Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Parking przy Cmentarzu Komunalnym - OP40CB
Właściciel: modzel8
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 88 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-09-2011
Data utworzenia: 22-09-2011
Data opublikowania: 22-09-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 16-02-2015
116x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
55 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia Cmentarza:

Na początku lat 60. XX w. w Warszawie zaczęło brakować wolnych miejsc grzebalnych na istniejących cmentarzach, a odzyskiwana ilość miejsc nie pokrywała zapotrzebowania.

W związku z tym podjęto decyzję o budowie nowego cmentarza, który zapewni miejsce pochówku mieszkańcom Warszawy i okolic na lat kilkadziesiąt. Cmentarz został ulokowany przy trasie wylotowej na Gdańsk, częściowo na terenie Wólki Węglowej, stąd nazwa Komunalnego Cmentarza Północnego: Cmentarz na Wólce.

Prace projektowe pod kierunkiem architekta krajobrazu prof. Longina Majdeckiego wykonano w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego "Stolica". Cmentarz Komunalny Północny został zaprojektowany na planie nieregularnego wieloboku, który graniczy z Lasem Młocińskim oraz ulicami Wóycickiego, Wólczyńską i Estrady. Na powierzchni 143 ha powstało 800 kwater grzebalnych, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów ozdobnych, wybudowano: ponad 200 km dróg i alejek, dom pogrzebowy z 3 salami ceremonialnymi (m.in. dla zmarłych wyznania katolickiego i świeckich) oraz przechowalnią zwłok, spopielarnię, kancelarię, pawilony przy wejściach, kwiaciarnię, parkingi i drogi dojazdowe.

Eksploatację cmentarza rozpoczęto w lutym 1973 i pochowano tu około 150 000 zmarłych. Od stycznia 1997 w Spopielarni wykonano około 10 000 spopieleń i ta forma pochówku zyskuje coraz więcej zwolenników (około 30% rocznie).

19 lutego 2010 odbył się tu uroczysty pogrzeb warszawskiego policjanta Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 będąc na urlopie wypoczynkowym, podjął interwencję wobec dwóch pijanych wyrostków, rzucających koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj, a w wyniku której został kilkakrotnie ugodzony nożem i zmarł. Na jego pogrzebie obecny byli obecni m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz oraz Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk.

23 kwietnia 2010 do domu pogrzebowego na tym cmentarzu przetransportowano trumny z 16 ostatnimi zidentyfikowanymi ofiarami katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

 

 

Miejscem, które tym razem wybrałem jest parking przy Cmentarzu Komunalnym, dokładnie przy bramie zachodniej. Parking znajduje się obok Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego wszyscy miłośnicy pieszych lub rowerowych wędrówek, poruszający się autobusem, przed swoją wyprawą mogą przy okazji zaliczyć kolejny kesz ;)


Skrzynka: Kesz zakopany przy dwóch pieńkach.

Obrazki/zdjęcia
Parking
Tam wejdź
Te pieńki
Wpisy do logu: znaleziona 116x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia