Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół Mariacki w Gryficach - OP34CC
Czas na Gryfice...
Właściciel: Boberki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 17 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 25-04-2011
Data utworzenia: 26-04-2011
Data opublikowania: 26-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 10-03-2014
114x znaleziona
10x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
43 odwiedzających
79 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół Mariacki w Gryficach. Dokładna data budowy nie jest znana, jednak musiało to być około roku 1262 gdzie w dokumencie lokacyjnym znaleźć można wzmiankę o nadaniu czterech włók ziemi dla potrzeb kościoła. W 1498 roku po północnej stronie korpusu nawowego ukończono budowę kaplicy mariackiej jednakże dzisiejszy kształt świątyni powstał po pożarze w XVII wieku gdy wprowadzono niezamierzone ale konieczne zmiany. Do roku 1534 świątynia była wykorzystywana przez kościół rzymsko-katolicki następnie stała się własnością kościoła luterańskiego, który jednak bardzo zaniedbał obiekt. Sytuacja kościoła uległa dopiero poprawie po pożarze który zniszczył znaczną jego część pozostawiając jedynie ściany obwodowe i filary nośne. Odbudowę rozpoczęto tego samego roku i ukończono po 10 latach. W 1732 roku zamontowano nowe organy, a w drugiej połowie XVIII wieku zainstalowano ambonę którą wykorzystuje się do dnia dzisiejszego, a w 1859 roku zakończono prace nad wieżą wieńcząc tym samym ostateczny kształt kościoła. Od tamtego okresu poważniejsze zmiany dokonano w 1909-1910 roku gdy w trakcie prac restauratorskich zmieniono kształt sklepienia opierając go o szkielet krzyżowo - żebrowy.

W chwili obecnej po kolejnych pracach porządkowo - restauratorskich wykonanych dzięki inicjatywie obecnego proboszcza Ks. Jerzego Sosny kościół nabrał nowego blasku dzięki gruntownej renowacji m.in. organów kościelnych, ławek oraz ołtarza.

Nasz kesz to mały magnetyk. Nie jest mikro, więc niewielkie fanty czy GK można w nim wymienić. Schował się za rynną w tylnej części kościoła. Za którą? Jeżeli kordy zawiodą, a jest to prawdopodobne przy tak wysokiej zabudowie, to pozostaje spojler…
Prosimy o pełną konspirację przy podejmowaniu kesza. Miejsce jest dość ruchliwe.

Ważna informacja – kesz w godzinach nocnych może być niedostępny. Kościół jest ogrodzony płotem z bramkami, które prawdopodobnie są wieczorem zamykane.

Geokret

Geokret  ZHP Słupsk - Całkowity dystans: 481 km

Obrazki/zdjęcia
Kościół Mariacki obecnie.
To tu...