Javascript jest wyłączona przez Twoją przeglądarkę lub używasz starej przeglądarki (IE6, IE7, IE8), która nie jest już obsługiwana. Strona nie będzie działać prawidłowo, lub jej funkcje zostaną znacząco ograniczone (nie będziesz mieć dostępu do większości funkcjonalności). Zalecamy skorzystanie z najnowszych przeglądarek. (FireFox, Chrome, Opera)
zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Została zbudowana w latach 1649-1655. Jest ona perłą architektury sakralnej Polski Północnej i obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wspólnie z zabudową miejską Wejherowa i zespołem pałacowo-parkowym, tworzy ona jednolity kompleks o dużych walorach krajobrazowo-przestrzennych. Jest jednym z trzech najwybitniejszych tego rodzaju założeń w Polsce.
Budowa i Renowacja:
Fundację kaplic rozpoczęto od wytyczenia dróżek kalwaryjskich i wyznaczenia miejsc pod budowę kaplic. Niepotwierdzona naukowo informacja głosi, że odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami równe są odległościom poszczególnych etapów męczeńskiej drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie (odległości były mierzone krokami). Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi pochodząca z Jerozolimy. Wzgórzom Kalwarii Wejherowskiej nadano biblijne nazwy: Góra Oliwna, Syjon, Golgota.
Opiekę nad Kalwarią sprawują oo. franciszkanie, których do miasta sprowadził sam Jakub Wejher w 1647 roku, a funkcję kustosza pełni gwardian tutejszego klasztoru. Kalwaria Wejherowska jest częścią Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego w Wejherowie.
W latach 2006-2008 Kalwaria Wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie", współfinansowanego przez Unię Europejską.
Misterium Męki Pańskiej:
Od 2002 roku na Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium męki Pańskiej, w którym aktorzy przebrani w stylizowane stroje, przedstawiają poszczególne wydarzenia Drogi Krzyżowej. Najbardziej rozbudowana jest scena pierwsza - Skazanie Chrystusa przed Piłatem - oraz ciąg stacji od Obnażenia do Zdjęcia z Krzyża.
Inscenizacji, w której udział biorą tysiące wiernych, towarzyszy muzyka skomponowana do słów Tomasza Pohla, przez znanego muzyka jazzowego,Cezarego Paciorka.
W 2005 Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski zarejestrowali to niezwykłe przedstawienie na taśmie filmowej i nakręcili film dokumentalny, który w kwietniu 2007 roku doczekał się premiery na antenie Telewizji Polskiej.
Pomysł na duże Multi po całej Kalwarii urodził się u mnie bardzo dawno. Wszystko za sprawą nieistniejącej już skrzynki nubes OP0986. Dostałem oficjalne pozwolenie na przejęcie inicjatywy na tym terenie i zacząłem działać
Pierwsza odsłona multi miała miejsce podczas eventu Nocne Podchody po Wejherowie. Nocą Kalwaria jest według mnie jeszcze piękniejsza niż za dnia i być może uczestnikom eventu widok kapliczek po zmroku przypadł do gustu tak jak mi.
Obecne rozmieszczenie skrzynek nie jest przypadkowe-chciałem koniecznie zachęcić do przejścia całej trasy. 5 z dotychczas istniejących skrzynek pozostało. Przybyło 7 nowych.Dodatkową motywacją była dla mnie nowa funkcja w serwisie-Geościeżki. No i oczywiście fakt, że w Województwie Pomorskim żadnej Geościeżki nie ma. Kolejna próba obkeszowania Kalwarii znowu okazała się tylko czasowa ( OP26E5 ). Mam więc nadzieję, że obecna forma przetrwa trochę dłużej.
Finał:
Podane współrzędne skrzynki Kalwaria Wejherowska-Finał nie są prawdziwe. Aby zdobyć skrzynkę finałową należy znaleźć wszystkie 11 skrzynek rozmieszczonych na trasie Kalwarii. W skrytkach znajdują się pojedyncze cyfry do właściwych współrzędnych finałowych.
Bezpieczeństwo:
Jesienną porą schody na trasie kalwarii są bardzo śliskie. Pośpiech nie jest więc wskazany.
Uwagi:
Na terenie całej Kalwarii obowiązuje zakaz spacerów z psem i oczywiście palenia.
Większość keszy po serwisie ( 22/ II 2017 ) to małe klipsiaki do podjęcia których POTRZEBNY BĘDZIE KOMPAS. Proponuję też zapoznać się z poszczególnymi opisami skrzynek przed wyjściem w teren. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ATRYBUTY SKRZYNEK.