Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Sarmatą być - OP62E5
Dziś prawdziwych Sarmatów już nie ma
Eigenaar: pani_ka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 190 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-06-2013
Gemaakt op: 19-03-2013
Gepubliceerd op: 14-06-2013
Laatste verandering: 03-12-2017
34x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
102 x Bekeken
31 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Niflhel, vulpecula
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Bike  Take something to write  Nature  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Już francuski średniowieczny kronikarz Flodoard określał Słowian mianem Sarmatów. Pierwsze wzmianki o tym, że polska szlachta pochodzi od starożytnego ludu z kraju Parków pochodzą z kronik Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Samo zjawisko oraz kulturę Sarmatów spopularyzowała w Polsce książka Sarmatiae Europeae descriptio wydana w 1578 roku. Zawierała ona tezę, że nie można udowodnić źródeł łacińskiego opisania krajów Europy Wschodniej, jej historii, geografii, religii i tradycji. Wierzono, że po owych Sarmatach szlachta polska odziedziczyła waleczność, odwagę i miłość do ojczyzny.

Sarmatyzm był polską i szlachecką odmianą baroku. Stanowił zjawisko wyjątkowe, ponieważ łączył w sobie tradycje Zachodu, Wschodu i rodzime. Wywarł wpływ na kulturę krajów słowiańskich, Węgier, Wołoszczyzny, Mołdawii, ale to Polska zawsze była modelowym przykładem tej kultury.

Na początku XVIII wieku, z nastaniem rządów Sasów, Rzeczpospolita pogrążyła się w anarchii i stała się przedmiotem międzynarodowej gry mocarstw. Kultura sarmacka, ukształtowana w okresie baroku, uległa wówczas degeneracji. Pojęcie sarmatyzmu zyskało wówczas odcień pejoratywny.

W epoce stanisławowskiej synonimem sarmaty stał się wiecznie pijany, ograniczony umysłowo szlachcic, ubrany w staromodny kontusz, blokujący wszelkie reformy, które zagrażały jego prywatnym interesom, nie zważając na dobro państwa. Ten obraz stał się podstawą krytyki potomnych, szukających powodów upadku państwa polskiego, choć początki kultury sarmackiej kształtowały świadomość narodową czasów zaborów (jak choćby Pan Tadeusz). Do dziś w powszechnej świadomości dominuje obraz tej kultury z okresu schyłkowego.

Sarmatów cechowało umiłowanie wolności i przywiązanie do tradycji. Łączyło się to ze zdecydowaną niechęcią do wszelkich zmian ustrojowych. Szlachta żyła w przekonaniu o wyższości swojego stanu i polskich praw. Z wielką niechęcią odnosiła się do wszystkiego co obce. Spowodowało to wzrost niechęci, szczególnie religijnej. Na co dzień szlachta wiodła życie przyjemne i beztroskie. Hucznie obchodzono święta rodzinne i kościelne. Do najważniejszych rozrywek należały uczty, polowania i bale, na które zapraszano wielu sąsiadów. Ponieważ Sarmatę cechowała gościnność i hojność, nie skąpiono jadła oraz różnego rodzaju napitków. Pijaństwo było powszechne, a wraz z nim skłonność sarmackiej szlachty do zaczepek, awantur i bijatyk. Sarmata to przekonany o swej wartości, zawadiacki i pewny siebie szlachcic. Gdy brakowało mu argumentów w dyskusji chętnie sięgał po szablę.

Więcej informacji znajdziecie np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sarmatyzm.

Do czasów współczesnych nie ostał się żaden Sarmata. Pozostała jednak ogromna spuścizna historyczna i kulturowa, m.in. w postaci dworów, pałaców czy licznych dzieł sztuki.

Może nie każdy wie, ale w naszym mieście też można znaleźć ślady tamtych czasów. Aby poznać miejsce ukrycia skrzynki musicie rozwiązać poniższy prościutki quiz. Wyraz z pół oznaczonych czerwonymi znakami zapytania to hasło potrzebne do zalogowania znalezienia kesza. Jeśli elementy mocujące maskowanie zaginą, bardzo proszę mnie o tym poinformować, naprawię:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N 51º  $  % . @  !  #

 

E 19º  ^  * . &  +  ~

 

 

"Wśród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany,
Świeciły się z daleka pobielane ściany
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
Dom mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi,
I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi
Użytku, co pod strzechą zmieścić się nie może,
Widać, że okolica obfita we zboże".

A. Mickiewicz



Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
zagadka
deszyfrator kordów