Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Anioł Wolności - Finał - OP35F4
Pomnik upamiętniający wydarzenia grudniowe 1970 roku
Właściciel: MichAsie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 24 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 29-05-2011
Data utworzenia: 15-05-2011
Data opublikowania: 29-05-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 10-04-2013
11x znaleziona
1x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 12 obserwatorów
18 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bubuanddudu, Czes, k.mil, Leniwce, night_time, QFerki squad, tolek-cacek, troczek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
   17 grudnia 1970 r. od przerwy śniadaniowej w „Warskim” zaczyna się niekontrolowany łańcuch tragicznych wydarzeń. Tego dnia zginie w Szczecinie 13 osób, zniszczenia  będą trzy razy większe niż w Gdańsku, Gdyni i Elblągu razem wziętych. Bezpośrednim podłożem zamieszek była wprowadzona zaledwie na jedenaście dni przed świętami Bożego Narodzenia drastyczna podwyżka cen wielu towarów, w tym zwłaszcza artykułów spożywczych.
   Stoczniowcy wyszli na ulice, a wraz z nimi pracownicy innych zakładów. Po drodze dołączyli do nich przypadkowi przechodnie. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy pl. Hołdu Pruskiego i podpalili jego gmach. Z okien poleciała zawartość dygnitarskich gabinetów. Zebrany tłum próbował też zaatakować komendę milicji przy ul. Małopolskiej, jedznakże w akcie obrony milicja wraz z wojskiem otworzyła ogień. W sumie według źródeł oficjalnych zabito 16 osób, a 172 raniono.

   17 grudnia odmienił Szczecin. Stworzyła się wspólnota. Następnego dnia ogłoszono rozpoczęcie pierwszego i jedynego w historii PRL strajku generalnego...

Tutaj znajdziecie ciekawie zdjęcia, filmy i audio oraz kalendarium z grudnia 70 r.


 Sam pomnik upamiętnia wydarzenia grudniowe 1970 roku.

   Przedstawia on anioła stojącego na łodzi, który wyłaniając się spod ziemi łamie betonowe płyty. Na wyciągniętych przed sobą rękach trzyma koronę cierniową. Dodatkowo przy rzeźbie ustawiono pamiątkowe tablice, na których umieszczono nazwiska ofiar Grudnia'70, metrykę pomnika oraz inicjatorów budowy.

   Projekt "Anioł Wolności" jest autorstwa Czesława Dźwigaja. Wykonano go ze spiżowego brązu, mierzy 11 metrów i waży niemal 9,5 tony. Odsłonięcia pomnika dokonano 28 sierpnia 2005 roku w rocznicę 25-lecia Solidarności. Sam projekt budził wele kontrowersji, ale ocencie go sami.

 

Co do kesza:

   Koordy fałszywe! Aby zdobyć skrzynkę należy udać się w miejsca ściśle związane z wydarzeniami szczecińskiego grudnia '70, niejednokrotnie do miejsc  tak Nam świetnie znanych, w których dokonały się ludzkie tragedie. Każda skrzynka opowiada historię poszczególnych osób biorących udział w  tych zajściach (fikcja literacka MichAsi w oparciu o relacje świadków). Na każdym logbooku znajduje się literka z przyporządkowaną cyferką niezbędną do podstawienia pod poniższy wzór i ustalenia dokładnych koordynatów finału.

N 53° A.CE'    E 14° B.DF' 

Tu znajdziecie wszystkie skrzynki

Skrzynki staraliśmy się ukryć tak aby nie narażać nikogo na zbędne wkładanie ręki w nieciekawe miejsca ale jak to bywa, dziś jest czysto, jutro kicha. Undecided

Podejmując finałowego kesza prosimy o zachowanie szczególnej dyskrecji. Wręcz wskazane jest podejmowanie go porą wieczorowo - nocną z uwagi na duży ruch pieszych i zmotoryzowanych. Przydadzą się rękawiczki do wyjęcia keszyka. Po wyjęciu skrzynki prosimy natychmiast oddalić się z miejsca jej ukrycia i dokonania wpisu gdzieś na "boku", aby nie spalić miejsca. Odkładając kesza proszę go przymaskować w ten sam sposób.


Mamy nadzieję, że całość w niekonwencjonalny sposób choć trochę przybliży  historię tamtych wydarzeń.

Powodzenia!


Źródło: http://pl.wikipedia.org www.sedinum.stetinum.pl, http://wikimapia.org www.grudzien70.ipn.gov.pl

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Anioł Wolności
Anioł?
Pamiętaj!
Ofiary czy bohaterowie?