Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
17 grudnia 70 r. - Komenda Wojewódzka Policji - OP35FB
Dawna Komenda MO
Owner: MichAsie
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 19 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 29-05-2011
Date created: 15-05-2011
Date published: 29-05-2011
Last modification: 18-03-2017
203x Found
7x Not found
4 notes
watchers 6 watchers
22 visitors
129 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Po godzinie 12 wraz ze Zbyszkiem i Jankiem ruszyliśmy spod bram Stoczni w stronę „Pałacu Grubego”. Na Dubois ZOMOwcy zorganizowali blokadę. Jeden z nich uderzył starszą kobietę, która przebiegała przed kordonem milicji. Wtedy rozpętało się piekło...

 3=P

Większość naszych była uzbrojona w łomy, młoty, kilofy, klucze francuskie czy pocięte kawałki grubego kabla. Zaczęli strzelać do nas gazem łzawiącym. Z naszej strony posypały się kamienie i koktajle mołotowa. Milicjantów było za mało. Nie mieli szans z rozjuszonym gazem tłumem. Z dachów i okien pobliskiej szkoły i kamienic kobiety i dzieci rzucały w nich czym się dało. Widziałem jak dorwali dwóch ZOMOwców i ich skatowali a później podpalili gazika. Nie tak to miało wyglądać! To miała być pokojowa manifestacja! Mimo tego poddałem się presji tłumu. Na Parkowej spotkaliśmy niewielki opór. Ktoś znowu podpalił ZOMOwski samochód, tym razem Stara. Pod murem widziałem leżącego w kałuży krwi milicjanta. Chciałem mu pomóc. Zbyszek pociągnął mnie za rękaw i powiedział: „Zostaw tą szuję, on naszych pałką okładał, należało mu się!”. Szybko odpuściłem. Oczy cały czas łzawiły mi od unoszącego się wszędzie dymu. Naszym celem był KW PZPR przy placu Żołnierza. Gdy tam dotarliśmy, przed „Pałacem” był już pokaźny tłum. Widać było jak gryzipiórki uciekają w popłochu. Przed 15 zaczyna mocno dymić sam budynek.

Nagle, od strony Komendy MO tłum zaatakowała garstka milicjantów. Część sprowokowanych ruszyła za uciekającymi w popłochu glinami. My też. Zamknęli się w komendzie! W ruch poszły kamienie i koktajle.

Robi się ciemno. Zbyszek, Ja, Janek i kilku innych demonstrantów bierzemy  12-metrową łodź, która stoi na placu obok, i zaczynamy rozbijać bramę KW MO. Nie wiedzieliśmy, że czekali na Nas na wewnętrznym dziedzińcu. Padają pierwsze strzały. Janek PADŁ! Kolejna seria. Zbyszek osuwa się na ziemię, a ja czuję przeszywający ból w okolicach żołąka. Przewracam się, a łódź mnie przygniata. POMOCY!

To był czarny czwartek...

 

Co do kesza:
  Mikromagnetyk, który ukrył się pod koordami. Z uwagi na duży ruch pieszych jak i pracowników Komendy zalecane podejmowanie wieczorowo - nocne. Może przydać się do wyjęcia logbooka penseta. Prosimy o dokładne odkładanie kesza w ten sam sposób - W POZIOMIE!

UWAGA! Na logbooku znajduje się literko - cyferka niezbędna to wyznaczenia skrzynki finałowej. Tutaj znajdziesz skrzynkę finałową.

Powodzenia!

Źródło: www.grudzien70.ipn.gov.pl Historia jest oparta na faktach, jednak postacie, ich imiona, przemyślenia a także postawa moralna są fickją literacką autora.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Podczas szturmu
Drugiego dnia strajku
Komenda dzisiaj
Tutaj doszło do masakry?
Niemy świadek grudnia '70
Log entries: Found 203x Not found 7x Note 4x All entries Show deletions