Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
U Anki - Bedekkk - OP5F56
tropem Slendermana
Właściciel: Bedekkk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 881 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-01-2013
Data utworzenia: 03-01-2013
Data opublikowania: 03-01-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2013
121x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
140 odwiedzających
83 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Droga szperaczko, drogi szperaczu - tego kesza założyłem specjalnie dla Ciebie poświęcając swój czas i pieniądze. Nawet jeśli nie trafia on w Twój gust, proszę - szanuj go. Podejmuj dyskretnie, odłóż w to samo miejsce dobrze maskując. Zadbaj o kesza i jego otocze

 

Zieleniec, „narciarska stolica” Ziemi Kłodzkiej, położony na rozległej, widokowej polanie na północnowschodnim stoku Gór Orlickich, na wysokości 800-960 m, był najwyżej położoną wsią w Prusach, potem na szeroko rozumianym Śląsku (obecnie jest częścią Dusznik Zdroju). Jako wieś Zieleniec został założony dopiero w 1719 r. na terenie lasów królewskich, podobno przez dezertera z Czech, niejakiego Gruna, od którego urobiono nazwę Grunewald. Rozwijało się tu leśnictwo i pasterstwo, działał kamieniołom wapienia z wapiennikiem, a także huta i kuźnica żelaza, wytwarzająca żeliwo, surówkę, odlewy oraz stal, a w przysiółku Königswalde, leżącym poniżej, w dolnej części doliny Młynówki, istniały jeszcze 3 młyny wodne. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła turystyka i narciarstwo.

Rozproszona tradycyjna zabudowa Zieleńca ładnie komponuje się z górskim krajobrazem, a jednym z elementów tej kompozycji jest kościół św. Anny, który zwraca uwagę malowniczym usytuowaniem na stromym stoku, swoją „górskością”. Reklamowano go nawet jako najwyżej położony kościół w Prusach, obecnie – w Sudetach, jednak obie wersje są nieprawdziwe. Tutejsza świątynia stoi na wysokości ok. 860 m, a więc palma pierwszeństwa należy się ewangelickiemu kościołowi Wang w Karpaczu Górnym (885 m).

Pierwszy drewniany kościół w Zieleńcu wybudowano w 1762 r. Na pocz. XX w., staraniem ks. Augustyna Grunda (proboszcz w latach 1890-1918) wzniesiono nowy, murowany z miejscowego kamienia (tylko kamieniarka i narożne ciosy są z piaskowca). Budowa trwała w latach w 1901-02, a poświęcenia dokonał 4 X 1904 r. arcbp Pragi kardynał Leon Skrbensky. W 1969 r. kościół został odnowiony przez franciszkanów, w 1974 r. uporządkowano i jego otoczenie.

Jest to budowla neoromańska, jednonawowa, z półkolistą absydą i strzelistą, asymetrycznie ustawioną wieżą (co nadaje efekt urozmaicenia i malowniczości bryły). Wejście prowadzi przez kruchtę z portalem (z płaskorzeźbą Św. Anna z Matką Boską w tympanonie). Wyposażenie jest na ogół neoromańskie, z czasów budowy (tylko barokowa pokrywa marmurowej chrzcielnicy z 1790 r. pochodzi prawdopodobnie z poprzedniego kościoła; na niej widnieją scena Chrztu Chrystusa i Bóg Ojciec). W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Anny i Joachima oraz figury apostołów Piotra i Pawła, a obok tablica upamiętniająca konsekrację. Druga tablica, z 1926 r. (na płn. ścianie) upamiętnia proboszcza Grunda. Boczne ołtarze poświęcono Sercu Jezusowemu MB Niepokalanej. Na koszu ambony znajdują się płaskorzeźby czterech ewangelistów, na zaplecku – Chrystus Dobry Pasterz, na baldachimie – Chrystus i Doktorowie Kościoła. Na uwagę zasługują też oryginalne okucia drzwi wewnętrznych.

Obok wejścia stoi kolumna z figurą MB Bolesnej z 1862 r. Na cokole znajdują się inskrypcje (modlitewna i fundacyjna) i płaskorzeźby św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli. Fundatorami pomnika byli miejscowi gospodarze, bracia Postlerowie, a wykonawcą H. Rasch z Konradowa. Na dawnym cmentarzu przykościelnym stoi krucyfiks z 1866 r.

 

Nie dajcie plamy i nie spalcie kesza ;)

Flag Counter
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
U Anki
Wpisy do logu: znaleziona 121x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria