Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SAGAN BEFEHL - POLICJA - OP6661
Właściciel: rakuu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 337 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-05-2013
Data utworzenia: 02-05-2013
Data opublikowania: 02-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 22-08-2019
95x znaleziona
2x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 3 obserwatorów
41 odwiedzających
61 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
21 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: baloniarz, bechem, chinczyk, Ćwir, geo.olga.poland, issoria, k.mil, kociewie, LABER TEAM, Lenser, mziolko, Naznaczony, Padopama, Pozieduwac, Przystajnia, szamang, tomasch, turbosokol, vulpecula, wiktoria768, Youstyn@
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Noc z 24 na 25 marca zapamiętamy na zawsze, uciekaliśmy 111 metrowym podziemnym podkopem „Harry”. Niemcy niestety wykryli tunel w momencie gdy przebywał w nim 77 więzień. Mam tylko nadzieję że pozostałym w obozie udało się zniszczyć dokumenty aby uniknąć podejrzeń i represji ze strony Niemców.


Drewniane baraki mieszkalne w obozie były parterowe. Miały 60m długości i 10m szerokości. Umieszczone były na specjalnych filarach, a miedzy podłogą i ziemią była pusta przestrzeń , którą wartownicy mogli skutecznie obserwować. Tylko podstawy pieców i kominy były nad tymi filarami. Wykopaliśmy łącznie trzy tunele. Pierwszy nazwaliśmy „Tom” rozpoczynał się w izbie mieszkalnej baraku 123 i miał wejście w podstawie komina, ale niestety został on wykryty przez strażników i zniszczony. Drugi „Dick” miał wejście w studzience kanalizacyjnej umywalni baraku 122 ale niestety został odcięty na skutek przebudowy obozu. „Harry” rozpoczynał się pod piecem izby mieszkalnej baraku 104 i przebiegał w kierunku północnym. Po przebiciu się przez warstwy betonu i cegieł rozpoczęliśmy kopanie trzech szybów.  Szyby szalowaliśmy deskami z prycz i budowaliśmy z nich drabiny. Pod szybem wejściowym zbudowaliśmy trzy pomieszczenia, które służyły jako zaplecze tunelu. Tam znajdowała się pompa do tłoczenia powietrza, magazyn wydobytego piasku i worków do jego wynoszenia oraz warsztat z narzędziami, lampami i deskami. Przewody te wykonane były z puszek po skondensowanym mleku „Klim”. Puszki były tak wykonane, że po wycięciu dna i zdjęcie pokrywki można je było łączyć. Miejsce po pokrywce pasowało do dna puszki. Łączenia uszczelnialiśmy grubym papierem i zakopywaliśmy pod podłogą tunelu.

Oświetlenie miejsc pracy i całego tunelu początkowo było lampami tłuszczowymi. W puszcze z margaryną umieszczaliśmy sznurek. Lampy strasznie dymiły, silnie ogrzewały powietrze i zabierały dużo tlenu. W trakcie budowy w obozie radiowęzła, udało nam się wejść w posiadanie przewodów elektrycznych i wykonaliśmy w tunelach oświetlenie elektryczne. Podłączone było do oświetlenia baraku i używane tylko w nocy, ponieważ w dzień wyłączano prąd w całym obozie.


Początkowo uciekaliśmy w grupie pod przywództwem Jerzego Mondscheina. Udawaliśmy urlopowych robotników miejscowego tartaku. Udało nam się dotrzeć do stacji kolejowej w Trzepowie (Tschiebsdorf), skąd pociągiem dotarliśmy do Siedlęcina (Boberröhrsdorf), pod Jelenią Górą. Tam się rozdzieliliśmy i próbowaliśmy przedostać w kierunku granicy czeskiej. Niestety na drugi dzień zostaliśmy schwytani i umieszczeni w niemieckim areszcie w Jeleniej Górze.

W skrzynce znajdują się informacje niezbędne do podjęcia skrzynki finałowej!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.