Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Św. Wawrzyńca - OP5F6D
Kościół w Rapocinie
Eigenaar: PTWG
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 75 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 05-01-2013
Gemaakt op: 05-01-2013
Gepubliceerd op: 05-01-2013
Laatste verandering: 05-01-2013
68x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
70 x Bekeken
47 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
19 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: [ocenzurowano_1], BikeTeamKalashnikov, Blondi, galowianie, grzejnik, HazelEyes, Jeździec, kawior&jardo, KTHM, Lenser, Lumen, nasa, Phoebe, ptasznik, snieeegu, straznik, szabla, szkodnik669, xlud
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Bike  Torch needed  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Rapocin - kościół p.w. św. Wawrzyńca

kosciół

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z l297 roku (Rapozin). Proboszczem w tym czasie był niejaki Gottfridus. Parafia Rapocin p.w. św. Wawrzyńca należała od najdawniejszych czasów do archidiakonatu głogowskiego (jednego z 4 na Śląsku). Od l307 r. do sekularyzacji (l8l0 r.) Rapocin należał do zakonu klarysek w Głogowie.

Obecna postać kościoła pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Do dziś zachowały się w nim gotyckie okna, portale oraz blendy zdobiące prezbiterium. Kościół zbudowany jest z cegieł o układzie gotyckim. Jest to jednonawowa budowla z wieżą od zachodu, na której wisiał dzwon pochodzący z l498 r. i prostokątnym prezbiterium od wschodu, do którego przylega od północy zakrystia (z l896 r.), od południa kaplica, a do nawy kruchta wejściowa. Prezbiterium i zakrystia nakryte są sklepieniami kolebkowymi, natomiast nawa - stropem.

Obiekt kościelny na przestrzeni wieków był remontowany i odnawiany. Największe remonty miały miejsce w l79l i l849 r. W l90l r. rzeźbiarz głogowski Jäkel wykonał ołtarze i ambonę, a firma Schlag i synowie dostarczyła organy.

Kościół rapociński był kościołem parafialnym parafii w l929 r. liczącej l464 katolików (sam Rapocin 222 katolików i 36 protestantów), a obejmującej następujące wsie: Rapocin, Biechów, Bogomice, Grodziec Mały, Moszowice, Zabiele, Sobczyce i Ceber.


W czasie ostatniej wojny kościół został spalony. Odbudowany w latach l967 - l968 służył parafianom do l988, kiedy to ks. Aleksander Walkowiak, ówczesny proboszcz, odprawił ostatnią noworoczną mszę.



W wyniku skażenia środowiska począwszy od l985 r. wieś stopniowo wysiedlano. Na miejscu Rapocina pozostał tylko zespół kościelny w którego skład wchodzi niewielki cmentarz, otoczony XVI wiecznym murem. Przylega do niego kaplica Góry Oliwnej pochodząca z 2 połowy XVIII wieku. Na stropie zachowały się częściowo barokowe polichromie. Na ścianach kościoła wmurowane były XVIII - wieczne epitafia a także płaskorzeźba poświęcona żołnierzom walczącym w I wojnie światowej. Obecnie najcenniejsze z nich zostały zabezpieczone są w głogowskiej kolegiacie, podobnie jak wyposażenie kościoła, które znajduje się w kaplicy kolegiackiej i służy parafianom. Dzwon przechowywany jest w Grodźcu Małym.

Kościół, po zlikwidowaniu wsi Rapocin, został zabezpieczony, a wejścia i okna zamurowane. Z czasem jednak "zainteresowani" rozkuli wejścia, zniszczyli i rozebrali częściowo dach, co prowadzi do dewastacji świątyni. W chwili obecnej widać niebezpieczne spękania a sam strop w kilku miejscach jest zawalony. Za kilka lat, jeżeli nic nie zostanie zrobione w celu jego zabezpieczenia, obiekt popadnie w całkowitą ruinę. 

wnetrze 

Dla pierwszego znalazcy certyfikat.

Ze względu że kesz znajduje sie w środku kościoła prosimy o ostrożność.Uwaga na wiszące belki  !!!!

 

Afbeeldingen
:)