Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Św. Wawrzyńca - OP5F6D
Kościół w Rapocinie
Właściciel: PTWG
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 75 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-01-2013
Data utworzenia: 05-01-2013
Data opublikowania: 05-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 05-01-2013
66x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
54 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], BikeTeamKalashnikov, Blondi, galowianie, grzejnik, HazelEyes, Jeździec, kawior&jardo, KTHM, Lenser, nasa, Phoebe, ptasznik, snieeegu, straznik, szabla, szkodnik669, xlud
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Rapocin - kościół p.w. św. Wawrzyńca

kosciół

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z l297 roku (Rapozin). Proboszczem w tym czasie był niejaki Gottfridus. Parafia Rapocin p.w. św. Wawrzyńca należała od najdawniejszych czasów do archidiakonatu głogowskiego (jednego z 4 na Śląsku). Od l307 r. do sekularyzacji (l8l0 r.) Rapocin należał do zakonu klarysek w Głogowie.

Obecna postać kościoła pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Do dziś zachowały się w nim gotyckie okna, portale oraz blendy zdobiące prezbiterium. Kościół zbudowany jest z cegieł o układzie gotyckim. Jest to jednonawowa budowla z wieżą od zachodu, na której wisiał dzwon pochodzący z l498 r. i prostokątnym prezbiterium od wschodu, do którego przylega od północy zakrystia (z l896 r.), od południa kaplica, a do nawy kruchta wejściowa. Prezbiterium i zakrystia nakryte są sklepieniami kolebkowymi, natomiast nawa - stropem.

Obiekt kościelny na przestrzeni wieków był remontowany i odnawiany. Największe remonty miały miejsce w l79l i l849 r. W l90l r. rzeźbiarz głogowski Jäkel wykonał ołtarze i ambonę, a firma Schlag i synowie dostarczyła organy.

Kościół rapociński był kościołem parafialnym parafii w l929 r. liczącej l464 katolików (sam Rapocin 222 katolików i 36 protestantów), a obejmującej następujące wsie: Rapocin, Biechów, Bogomice, Grodziec Mały, Moszowice, Zabiele, Sobczyce i Ceber.


W czasie ostatniej wojny kościół został spalony. Odbudowany w latach l967 - l968 służył parafianom do l988, kiedy to ks. Aleksander Walkowiak, ówczesny proboszcz, odprawił ostatnią noworoczną mszę.W wyniku skażenia środowiska począwszy od l985 r. wieś stopniowo wysiedlano. Na miejscu Rapocina pozostał tylko zespół kościelny w którego skład wchodzi niewielki cmentarz, otoczony XVI wiecznym murem. Przylega do niego kaplica Góry Oliwnej pochodząca z 2 połowy XVIII wieku. Na stropie zachowały się częściowo barokowe polichromie. Na ścianach kościoła wmurowane były XVIII - wieczne epitafia a także płaskorzeźba poświęcona żołnierzom walczącym w I wojnie światowej. Obecnie najcenniejsze z nich zostały zabezpieczone są w głogowskiej kolegiacie, podobnie jak wyposażenie kościoła, które znajduje się w kaplicy kolegiackiej i służy parafianom. Dzwon przechowywany jest w Grodźcu Małym.

Kościół, po zlikwidowaniu wsi Rapocin, został zabezpieczony, a wejścia i okna zamurowane. Z czasem jednak "zainteresowani" rozkuli wejścia, zniszczyli i rozebrali częściowo dach, co prowadzi do dewastacji świątyni. W chwili obecnej widać niebezpieczne spękania a sam strop w kilku miejscach jest zawalony. Za kilka lat, jeżeli nic nie zostanie zrobione w celu jego zabezpieczenia, obiekt popadnie w całkowitą ruinę. 

wnetrze 

Dla pierwszego znalazcy certyfikat.

Ze względu że kesz znajduje sie w środku kościoła prosimy o ostrożność.Uwaga na wiszące belki  !!!!

 

Obrazki/zdjęcia
:)