Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PRZEŁĘCZ ŻARSKA - OP41F6
PRZEŁĘCZ ODDZIELAJĄCA GÓRE CHOJNIK I GÓRE ŻAR
Właściciel: SILS
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 604 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 08-10-2011
Data utworzenia: 08-10-2011
Data opublikowania: 08-10-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 15-10-2011
153x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
87 odwiedzających
108 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Slimaki39
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 

Przełęcz Żarska 574 m npm. Oddziela dwa szczyty na Przedgórzu Karkonoszy: górę Żar 680m npm i górę Chojnik 627 m npm. na szczycie której znajdują się XIV wieczne ruiny warownego zamku. Na przełęcz najkrótsza droga prowadzi z punktu widokowego Złoty Widok poniżej miejscowości Zachełmnie.

 

Z Worka Legend Karkonoskich

 

Dawno, dawno temu, gdy Karkonoszami rządził Duch Gór Karkonosz przez przełęcz Żarską przebiegał dukt kupiecki. Była to najkrótsza droga ze Śląska do Czech przez Kotlinę Jeleniogórską, którą upatrzyli sobie kupcy. Można było skrócić drogę i przy okazji pohandlować w zamku Chojnik obok którego przebiegał kupiecki szlak.

Karkonosz jako pan i władca Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich lubił wiedzieć co dzieje się w okolicy. Często przybierał postać ludzką i wędrował z miasta do miasta by podsłuchać co ludzie gadają i jakie mają problemy.

Razu pewnego gdy siedział w sobieszowskiej karczmie przy kuflu piwa, podsłuchał rozmowę dwóch kupców. Miejscowy handlarz przestrzegał kupca z Wrocławia by ten nie zapuszczał się w drogę przez Przełęcz Żarską ze względu na grasującą tam bandę rzezimieszków, uzbrojonych w noże, miecze i długie kije, którzy rabują i mordują wszystkich którzy się tam zapuszczą.

Karkonosz postanowił to sprawdzić. Wyczarował sobie wielką karawanę kupiecką i ruszył w sobieszowskie lasy. Gdy jego pierwszy wóz dotarł na Przełęcz Żarską zza drzew wyskoczyli rabusie, którzy zatrzymali kupiecką karawanę. Największy z łotrów podszedł do pierwszego wozu na którym siedział Karkonosz i zażądał okupu za przejazd. Karkonosz zeskoczył z wozu, i podchodząc do zbója ostrzegł go by nie czynił zła gdyż zostanie w tym miejscu na zawsze. Cała banda ryknęła śmiechem, a rabuś, który zatrzymał kupieckie wozy zamachną się i chciał siec mieczem Karkonosza. Duch gór krzykną zaklęcie i łotr jak stał, tak zamienił się w potężny głaz.

Reszta w mig pojęła, że ma do czynienia z siłami nadprzyrodzonymi i puściła się w ucieczkę w kierunku Cichej Doliny. Niestety żaden nie zdołał skryć się przed zaklęciem Karkonosza. Wszyscy zamienieni zostali w wielkie głazy, a wielkość każdego zależała od ilości zła jakie uczynił.

Od tej pory, każdy kto przechodzi przez Przełęcz Żarska i widzi wielkie skupisko głazów, zastanawia się nad potęgą Karkonosza, a kto czyni zło nie ma pewności czy zaklęcie jeszcze nie działa i próbuje to miejsce ominąć.

AL

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Przełęcz Żarska 1
Przełęcz Żarska 2
Przełęcz Żarska widok na Żar
Przełęcz Żarska widok na Chojnik
Prawie widać