wskazówki do zdobycia finału całego projektu: Polonia Maior

Afbeeldingen
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła 2
Gdzieś tam..
Miejsce ukrycia