Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Mariacki w Gryficach - OP34CC
Czas na Gryfice...
Eigenaar: Boberki
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 17 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:05 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 25-04-2011
Gemaakt op: 26-04-2011
Gepubliceerd op: 26-04-2011
Laatste verandering: 10-03-2014
130x Gevonden
10x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
74 x Bekeken
86 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościół Mariacki w Gryficach. Dokładna data budowy nie jest znana, jednak musiało to być około roku 1262 gdzie w dokumencie lokacyjnym znaleźć można wzmiankę o nadaniu czterech włók ziemi dla potrzeb kościoła. W 1498 roku po północnej stronie korpusu nawowego ukończono budowę kaplicy mariackiej jednakże dzisiejszy kształt świątyni powstał po pożarze w XVII wieku gdy wprowadzono niezamierzone ale konieczne zmiany. Do roku 1534 świątynia była wykorzystywana przez kościół rzymsko-katolicki następnie stała się własnością kościoła luterańskiego, który jednak bardzo zaniedbał obiekt. Sytuacja kościoła uległa dopiero poprawie po pożarze który zniszczył znaczną jego część pozostawiając jedynie ściany obwodowe i filary nośne. Odbudowę rozpoczęto tego samego roku i ukończono po 10 latach. W 1732 roku zamontowano nowe organy, a w drugiej połowie XVIII wieku zainstalowano ambonę którą wykorzystuje się do dnia dzisiejszego, a w 1859 roku zakończono prace nad wieżą wieńcząc tym samym ostateczny kształt kościoła. Od tamtego okresu poważniejsze zmiany dokonano w 1909-1910 roku gdy w trakcie prac restauratorskich zmieniono kształt sklepienia opierając go o szkielet krzyżowo - żebrowy.

W chwili obecnej po kolejnych pracach porządkowo - restauratorskich wykonanych dzięki inicjatywie obecnego proboszcza Ks. Jerzego Sosny kościół nabrał nowego blasku dzięki gruntownej renowacji m.in. organów kościelnych, ławek oraz ołtarza.

Nasz kesz to mały magnetyk. Nie jest mikro, więc niewielkie fanty czy GK można w nim wymienić. Schował się za rynną w tylnej części kościoła. Za którą? Jeżeli kordy zawiodą, a jest to prawdopodobne przy tak wysokiej zabudowie, to pozostaje spojler…
Prosimy o pełną konspirację przy podejmowaniu kesza. Miejsce jest dość ruchliwe.

Ważna informacja – kesz w godzinach nocnych może być niedostępny. Kościół jest ogrodzony płotem z bramkami, które prawdopodobnie są wieczorem zamykane.

Afbeeldingen
Kościół Mariacki obecnie.
To tu...