Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Schron przeciwatomowy pod LO im. C.K. Norwida - OP61CE
Owner: shah
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 254 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 01-03-2013
Date created: 01-03-2013
Date published: 01-03-2013
Last modification: 25-06-2013
33x Found
0x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
15 visitors
28 x rated
Rated as: Excellent
19 x recommended
This cache is recommended by: atena.pl, boksyt, Bućki, Chochlik., coosiek, Dallas, Draka , GFS, KEISOR, Kondi&Team, KT & SL, marabut, Mario&Monia, Mickey, Nefryt+, OrdysD_TEAM, Rob-Team, sebastian, ZaBorZ_PL
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Schron przeciwatomowy pod LO im. C.K. Norwida

Przez pięćdziesiąt trzy lata to miejsce było spowite tajemnicą. Oczywiście wszyscy mieli świadomość co takiego znajduje się pod szkołą jednak wszystkie pytania które przychodziły uczniom do głowy odbijały się echem. Schron sztabowy został oddany 1958 roku dokładnie w tym samym czasie, co budynek szkolny w którym siedzibę ma III L.O im. Waltera Szolca (obecnie C.K.Norwida).

Budynek szkoły był tylko kamuflażem dla tego schronu. Oprócz schronu sztabowego znajduje się tu jeszcze schron cywilny, który był przeznaczony prawdopodobnie dla uczniów i nauczycieli - tłumaczy Dariusz Majchrzak ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - Oba te schrony nie są ze sobą połączone - dodaje. Przez kilka lat edukacji w tej szkole zawsze korciło mnie, żeby tam wejść i zobaczyć co znajduje się za grubymi betonowymi drzwiami. Wszyscy czuliśmy tę tajemnice, która spowijała to miejsce. Nasze zdanie w zupełności podzielała dyrektor Szkoły Beata Polaniecka, która również jest absolwentką tej szkoły.  - Wiedzieliśmy o obiekcie, ale nikt z nas w nim nie był. Czasem tylko widzieliśmy znikających w nich jakichś mężczyzn. Pytany o schron nauczyciel przysposobienia obronnego robił tajemniczą minę i na ogół zmieniał temat - mówi dyrektorka.  W 2006 roku schron przestaje być obiektem wojskowym. Biuro Zarządzania Kryzysowego w Będzinie przekazało klucze dyrekcji Norwida. A w środku jakby czas się zatrzymał. Aż ciarki przechodzą po plecach. Wszystko wygląda jak zostawione przed chwilą. Gdyby nie kurz i zapach pleśni, można by pomyśleć, że ludzie wyszli stąd tylko na chwilę i za parę minut wrócą. W schronie znajduje się kilkanaście drzwi. Wejściowe są betonowe. W sumie w obiekcie jest 21 świetnie zachowanych pomieszczeń. Na drzwiach każdego z nich widnieją tabliczki m.in. szef sztabu, centrala telefoniczna, pokój odpoczynku, W pierwszej kolejności trzeba minąć komorę dekontaminacyjną. Oczom ukazuje się długi korytarz, nieco przytłumione światło dodatkowo potęguje wrażenie jakie robi na nas schron. W pomieszczeniach znajdują się stoły, szafki, telefony, świetnie zachowana centrala telefoniczna, akumulatory, zbiorniki na pitną wodę.

Źródło: www.bedzin.naszemiasto.pl

 

UWAGA !! SKRZYNKA ZOSTANIE UDOSTĘPNIONA PODCZAS SPOTKANIA W DNIU 02.03.2013.