Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Parking przy Cmentarzu Komunalnym - OP40CB
Owner: modzel8
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 88 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-09-2011
Date created: 22-09-2011
Date published: 22-09-2011
Last modification: 16-02-2015
123x Found
2x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
70 visitors
69 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia Cmentarza:

Na początku lat 60. XX w. w Warszawie zaczęło brakować wolnych miejsc grzebalnych na istniejących cmentarzach, a odzyskiwana ilość miejsc nie pokrywała zapotrzebowania.

W związku z tym podjęto decyzję o budowie nowego cmentarza, który zapewni miejsce pochówku mieszkańcom Warszawy i okolic na lat kilkadziesiąt. Cmentarz został ulokowany przy trasie wylotowej na Gdańsk, częściowo na terenie Wólki Węglowej, stąd nazwa Komunalnego Cmentarza Północnego: Cmentarz na Wólce.

Prace projektowe pod kierunkiem architekta krajobrazu prof. Longina Majdeckiego wykonano w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego "Stolica". Cmentarz Komunalny Północny został zaprojektowany na planie nieregularnego wieloboku, który graniczy z Lasem Młocińskim oraz ulicami Wóycickiego, Wólczyńską i Estrady. Na powierzchni 143 ha powstało 800 kwater grzebalnych, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów ozdobnych, wybudowano: ponad 200 km dróg i alejek, dom pogrzebowy z 3 salami ceremonialnymi (m.in. dla zmarłych wyznania katolickiego i świeckich) oraz przechowalnią zwłok, spopielarnię, kancelarię, pawilony przy wejściach, kwiaciarnię, parkingi i drogi dojazdowe.

Eksploatację cmentarza rozpoczęto w lutym 1973 i pochowano tu około 150 000 zmarłych. Od stycznia 1997 w Spopielarni wykonano około 10 000 spopieleń i ta forma pochówku zyskuje coraz więcej zwolenników (około 30% rocznie).

19 lutego 2010 odbył się tu uroczysty pogrzeb warszawskiego policjanta Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 będąc na urlopie wypoczynkowym, podjął interwencję wobec dwóch pijanych wyrostków, rzucających koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj, a w wyniku której został kilkakrotnie ugodzony nożem i zmarł. Na jego pogrzebie obecny byli obecni m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz oraz Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk.

23 kwietnia 2010 do domu pogrzebowego na tym cmentarzu przetransportowano trumny z 16 ostatnimi zidentyfikowanymi ofiarami katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

 

 

Miejscem, które tym razem wybrałem jest parking przy Cmentarzu Komunalnym, dokładnie przy bramie zachodniej. Parking znajduje się obok Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego wszyscy miłośnicy pieszych lub rowerowych wędrówek, poruszający się autobusem, przed swoją wyprawą mogą przy okazji zaliczyć kolejny kesz ;)


Skrzynka: Kesz zakopany przy dwóch pieńkach.

Pictures
Parking
Tam wejdź
Te pieńki