Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Operacja Bielany - FINAŁ - OP659C
Eigenaar: Woj37
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 33 meter NAP
 Provincie: Polen > kujawsko-pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Groot
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-08-2013
Gemaakt op: 25-04-2013
Gepubliceerd op: 31-08-2013
Laatste verandering: 02-09-2013
14x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
44 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
9 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: agatczjenek, bejgee, Czarodziej, MaciekBDG, mirtis, misiek, Ryjek+, Wrzos, zaboja
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL


Operacja Bielany
to wspólny projekt natibula i Woja37 mający na celu pokazane jednej z najważniejszych dzielnic Torunia. Skąd taki pomysł? Autorzy nie mogli przepatrzeć pustki obecnej na tej części keszowej mapy miasta, a ponadto oboje pochodzą z tego osiedla (więc tak, to kolejne kesze z typu: "O, a tu mieszkam/mieszkałem!", wszak nie zmuszają do obmacywania parapetów pośród blokowiska Mrugnięcie). Staraliśmy się zachować pewną różnorodność, więc poszukiwacze znajdą tu zarówno miejskie magnetyki jak i skrzynki zakopane na łonie natury w sąsiedztwie dawnych obiektów militarnych.Dlaczego te miejsca? Skrzynki zlokalizowane są w sąsiedztwie najważniejszych obiektów osiedla lub jego bezpośredniego sąsiedztwa. Są to miejsca powszechnie znane (jak kampus UMK) jak również znane mniej, pochodzące z dalszej przeszłości (np. ruiny schronów twierdzy Toruń). Naturalnie projekt nie obejmuje wszystkich interesujących szczegółów osiedla ponieważ nie chcieliśmy powielać skrzynek już istniejących (np. Muzeum Techniki snp) oraz umieszczenie skrzynek we wszystkich miejscach nie zawsze jest możliwe (jak całkiem dobrze zachowany schron artyleryjski A-12). Postaraliśmy się jednak, aby opisy skrzynek przedstawiały w miarę całościowo profil dzielnicy.

Do odnalezienia wszystkich skrzynek projektu nie potrzebujesz nic poza standardowym wyposażeniem: długopisem, łopatką oraz latarką. Do skrzynek typu quiz mogą się także przydać źródła wiedzy.

Skrzynki nie ma! Większość skrzynek projektu jest rozlokowana w terenie typowo miejskim, gdzie na co dzień panuje spory ruch, dlatego zdajemy sobie sprawę, że skrzynki mogą ginąć. Czasem mogą być niedostępne z innych powodów (jak np. remont). Dlatego jeżeli zajdzie taka potrzeba brakującą literkę do skarbu finałowego moża uzyskać bezpośrednio od autorów przez kontakt mailowy.

Historia Bielan


Nazwa Bielany pochodzi prawdopodobnie od bielników, w których bielono wosk i płótno.

Od XVI wieku z terenu dzisiejszych Bielan, gdzie znajdowało się wówczas kilka zbiorników powierzchniowych, eksploatowano wodę na potrzeby miasta. Ujęcie znajdowało się w pobliżu dzisiejszych zabudowań Toruńskich Wodociągów z XIX w. przy ul. Św. Józefa.

Woda była doprowadzana drewnianymi wodociągami aż do początku XIX wieku. Potwierdzeniem tego są m.in. znaleziska archeologiczne w postaci 500-letnich rur sosnowych i dębowych na Bielanach i Chełmińskim Przedmieściu. Tymczasem najstarszy toruński wodociąg pochodzi już sprzed połowy XIV wieku!

Kolonia Bielany (okolice dzisiejszego skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z Szosą Chełmińską) wraz z Nowymi Bielanami (obecnie Osiedle Reja) została włączona w granice miasta w 1900 roku, co było związane z rozwojem gospodarczym i demograficznym Torunia w tym okresie.

W czasie międzywojennym w okolicach ul. Balonowej znajdowała się wojskowa hala sterowcowa dla sterowców obserwacyjnych, magazyny balonów, wytwórnie wodoru oraz koszary. Hala dla sterowców zbudowana w 1911 r. była pierwszą na ob. ziemiach polskich taką bazą wojskową, związaną z funkcjami dużej twierdzy, jakie pełnił Toruń, oraz jednym z trzech obiektów na obszarze ob. Polski, mogącym pomieścić tak duże jednostki latające. W 1920 r. utworzono tu polski III Batalion Aeronautyczny, a w 1921 r. Oficerską Szkołę Aeronautyczną (po 1923 r. Szkołę Rezerwy Wojsk Balonowych), później I Batalion Balonowy (1923-1930). Po II wojnie światowej zlikwidowano tę bazę, a halę sterowcową rozebrano w latach 50. XX w.

Od tego też czasu Bielany nabrały charakteru akademickiego. Na obrzeżach osiedla został zlokalizowany kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i w krajobraz dzielnicy jak i całego miasta wpisały się tłumy studentów.Finał ukryty pod koordynatami, które należy wyliczyć z podanych poniżej wzorów. Liczby kryjące się pod literkami można odnaleźć w poszczególnych skrzynkach. Skrzynka dużego rozmiaru, prosimy nie kłujkować, a nie nie szaleć zbytnio łopatką, miejsce ukrycia dosyć łatwe do odgadnięcia. Zawiera certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców.N 53 aa.bbb
E 18 cc.ddd

aa=(L-M)*J-H+U:B-W
bbb= (S+T+V+N+L+C)*F-A*P-(D+K)-F*G+B
cc=O+S:P+W+W*X+P
ddd=(L*K+M)*Z+Q*R+(A+C+W)*P+I:J+P 


Skrzynki należące do projektu:Natibul:

OP6497 - Budynki przy ulicy Sienkiewicza
OP61D6 - Cmentarz rodziny Elsnerów
OP61D1
 - Collegium Humanisticum

OP61D4 - Elżbieta Zawacka
OP61D3 - Fort VIII
OP339F - Internat GiLA
OP621E - Koszary Żandarmerii
OP61D5 - Rezydencja Janitzena
OP1B34 - Wiesiołki
OP61D2
 - Wydział Chemii

OP649C - Wydział Sztuk Pięknych
OP61D0 - Wyższe Seminarium Duchowe

 

Woj37:

OP61E7
 - Apator/Plaza
OP6598 - Biblioteka Główna
OP651F - Kościół św, Józefa
OP1AA8
 - Tajemnicza Willa

OP959B - Schron amunicyjny M-14
OP64F8 - Schron amunicyjny M-15
OP651B - Stolarnia
OP659A - Szpital na Bielanach
OP414E - Toruń Północny
OP41BD
 - Toruń Zachodni

OP6599 - Ulica Gagarina
OP6597 - Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 28 keer, Hits: 7 keer.
Logs: Gevonden 14x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij