Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Operacja Bielany - FINAŁ - OP659C
Właściciel: Woj37
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 33 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-08-2013
Data utworzenia: 25-04-2013
Data opublikowania: 31-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-09-2013
14x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
64 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agatczjenek, bejgee, Czarodziej, MaciekBDG, mirtis, misiek, Ryjek+, Wrzos, zaboja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL


Operacja Bielany
to wspólny projekt natibula i Woja37 mający na celu pokazane jednej z najważniejszych dzielnic Torunia. Skąd taki pomysł? Autorzy nie mogli przepatrzeć pustki obecnej na tej części keszowej mapy miasta, a ponadto oboje pochodzą z tego osiedla (więc tak, to kolejne kesze z typu: "O, a tu mieszkam/mieszkałem!", wszak nie zmuszają do obmacywania parapetów pośród blokowiska Mrugnięcie). Staraliśmy się zachować pewną różnorodność, więc poszukiwacze znajdą tu zarówno miejskie magnetyki jak i skrzynki zakopane na łonie natury w sąsiedztwie dawnych obiektów militarnych.



Dlaczego te miejsca? Skrzynki zlokalizowane są w sąsiedztwie najważniejszych obiektów osiedla lub jego bezpośredniego sąsiedztwa. Są to miejsca powszechnie znane (jak kampus UMK) jak również znane mniej, pochodzące z dalszej przeszłości (np. ruiny schronów twierdzy Toruń). Naturalnie projekt nie obejmuje wszystkich interesujących szczegółów osiedla ponieważ nie chcieliśmy powielać skrzynek już istniejących (np. Muzeum Techniki snp) oraz umieszczenie skrzynek we wszystkich miejscach nie zawsze jest możliwe (jak całkiem dobrze zachowany schron artyleryjski A-12). Postaraliśmy się jednak, aby opisy skrzynek przedstawiały w miarę całościowo profil dzielnicy.

Do odnalezienia wszystkich skrzynek projektu nie potrzebujesz nic poza standardowym wyposażeniem: długopisem, łopatką oraz latarką. Do skrzynek typu quiz mogą się także przydać źródła wiedzy.

Skrzynki nie ma! Większość skrzynek projektu jest rozlokowana w terenie typowo miejskim, gdzie na co dzień panuje spory ruch, dlatego zdajemy sobie sprawę, że skrzynki mogą ginąć. Czasem mogą być niedostępne z innych powodów (jak np. remont). Dlatego jeżeli zajdzie taka potrzeba brakującą literkę do skarbu finałowego moża uzyskać bezpośrednio od autorów przez kontakt mailowy.

Historia Bielan


Nazwa Bielany pochodzi prawdopodobnie od bielników, w których bielono wosk i płótno.

Od XVI wieku z terenu dzisiejszych Bielan, gdzie znajdowało się wówczas kilka zbiorników powierzchniowych, eksploatowano wodę na potrzeby miasta. Ujęcie znajdowało się w pobliżu dzisiejszych zabudowań Toruńskich Wodociągów z XIX w. przy ul. Św. Józefa.

Woda była doprowadzana drewnianymi wodociągami aż do początku XIX wieku. Potwierdzeniem tego są m.in. znaleziska archeologiczne w postaci 500-letnich rur sosnowych i dębowych na Bielanach i Chełmińskim Przedmieściu. Tymczasem najstarszy toruński wodociąg pochodzi już sprzed połowy XIV wieku!

Kolonia Bielany (okolice dzisiejszego skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z Szosą Chełmińską) wraz z Nowymi Bielanami (obecnie Osiedle Reja) została włączona w granice miasta w 1900 roku, co było związane z rozwojem gospodarczym i demograficznym Torunia w tym okresie.

W czasie międzywojennym w okolicach ul. Balonowej znajdowała się wojskowa hala sterowcowa dla sterowców obserwacyjnych, magazyny balonów, wytwórnie wodoru oraz koszary. Hala dla sterowców zbudowana w 1911 r. była pierwszą na ob. ziemiach polskich taką bazą wojskową, związaną z funkcjami dużej twierdzy, jakie pełnił Toruń, oraz jednym z trzech obiektów na obszarze ob. Polski, mogącym pomieścić tak duże jednostki latające. W 1920 r. utworzono tu polski III Batalion Aeronautyczny, a w 1921 r. Oficerską Szkołę Aeronautyczną (po 1923 r. Szkołę Rezerwy Wojsk Balonowych), później I Batalion Balonowy (1923-1930). Po II wojnie światowej zlikwidowano tę bazę, a halę sterowcową rozebrano w latach 50. XX w.

Od tego też czasu Bielany nabrały charakteru akademickiego. Na obrzeżach osiedla został zlokalizowany kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i w krajobraz dzielnicy jak i całego miasta wpisały się tłumy studentów.



Finał ukryty pod koordynatami, które należy wyliczyć z podanych poniżej wzorów. Liczby kryjące się pod literkami można odnaleźć w poszczególnych skrzynkach. Skrzynka dużego rozmiaru, prosimy nie kłujkować, a nie nie szaleć zbytnio łopatką, miejsce ukrycia dosyć łatwe do odgadnięcia. Zawiera certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców.



N 53 aa.bbb
E 18 cc.ddd

aa=(L-M)*J-H+U:B-W
bbb= (S+T+V+N+L+C)*F-A*P-(D+K)-F*G+B
cc=O+S:P+W+W*X+P
ddd=(L*K+M)*Z+Q*R+(A+C+W)*P+I:J+P



 


Skrzynki należące do projektu:



Natibul:

OP6497 - Budynki przy ulicy Sienkiewicza
OP61D6 - Cmentarz rodziny Elsnerów
OP61D1
 - Collegium Humanisticum

OP61D4 - Elżbieta Zawacka
OP61D3 - Fort VIII
OP339F - Internat GiLA
OP621E - Koszary Żandarmerii
OP61D5 - Rezydencja Janitzena
OP1B34 - Wiesiołki
OP61D2
 - Wydział Chemii

OP649C - Wydział Sztuk Pięknych
OP61D0 - Wyższe Seminarium Duchowe

 

Woj37:

OP61E7
 - Apator/Plaza
OP6598 - Biblioteka Główna
OP651F - Kościół św, Józefa
OP1AA8
 - Tajemnicza Willa

OP959B - Schron amunicyjny M-14
OP64F8 - Schron amunicyjny M-15
OP651B - Stolarnia
OP659A - Szpital na Bielanach
OP414E - Toruń Północny
OP41BD
 - Toruń Zachodni

OP6599 - Ulica Gagarina
OP6597 - Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 28 razy, trafień: 7 razy.
Wpisy do logu: znaleziona 14x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria