Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Najmniejsze miasto Korony - OP500B
Owner: rredan
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 56 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 17-05-2012
Date created: 16-05-2012
Date published: 17-05-2012
Last modification: 27-02-2020
88x Found
1x Not found
6 notes
watchers 6 watchers
56 visitors
78 x rated
Rated as: Excellent
33 x recommended
This cache is recommended by: Algida, aniolekdiabelka, Armis, ash83, Bilsabab, buniaczek, Dante_Globtroter, domino99, dptak, flagrate192, Gowacz, harpus, Hellrider9559, jansta, kahuna, kajetann, Lori & Tomi, luksta, marass1111, masloo5000, miksta, Moccia, naruu, Nati., olsta, p_nowik, pajak_mala, Peter Wolf , prjd, RochMich, ronja, tzw-madzia&Kei, Zabel
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Offset cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Na wyspie pomiędzy Ostrowem Tumskim, a Śródką A.D 1444, w przededniu bitwy pod Warną król Władysław lokuje na prawie magdeburskim najmniejsze miasto Korony: Ostrówek. Osada istniała już wcześniej, na pewno w 1252 roku. Granice stanowiły Cybina i nieistniejący dziś kanał.

W odróżnieniu od biskupiej Śródki miasto należało do kapituły poznańskiej, posiadało więc własnych burmistrza, rajców, ławników i magistrat. W poszczególnych okresach rozwoju zamieszkiwało je od 100 do 200 osób. Ostrówek był prymitywną ulicówką i składał się z kilkunastu, może 20 wolnostojących gospodarstw. Mieszkańcy zajmowali się rzemiosłem i wytwarzaniem dóbr dla kleru, kanoników i prałatów czyli panów kapitulnych.

Z biegiem czasu stał się Ostrówek przedmieściem Śródki, w połączeniu z którą na przeszkodzie stały uregulowania majątkowe. Kanał - granicę pomiędzy miastami zasypano w XVIII wieku. U kresu istnienia Ostrówek stanowiły trzy ulice zabudowane nędznymi chatami. Wraz ze Śródką i Chwaliszewem został przyłączony do Poznania w 1800 roku. Wtedy rozwiązano cechy, a społeczność pozbawiono samorządności. Miasto stało się jedną z ulic Śródki. Po 1870 powstały zabytkowe dziś kamienice (Ostrówek nr 6, 7, 10/11, 12, 15, 17/18).

Jedyną pamiątką po mieście jest zachowana nazwa ulicy: Ostrówek. Na terenie byłego miasta znajdują się dwie spośród trzech najkrótszych ulic dzisiejszego Poznania: Cybińska i niespełna 50-metrowa poświęcona Jackowi Odrowążowi ul. Św. Jacka*. Uliczka posiada starą brukową nawierzchnię z pozostałościami małych rynsztoków.

Kesz to magnetyczne mikro. Zawiera logbook i certyfikaty dla pierwszych znalazców. Weź coś do pisania. Kordy prowadzą na początek ulicy. Poszukaj tutaj znaku geodezyjnego (repera) i namalowanej nad nim liczby w formacie XY.ABC. Podstaw cyfry do wzoru, a otrzymasz kordy (±3m) magnetycznego mikrusa:

N 52° 24.[3×A][A+B+C][2×A]'

E 16° 57.[A-1][3×A+B][2×A]'

Kordy dokładne ale mogą pływać. Pomocna wtedy będzie lektura części opisowej. Okolica może wydawać się spokojna i wyludniona. To tylko pozory - zza firanek często będziecie obserwowani. Trudno tu o stanie się niewidzialnym - znając doświadczenia pierwszych znalazców proszę sprawdzić okoliczne okna. Więcej w logach...

--

*) Poznańska Wikia za ZDM podaje 30 m dla Cybińskiej i 36 dla Św. Jacka.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 88x Not found 1x Note 6x All entries