Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Szczypiorniak - OP57B3
Na łonie natury
Owner: yoshio
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 145 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 3.00 km
Date hidden: 18-08-2012
Date created: 22-08-2012
Date published: 22-08-2012
Last modification: 28-05-2017
37x Found
0x Not found
7 notes
watchers 6 watchers
75 visitors
27 x rated
Rated as: Excellent
4 x recommended
This cache is recommended by: hiro&mati, KillDarney, Nefryt+, psiloritis
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nazwa ostoi Szczypiorniak i Kowaliki pochodzi od nazwy dwóch jezior będących głównym składowym ostoi. Jeziora te, o silnie rozwiniętej strefie brzegowej oraz szerokim pasie trzcinowisk, zajmują powierzchnię około 10 ha, zasilane są bezimiennym śródleśnym ciekiem oraz spływami powierzchniowymi. Jeziora położone są w lasach (bagiennych i wilgotnych), które stanowią bogatą mozaikę siedlisk, wśród nich są znajdujące się w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej łęgi olszowe. Od zachodniej strony, brzeg jezior stanowi pasmo żwirowisk i piaszczystych pagórków, mających swoją genezę w epoce lodowcowej. Warunki, jakie stworzyła przyroda, w połączeniu z faktem, że są to tereny bardzo rzadko odwiedzane przez człowieka spowodowały, iż rejon ten stanowi idealną ostoję dla licznych płazów, takich jak traszka grzebieniasta i kumak nizinny (jest to jedno z cenniejszych stanowisk tych zwierząt w okolicach Łodzi), a zwłaszcza dla ptaków wodno - błotnych takich jak bąk (wędrowny ptak z rodziny czaplowatych), bielik (ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych), błotniak stawowy (wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych).

Przez sołectwo Wola Błędowa przebiegają topograficzne działy wodne III i IV rzędu. W sąsiedztwie zlokalizowanej w południowo-zachodniej części lasu gajówki znajduje się brama wodna w dziale III rzędu. Północno-wschodnia część sołectwa stanowi fragment zlewni Domaradzkiej Strugi. Z fragmentu terenu południowego omawianej jednostki wody spływają bezpośrednio do Moszczenicy, zaś z pozostałego obszaru – do rzeki Maliny. Wody powierzchniowe sołectwa reprezentowane są przez dwa cieki ciągnące się południkowo w części środkowo-zachodniej. Pierwszy z nich ma swoje źródła w sołectwie Rokitnica, poza granicami sołectwa, i wypływa z niego w kierunku wsi Wola Mąkolska. Drugi naturalny ciek ciągnie się od zabudowań dawnego PGR-u po lasy gminy wiejskiej Głowno. W obszarze źródłowym towarzyszy mu kilka niewielkich oczek wodnych; w północnej, zalesionej części gminy, przepływa przez zbiorniki wodne Kowaliki oraz Szczypiorniak. Stawom towarzyszą tereny zabagnione, porośnięte roślinnością szuwarową, tworząc wyjątkowo cenną w skali całej gminy ostoję ptactwa wodno-błotnego. Oba zbiorniki są częściowo obudowane groblami. Dwie groble wzniesiono także przy dwóch zbiornikach wodnych na terenie dawnego PGR-u.

Szczególnie cenne pod względem faunistycznym tereny, zaproponowane do zakwalifikowania jako Obszary Specjalnej Ochrony oraz Specjalny Obszar Ochrony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, znajdują się na terenie sołectwa Wola Błędowa. Są to dwa zbiorniki wodne – Szczypiorniak i Kowaliki oraz otaczające je łęgi wierzbowe, olszowe i jesionowe o łącznej powierzchni 120,5 ha (zwierciadło wody zajmuje około 10 ha). Z uwagi na specyficzne położenie, obszar ten jest rzadziej penetrowany przez ludność, dzięki czemu bytująca tu fauna, szczególnie ptactwo wodno-błotne, ma dobre warunki rozwojowe.

Na Mapie Topograficznej z 1937 r. prezentującej stan przed powszechnymi melioracjami, wyraźnie zaznacza się bardziej niż obecnie rozwinięty system zbiorników wodnych, obejmujący nie tylko Szczypiorniak i Kowaliki, ale także szereg towarzyszących im mniejszych i większych leśnych stawów. Zbiorniki te znajdywały się, poza centralną częścią kompleksu, także w północno-zachodnim jego fragmencie.

więcej: www.strykow.pl/plik,116,monografia-miasta-gminy-strykow-pdf.pdf

Współrzędne dokładnie kierują do kesza, reszta na zdjęciach. Skrzynka zakopana na głębokości ok. 30cm, łopatka raczej niepotrzebna (luźna ziemia), ale rękawiczki mogą się przydać. Kesz to słoik, ale przyciśnięty kawałkiem cegły, więc saperka, albo kłujka nie powinny mu zrobić większej szkody.

Proszę dokładnie zamaskować kesza, miejsce często uczęszczane w weekendy!

Dla pierwszych znalazców certyfikaty i gadżety!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
okoliczna fauna 1
okoliczna fauna 2
blisko (kiedyś)
to tu!
blisko (obecnie)
kesz
zabezpieczenie