Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
17 grudnia 70 r. - Komenda Wojewódzka Policji - OP35FB
Dawna Komenda MO
Właściciel: MichAsie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 19 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 29-05-2011
Data utworzenia: 15-05-2011
Data opublikowania: 29-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 18-03-2017
203x znaleziona
7x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 6 obserwatorów
22 odwiedzających
129 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Po godzinie 12 wraz ze Zbyszkiem i Jankiem ruszyliśmy spod bram Stoczni w stronę „Pałacu Grubego”. Na Dubois ZOMOwcy zorganizowali blokadę. Jeden z nich uderzył starszą kobietę, która przebiegała przed kordonem milicji. Wtedy rozpętało się piekło...

 3=P

Większość naszych była uzbrojona w łomy, młoty, kilofy, klucze francuskie czy pocięte kawałki grubego kabla. Zaczęli strzelać do nas gazem łzawiącym. Z naszej strony posypały się kamienie i koktajle mołotowa. Milicjantów było za mało. Nie mieli szans z rozjuszonym gazem tłumem. Z dachów i okien pobliskiej szkoły i kamienic kobiety i dzieci rzucały w nich czym się dało. Widziałem jak dorwali dwóch ZOMOwców i ich skatowali a później podpalili gazika. Nie tak to miało wyglądać! To miała być pokojowa manifestacja! Mimo tego poddałem się presji tłumu. Na Parkowej spotkaliśmy niewielki opór. Ktoś znowu podpalił ZOMOwski samochód, tym razem Stara. Pod murem widziałem leżącego w kałuży krwi milicjanta. Chciałem mu pomóc. Zbyszek pociągnął mnie za rękaw i powiedział: „Zostaw tą szuję, on naszych pałką okładał, należało mu się!”. Szybko odpuściłem. Oczy cały czas łzawiły mi od unoszącego się wszędzie dymu. Naszym celem był KW PZPR przy placu Żołnierza. Gdy tam dotarliśmy, przed „Pałacem” był już pokaźny tłum. Widać było jak gryzipiórki uciekają w popłochu. Przed 15 zaczyna mocno dymić sam budynek.

Nagle, od strony Komendy MO tłum zaatakowała garstka milicjantów. Część sprowokowanych ruszyła za uciekającymi w popłochu glinami. My też. Zamknęli się w komendzie! W ruch poszły kamienie i koktajle.

Robi się ciemno. Zbyszek, Ja, Janek i kilku innych demonstrantów bierzemy  12-metrową łodź, która stoi na placu obok, i zaczynamy rozbijać bramę KW MO. Nie wiedzieliśmy, że czekali na Nas na wewnętrznym dziedzińcu. Padają pierwsze strzały. Janek PADŁ! Kolejna seria. Zbyszek osuwa się na ziemię, a ja czuję przeszywający ból w okolicach żołąka. Przewracam się, a łódź mnie przygniata. POMOCY!

To był czarny czwartek...

 

Co do kesza:
  Mikromagnetyk, który ukrył się pod koordami. Z uwagi na duży ruch pieszych jak i pracowników Komendy zalecane podejmowanie wieczorowo - nocne. Może przydać się do wyjęcia logbooka penseta. Prosimy o dokładne odkładanie kesza w ten sam sposób - W POZIOMIE!

UWAGA! Na logbooku znajduje się literko - cyferka niezbędna to wyznaczenia skrzynki finałowej. Tutaj znajdziesz skrzynkę finałową.

Powodzenia!

Źródło: www.grudzien70.ipn.gov.pl Historia jest oparta na faktach, jednak postacie, ich imiona, przemyślenia a także postawa moralna są fickją literacką autora.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Podczas szturmu
Drugiego dnia strajku
Komenda dzisiaj
Tutaj doszło do masakry?
Niemy świadek grudnia '70
Wpisy do logu: znaleziona 203x nieznaleziona 7x komentarz 4x Wszystkie wpisy Ukrywaj usunięcia