Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dolina rzeki Sokołówki - OP59A0
Owner: Nefryt+
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 196 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-09-2012
Date created: 14-09-2012
Date published: 14-09-2012
Last modification: 29-01-2015
54x Found
6x Not found
5 notes
watchers 10 watchers
133 visitors
46 x rated
Rated as: Excellent
12 x recommended
This cache is recommended by: anoriell, BlueAsia, bolerob, ELF-HUNTER, Hanu, Jeanpaul, maDZIARKA, Rozart, Ryjek+, Safrin, snack, turbulizator
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszam was na krótki ,,spacer,, po bardzo dzikiej i zarośniętej dolinie sokołówki.

Sokołówka – rzeka w województwie łódzkim, której długość szacuje się na ok. 10,2 km.
Źródło rzeki znajduje się na osiedlu Marysin-Rogi w Łodzi. Sokołówka zasila m.in. stawy w parku im. Adama Mickiewicza (Julianowskim).
Sokołówka, drugi dopływ Bzury z terenu Łodzi, uchodzący do niej poza granicami miasta poniżej wsi Sokołów (stąd nazwa), miała obszary źródłowe na północny wschód od Łodzi, w rejonie wsi Rożki. Jej długość ogólna wynosi 13,3 km, w tym na obszarze Łodzi 13,0 km, w kanalizacji krytej 4,6 km. Dorzecze ma obszar 44,5 km kwadratowych.

Bieg Sokołówki w terenie

Sokołówka rozpoczyna się dziś od przepustu pod ul. Strykowską poniżej ul. Ametystowej, dalej płynie w kierunku zachodnim suchą, miejscami słabo wykształconą bruzdą doprowadzoną do ul. Centralnej. Stąd koryto cieku ujęte jest w kanał kryty o długości ok. 1,3 km. Przy wylocie kanału krytego, poniżej ul. Dziewanny, pojawia się stały przepływ, jednakże jego zabarwienie wskazuje na domieszkę ścieków bytowo-gospodarczych. Tutaj do koryta rzeki skierowane są liczne wyloty kanałów deszczowych od strony ul. Morelowej oraz kolektor deszczowy doprowadzony z rejonu ul. Inflanckiej. Wszystkie wyloty są w pewnym stopniu zanieczyszczone ściekami, z uwagi na brak sieci kanalizacji sanitarnej w górnej części zlewni Sokołówki, powyżej ul. Łagiewnickiej.
Przepływając przez Park im. Mickiewicza na Julianowie, Sokołówka dzięki spiętrzeniu na zastawce przy ul. Zgierskiej tworzy dwa ciekawe stawy widokowe z wyspą.
Dalej koryto rzeki jest wyraźnie wykształcone i poniżej ul. Brukowej przyjmuje z prawej strony dopływ – rzekę Brzozę. Natomiast koryto uregulowane jest aż do ujścia do Bzury, 270 m poza granicą miasta, przy moście na drodze Zgierz-Aleksandrów, stanowiącym granicę między Łodzią i gminą Aleksandrów.
Poniżej ul. Sokołowskiej, na wschód od ul. Zimna Woda, Sokołówka przyjmuje z lewej strony dopływ – Aniołówkę z rzeką Zimną Wodą, a kilkaset metrów przed ujściem do Bzury, prawy dopływ – rzekę Wrzącą.

Sokołówka i inne łódzkie rzeki są celowo utrzymywane w klasyfikacji w katastrach wodnych jako rzeki po to, żeby uzasadnić ich podległość przepisom o ochronie wód.[1]
Renaturyzacja Sokołówki

Przykładem właściwego postępowania z łódzkimi rzekami jest właśnie Sokołówka. W ostatnim okresie w historii Sokołówki następuje ważny przełom.

Podjęte zostały decyzje o renaturyzacji Sokołówki i jej doliny. Planowane jest utworzenie wielu akwenów – stawów retencyjnych zlokalizowanych w miejscu dawnych, istniejących przed laty naturalnych zbiorników wodnych na odcinku między ul. Zgierską i Szczecińską. Stawy podniosą walory krajobrazowe okolicy i poprawią mikroklimat na znacznym obszarze. Ich brzegi zostaną zadrzewione, a na utworzonych wysepkach może żyć ptactwo wodne. Wzdłuż brzegów rzeki przewiduje się utworzenie kilkunastokilometrowych ścieżek rowerowych.
 Całość prac przewiduje się zakończyć do 2013 r. lub 2015 r., a teren między ul. Zgierską i al. Włókniarzy włączony zostanie do Parku im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski).

Rzeka została objęta Programem małej retencji dla miasta Łodzi. Program ma być zrealizowany do roku 2015. W ramach programu zostanie odtworzone naturalne koryto rzeki, powstanie na niej 7 stawów (w tym zbiorniki retencyjne) oraz przewidywane jest zagospodarowanie parkowe okolicznych terenów.
żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Soko%C5%82%C3%B3wka_%28rzeka%29

Kesz:

Skrzynka to nieduży(0,2l) pojemnik klipsowy.  Teren jest bardzo mocno zarośnięty i podmokły. Bez kaloszy i długich spodni lepiej nie wybieraj się po tego kesza.Do podjecia kesza nie jest wymagany dodatkowy sprzęt. Kłójki i saperki zostawcie w domu.
Z powodu bagien, chaszczy i ... podnoszę trudność terenu do 4,5
 Uwaga! Skrzynka nie wymaga demolowania okolicy i przekopywania jej do głębokości jednego metra.  Wystarczy stanąć i dobrze się rozejrzeć!  Jeśli atakujesz kesza od ulicy liściastej to kesz znajduje się po drugiej stronie rzeki. Więcej w podpowiedzi kodowanej.

Uwaga! Teren wbrew pozorom nie jest bezpieczny! Jeśli nie czujesz się na siłach - odpuść! To tylko zabawa!

Z powodu problemów z pomiarami w tej oklolicy zmnieniam typ skrzynki z multicache na tradycyją.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints