Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kalwaria Wejherowska- Finał - OP5A0C
Geościeżką po Kalwarii
Właściciel: pichu.
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 66 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-09-2012
Data utworzenia: 20-09-2012
Data opublikowania: 20-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 22-02-2017
72x znaleziona
1x nieznaleziona
12 komentarze
watchers 6 obserwatorów
94 odwiedzających
67 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
27 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, areckis, Badzia Gadzia, baloniarz, Bramstenga, destick, Dorota&Paweł, harpus, Kaczor, kojoty, Kondzio92, Koza, Maciej2009, Meliades, Miki., misiek, Miśka6, mushin, niepauka, okku94, Qbacki, robaczki2, Ryjek+, Seba1983, soolash, spiderk, woyt
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PLGeościeżka Kalwaria Wejherowska 12 / 12 Finał


Kalwaria Wejherowska
Nutka Historii:

Zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Została zbudowana w latach 1649-1655. Jest ona perłą architektury sakralnej Polski Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wspólnie z zabudową miejską Wejherowa i zespołem pałacowo-parkowym, tworzy ona jednolity kompleks o dużych walorach krajobrazowo-przestrzennych. Jest jednym z trzech najwybitniejszych tego rodzaju założeń w Polsce.

Budowa i Renowacja:

Fundację kaplic rozpoczęto od wytyczenia dróżek kalwaryjskich i wyznaczenia miejsc pod budowę kaplic. Niepotwierdzona naukowo informacja głosi, że odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami równe są odległościom poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie (odległości były mierzone krokami). Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi pochodząca z Jerozolimy. Wzgórzom Kalwarii Wejherowskiej nadano biblijne nazwy: Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Opiekę nad Kalwarią sprawują oo. franciszkanie, których do miasta sprowadził sam Jakub Wejher w 1647 roku, a funkcję kustosza pełni gwardian tutejszego klasztoru. Kalwaria Wejherowska jest częścią Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego w Wejherowie. W latach 2006-2008 Kalwaria Wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie", współfinansowanego przez Unię Europejską.

Misterium Męki Pańskiej:

Od 2002 roku na Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium męki Pańskiej, w którym aktorzy przebrani w stylizowane stroje, przedstawiają poszczególne wydarzenia Drogi Krzyżowej. Najbardziej rozbudowana jest scena pierwsza - Skazanie Chrystusa przed Piłatem - oraz ciąg stacji od Obnażenia do Zdjęcia z Krzyża. Inscenizacji, w której udział biorą tysiące wiernych, towarzyszy muzyka skomponowana do słów Tomasza Pohla, przez znanego muzyka jazzowego,Cezarego Paciorka. W 2005 Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski zarejestrowali to niezwykłe przedstawienie na taśmie filmowej i nakręcili film dokumentalny, który w kwietniu 2007 roku doczekał się premiery na antenie Telewizji Polskiej.Projekt-Geościeżka Kalwaria Wejherowska: 

Pomysł na duże Multi po całej Kalwarii urodził się u mnie bardzo dawno. Wszystko za sprawą nieistniejącej już skrzynki nubes OP0986. Dostałem oficjalne pozwolenie na przejęcie inicjatywy na tym terenie i zacząłem działać. Pierwsza odsłona multi miała miejsce podczas eventu Nocne Podchody po Wejherowie. Nocą Kalwaria jest według mnie jeszcze piękniejsza niż za dnia i być może uczestnikom eventu widok kapliczek po zmroku przypadł do gustu tak jak mi. Stąd atrybuty we wszystkich skrzynkach z serii z proponowanym zwiedzaniem właśnie w porze nocnej. Kolejna próba okeszowania Kalwarii znowu okazała się tylko czasowa ( OP26E5 ). Mam więc nadzieję, że obecna forma przetrwa trochę dłużej.


Obecne rozmieszczenie skrzynek nie jest przypadkowe-chciałem koniecznie zachęcić do przejścia całej trasy. 5 z dotychczas istniejących skrzynek pozostało. Przybyło 7n owych.Dodatkową motywacją była dla mnie nowa funkcja w serwisie-Geościeżki. No i oczywiście fakt, że w Województwie Pomorskim żadnej Geościeżki nie ma.

Finał: 

Podane współrzędne skrzynki Kalwaria Wejherowska-Finał nie są prawdziwe. Aby zdobyć skrzynkę finałową należy znaleźć wszystkie 11 skrzynek rozmieszczonych na trasie Kalwarii. W niektórych skrzynkach znajdują się podpowiedzi jak znaleźć pojemnik finałowy. Geościeżkę można zaliczyć zdobywając 100% skrzyneczek, zachęcam do spacerku.

 

ABCD-pół sukcesu.

EFGH-drugie pół sukcesu pachnące finałem 


Bezpieczeństwo: 

Jesienną porą schody na trasie kalwarii są bardzo śliskie. Pośpiech nie jest więc wskazany.

Uwagi: 

Na terenie całej Kalwarii obowiązuje: 

 

 
W razie problemów: Pichu027@gmail.com

 

Wpisy do logu: znaleziona 72x nieznaleziona 1x komentarz 12x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia