Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Schron przeciwatomowy pod LO im. C.K. Norwida - OP61CE
Właściciel: shah
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 254 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 01-03-2013
Data utworzenia: 01-03-2013
Data opublikowania: 01-03-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-06-2013
33x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
10 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: 19Miki99, atena.pl, boksyt, Bućki, Chochlik., coosiek, Dallas, GFS, KEISOR, Kondi&Team, KT & SL, marabut, Mario&Monia, Nefryt+, Nika97, OrdysD_TEAM, Rob-Team, sebastian, ZaBorZ_PL
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Schron przeciwatomowy pod LO im. C.K. Norwida

Przez pięćdziesiąt trzy lata to miejsce było spowite tajemnicą. Oczywiście wszyscy mieli świadomość co takiego znajduje się pod szkołą jednak wszystkie pytania które przychodziły uczniom do głowy odbijały się echem. Schron sztabowy został oddany 1958 roku dokładnie w tym samym czasie, co budynek szkolny w którym siedzibę ma III L.O im. Waltera Szolca (obecnie C.K.Norwida).

Budynek szkoły był tylko kamuflażem dla tego schronu. Oprócz schronu sztabowego znajduje się tu jeszcze schron cywilny, który był przeznaczony prawdopodobnie dla uczniów i nauczycieli - tłumaczy Dariusz Majchrzak ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - Oba te schrony nie są ze sobą połączone - dodaje. Przez kilka lat edukacji w tej szkole zawsze korciło mnie, żeby tam wejść i zobaczyć co znajduje się za grubymi betonowymi drzwiami. Wszyscy czuliśmy tę tajemnice, która spowijała to miejsce. Nasze zdanie w zupełności podzielała dyrektor Szkoły Beata Polaniecka, która również jest absolwentką tej szkoły.  - Wiedzieliśmy o obiekcie, ale nikt z nas w nim nie był. Czasem tylko widzieliśmy znikających w nich jakichś mężczyzn. Pytany o schron nauczyciel przysposobienia obronnego robił tajemniczą minę i na ogół zmieniał temat - mówi dyrektorka.  W 2006 roku schron przestaje być obiektem wojskowym. Biuro Zarządzania Kryzysowego w Będzinie przekazało klucze dyrekcji Norwida. A w środku jakby czas się zatrzymał. Aż ciarki przechodzą po plecach. Wszystko wygląda jak zostawione przed chwilą. Gdyby nie kurz i zapach pleśni, można by pomyśleć, że ludzie wyszli stąd tylko na chwilę i za parę minut wrócą. W schronie znajduje się kilkanaście drzwi. Wejściowe są betonowe. W sumie w obiekcie jest 21 świetnie zachowanych pomieszczeń. Na drzwiach każdego z nich widnieją tabliczki m.in. szef sztabu, centrala telefoniczna, pokój odpoczynku, W pierwszej kolejności trzeba minąć komorę dekontaminacyjną. Oczom ukazuje się długi korytarz, nieco przytłumione światło dodatkowo potęguje wrażenie jakie robi na nas schron. W pomieszczeniach znajdują się stoły, szafki, telefony, świetnie zachowana centrala telefoniczna, akumulatory, zbiorniki na pitną wodę.

Źródło: www.bedzin.naszemiasto.pl

 

UWAGA !! SKRZYNKA ZOSTANIE UDOSTĘPNIONA PODCZAS SPOTKANIA W DNIU 02.03.2013.