Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dolina rzeki Sokołówki - OP59A0
Właściciel: Nefryt+
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 196 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-09-2012
Data utworzenia: 14-09-2012
Data opublikowania: 14-09-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 29-01-2015
54x znaleziona
6x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 10 obserwatorów
132 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anoriell, BlueAsia, bolerob, ELF-HUNTER, Hanu, Jeanpaul, maDZIARKA, Rozart, Ryjek+, Safrin, snack, turbulizator
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam was na krótki ,,spacer,, po bardzo dzikiej i zarośniętej dolinie sokołówki.

Sokołówka – rzeka w województwie łódzkim, której długość szacuje się na ok. 10,2 km.
Źródło rzeki znajduje się na osiedlu Marysin-Rogi w Łodzi. Sokołówka zasila m.in. stawy w parku im. Adama Mickiewicza (Julianowskim).
Sokołówka, drugi dopływ Bzury z terenu Łodzi, uchodzący do niej poza granicami miasta poniżej wsi Sokołów (stąd nazwa), miała obszary źródłowe na północny wschód od Łodzi, w rejonie wsi Rożki. Jej długość ogólna wynosi 13,3 km, w tym na obszarze Łodzi 13,0 km, w kanalizacji krytej 4,6 km. Dorzecze ma obszar 44,5 km kwadratowych.

Bieg Sokołówki w terenie

Sokołówka rozpoczyna się dziś od przepustu pod ul. Strykowską poniżej ul. Ametystowej, dalej płynie w kierunku zachodnim suchą, miejscami słabo wykształconą bruzdą doprowadzoną do ul. Centralnej. Stąd koryto cieku ujęte jest w kanał kryty o długości ok. 1,3 km. Przy wylocie kanału krytego, poniżej ul. Dziewanny, pojawia się stały przepływ, jednakże jego zabarwienie wskazuje na domieszkę ścieków bytowo-gospodarczych. Tutaj do koryta rzeki skierowane są liczne wyloty kanałów deszczowych od strony ul. Morelowej oraz kolektor deszczowy doprowadzony z rejonu ul. Inflanckiej. Wszystkie wyloty są w pewnym stopniu zanieczyszczone ściekami, z uwagi na brak sieci kanalizacji sanitarnej w górnej części zlewni Sokołówki, powyżej ul. Łagiewnickiej.
Przepływając przez Park im. Mickiewicza na Julianowie, Sokołówka dzięki spiętrzeniu na zastawce przy ul. Zgierskiej tworzy dwa ciekawe stawy widokowe z wyspą.
Dalej koryto rzeki jest wyraźnie wykształcone i poniżej ul. Brukowej przyjmuje z prawej strony dopływ – rzekę Brzozę. Natomiast koryto uregulowane jest aż do ujścia do Bzury, 270 m poza granicą miasta, przy moście na drodze Zgierz-Aleksandrów, stanowiącym granicę między Łodzią i gminą Aleksandrów.
Poniżej ul. Sokołowskiej, na wschód od ul. Zimna Woda, Sokołówka przyjmuje z lewej strony dopływ – Aniołówkę z rzeką Zimną Wodą, a kilkaset metrów przed ujściem do Bzury, prawy dopływ – rzekę Wrzącą.

Sokołówka i inne łódzkie rzeki są celowo utrzymywane w klasyfikacji w katastrach wodnych jako rzeki po to, żeby uzasadnić ich podległość przepisom o ochronie wód.[1]
Renaturyzacja Sokołówki

Przykładem właściwego postępowania z łódzkimi rzekami jest właśnie Sokołówka. W ostatnim okresie w historii Sokołówki następuje ważny przełom.

Podjęte zostały decyzje o renaturyzacji Sokołówki i jej doliny. Planowane jest utworzenie wielu akwenów – stawów retencyjnych zlokalizowanych w miejscu dawnych, istniejących przed laty naturalnych zbiorników wodnych na odcinku między ul. Zgierską i Szczecińską. Stawy podniosą walory krajobrazowe okolicy i poprawią mikroklimat na znacznym obszarze. Ich brzegi zostaną zadrzewione, a na utworzonych wysepkach może żyć ptactwo wodne. Wzdłuż brzegów rzeki przewiduje się utworzenie kilkunastokilometrowych ścieżek rowerowych.
 Całość prac przewiduje się zakończyć do 2013 r. lub 2015 r., a teren między ul. Zgierską i al. Włókniarzy włączony zostanie do Parku im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski).

Rzeka została objęta Programem małej retencji dla miasta Łodzi. Program ma być zrealizowany do roku 2015. W ramach programu zostanie odtworzone naturalne koryto rzeki, powstanie na niej 7 stawów (w tym zbiorniki retencyjne) oraz przewidywane jest zagospodarowanie parkowe okolicznych terenów.
żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Soko%C5%82%C3%B3wka_%28rzeka%29

Kesz:

Skrzynka to nieduży(0,2l) pojemnik klipsowy.  Teren jest bardzo mocno zarośnięty i podmokły. Bez kaloszy i długich spodni lepiej nie wybieraj się po tego kesza.Do podjecia kesza nie jest wymagany dodatkowy sprzęt. Kłójki i saperki zostawcie w domu.
Z powodu bagien, chaszczy i ... podnoszę trudność terenu do 4,5
 Uwaga! Skrzynka nie wymaga demolowania okolicy i przekopywania jej do głębokości jednego metra.  Wystarczy stanąć i dobrze się rozejrzeć!  Jeśli atakujesz kesza od ulicy liściastej to kesz znajduje się po drugiej stronie rzeki. Więcej w podpowiedzi kodowanej.

Uwaga! Teren wbrew pozorom nie jest bezpieczny! Jeśli nie czujesz się na siłach - odpuść! To tylko zabawa!

Z powodu problemów z pomiarami w tej oklolicy zmnieniam typ skrzynki z multicache na tradycyją.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.